Mały poradnik turysty: zapobiegamy nudnościom i wymiotom

Choroba lokomocyjna dotyczy niemałej części populacji. Cierpią z jej powodu zwłaszcza dzieci, ale zdarza się, że występuje u dorosłych i osób w podeszłym wieku. Z czego to wynika? Jak zapobiegać wymiotom? Postaramy się odpowiedzieć właśnie w tym artykule.
/ 30.04.2012 06:05

Choroba lokomocyjna dotyczy niemałej części populacji. Cierpią z jej powodu zwłaszcza dzieci, ale zdarza się, że występuje u dorosłych i osób w podeszłym wieku. Z czego to wynika? Jak zapobiegać wymiotom? Postaramy się odpowiedzieć właśnie w tym artykule.

Choroba lokomocyjna to zaburzenie wynikające z oddziaływania ruchu, na taką strukturę anatomiczną jak błędnik. Znajduje się on w uchu i m.in. warunkuje naszą równowagę i utrzymanie właściwej pozycji ciała względem podłoża.

W chorobie lokomocyjnej bodźce są niewłaściwie interpretowane przez układ nerwowy i obserwujemy brak „współpracy zmysłów” np. wzroku i równowagi.
Ruchy, które szczególnie wpływają na wystąpienie objawów choroby, to:

  • kołysanie i bujanie np. na statku, łodzi,
  • wibracje, np. jazda po nierównym podłożu, „dziury w drodze”,
  • wznoszenie, opadanie, np. podczas lotu samolotem.

Z tego wynika, że choroba lokomocyjna, może wystąpić niezależnie od środka transportu – na lądzie, w powietrzu i na wodzie.

Objawy które dominują w tym zaburzeniu, to przede wszystkim:

  • bóle i zawroty głowy,
  • osłabienie, bladość skóry, zimny pot,
  • rozdrażnienie,
  • nudności i wymioty („naciąganie się na wymioty”, pokasływanie, odpluwanie śliny – rozrzedzonej, wodnistej).

Jak sobie radzić z choroba lokomocyjną i jak zapobiegać wymiotom?

Po pierwsze najlepiej zgłosić ten problem zdrowotny swojemu lekarzowi rodzinnemu, zanim zdecydujemy się na podróż. Lekarz dobierze dla nas właściwy środek farmakologiczny i pouczy, jak zachować się podczas wystąpienia objawów.

Ogólne zasady zapobiegania nudnościom i wymiotom podczas podróży obejmują:

  • Właściwy wybór miejsca siedzącego: przodem do kierunku jazdy, z dostępem do okna lub nawiewu świeżego powietrza, z dala od kół w autobusie, z dala od skrzydeł w samolocie.
  • Unikanie obserwowania bliskich i powtarzających się elementów krajobrazu, np. linii na drodze, drzew. Niektórzy również muszą zrezygnować z czytania, ponieważ i to może nasilać objawy choroby. Zaleca sie słuchanie ulubionej, ale jednocześnie cichej i spokojnej muzyki.
  • Unikanie ciężkich i obfitych posiłków przed podróżą. Najlepiej zjeść coś niearomatycznego, niewzdymającego, niedrażniącego. Mogą to być np. suchary z herbatą, sałatka z banana, orzechów i cynamonu.
  • Zabranie „bezpiecznych” przekąsek, jak np. bakalie, suszone owoce, suchary, chrupki kukurydziane, suche wafle, pieczywo maca lub wasa, a do picia – wody, naparu herbaty lub mięty, z goździków, cynamonu lub imbiru (plasterki świeżego kłącza można wrzucić do butelki z wodą mineralną); unikanie chipsów, słodyczy, aromatycznych, wzdymających i przetworzonych produktów, picia alkoholu oraz kolorowych i gazowanych napojów.
  • Zażycie przed podróżą określonego leku oraz powtórzenie dawki w razie potrzeby lub zaleceń. Przykładowe środki osłabiające nudności i zapobiegające wymiotom to: Zawierające ekstrakt z kłącza imbiru: Osone Aviosan Junior, Imotiv, Avioplant Junior, Lokomoto, Lokomotiv, Amarin, Imbir w kapsułkach, Motomarin (wszystkie w cenie 4-10zł); leki w formie lizaków: Lizak Lizuś Auto (50zł za 50 sztuk), Rutimal C Junior (14zł za 10 sztuk); Homeopatyczne: Cocculine – 30 tabletek za 15-17zł; Vertigoheel (tabletki 50z sztuk za 20-23zł; krople 30ml, za 30-33zł); Zawierajace dimenhydrinat: Aviomarin, lek skuteczny, w niskiej cenie około 5-6zł za 5 tabletek.

Ciekawym sposobem na chorobę lokomocyjną są również nieinwazyjne sposoby, obejmujące np. akupresurę. W aptekach dostępne są specjalne plastry akupresurowe, które przez stały masaż określonych części ciała wpływają łagodząco na nudności i wymioty. Plastry naklejane są w okolicach nadgarstków, na określonych punktach, zgodnych z tradycją medycyny chińskiej. Nie są zalecane u małych dzieci, poniżej 3 roku życia, z uwagi na delikatna skórę oraz wielkość „stożka” w plastrze. Jedynym preparatem są plastry Transway, których para kosztuje około 6-8zł.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA