Kiedy mamy do czynienia z rybią łuską?

Kiedy mamy do czynienia z rybią łuską?

Choroba, zwana rybią łuską, objawia się nadmiernym i nieprawidłowym rogowaceniem skóry i należy do grupy chorób skórnych uwarunkowanych genetycznie. Oznacza to, że możemy tę chorobę dziedziczyć po rodzicach albo może być wynikiem nowej mutacji genowej.
/ 23.08.2010 17:28
Kiedy mamy do czynienia z rybią łuską?

Mianem rybiej łuski określa się grupę genetycznie uwarunkowanych chorób, w których na skórze powstają zmiany przypominające łuskę ryb. Aby sprecyzować należy jednak zaznaczyć, że w schorzeniu tym łuski nie zachodzą na siebie dachówkowato, lecz leżą obok siebie, co bardziej przypomina skórę gada.

Czy obraz choroby jest jednorodny?

W medycynie rozróżniamy kilka odmian rybiej łuski. Różnice między nimi polegają na stopniu nasilenia i rozległości zmian, obrazie morfologicznym oraz momentem, w którym pojawiły się pierwsze wykwity.

Rybią łuskę dziedziczną można podzielić na cztery podstawowe grupy:

  • rybia łuska zwykła (często współistnieje z atopowym zapaleniem skóry),
  • rybia łuska o dziedziczeniu recesywnym sprzężonym z płcią,
  • rybia łuska jeżasta,
  • erytrodermia ichtiotyczna.

W zależności od odmiany schorzenia zmiany skórne mogą pojawiać się w różnych częściach ciała, rozwijać się w różnym wieku oraz przybierać różnorodną postać.

Zobacz też: Co wiemy o wirusowych zapaleniach skóry?

Rybia łuska nabyta

Rybia łuska nabyta charakteryzuje się zmianami podobnymi do zwykłej rybiej łuski. Zmiany pojawiają się głównie w stanach osłabienia organizmu, z towarzyszącymi chorobami przewlekłymi np. niektórych chorobach nowotworowych, w zespołach złego wchłaniania, we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, w chorobach wątroby. Schorzenie ustępuje samoistnie po wyleczeniu schorzenia, które ją wywołało. Jeżeli choroba podstawowa jest trudna w leczeniu, należy stosować leczenie miejscowe.

Jak należy leczyć chorobę?

Leczenie schorzenia jest tylko objawowe. Chorzy otrzymują leki o nazwie retinoidy, które przyjmować należy przez wiele miesięcy, a następnie zmniejszamy dawki do dawek podtrzymujących. Leczenie powinno być prowadzone przez całe życie, bowiem odstawienie leków powoduje nawrót choroby. Zewnętrznie stosuje się maści salicylowe oraz z dodatkiem mocznika o działaniu złuszczającym i zmiękczającym oraz kąpiele z dodatkiem sody lub soli kuchennej.

Niestety, retinoidy są obarczone wieloma działaniami ubocznymi, istnieje wiele przeciwwskazań do ich stosowania, i wymagają ścisłego reżimu podczas leczenia (przede wszystkim stałe kontrole laboratoryjne i lekarskie). Podczas leczenia istnieje też konieczność antykoncepcji, gdyż leki te mają udowodnione szkodliwe działanie na rozwijający się płód.

Polecamy: Łuszczyca, czyli dlaczego skóra się łuszczy?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/27.04.2012 19:18
rtrtr