To zakażenie może zabić w ciągu kilkunastu godzin i zagraża szczególnie dzieciom. Jak je rozpoznać?

Z sepsą nie ma żartów – im szybciej ją rozpoznamy, tym większą mamy szansę na przeżycie. Często w walce o życie chorego z takim zakażeniem decydują godziny…
Marta Słupska / 7 miesięcy temu
To zakażenie może zabić w ciągu kilkunastu godzin i zagraża szczególnie dzieciom. Jak je rozpoznać? fot. Millie leczona na sepsę, facebook.com/tim.dawson

Szacuje się, że w Polsce około 30 tysięcy osób rocznie umiera z powodu sepsy. O tym, czy chory przeżyje, decyduje w głównej mierze to, jak szybko trafi do szpitala i rozpocznie leczenie. Warto więc wiedzieć, jakie objawy mogą o niej świadczyć i komu szczególnie zagraża. Tym bardziej, że śmiertelność w przypadku ciężkiej sepsy wynosi od 28 do aż 60%.

Co musisz wiedzieć o sepsie? [video]

Sepsa nie jest chorobą?

Sepsa (posocznica, endotoksemia) to patologiczna i ciężko przebiegająca reakcja organizmu na zakażenie. Często kończy się śmiercią chorego. Inaczej nazywa się ją także SIRS, zapalnym zakażeniem krwi, uogólnionym zespołem odczynu zapalnego lub zespołem układowej odpowiedzi zapalnej.

Co ciekawe, sepsy nie definiuje się jako odrębną jednostkę chorobową, lecz dysfunkcję narządową, która zagraża życiu. Najczęstsza przyczyna sepsy to pneumokoki i meningokoki.

Sepsa jest ciężkim systemowym zakażeniem najczęściej wywołanym przez bakterie, ale może też być wywołana przez pasożyty, wirusy lub grzyby. W odpowiedzi na zakażenie organizmu dochodzi do uogólnionej reakcji zapalnej. Choroba prowadzi do niewydolności wielonarządowej oraz zaburzeń krzepnięcia
– wyjaśnia nam dermatolog dr n. med. Marek Kot z Salve Przychodnie.

Komu zagraża sepsa?

Sepsa jest szczególnie niebezpieczna dla noworodków i niemowląt na oddziałach szpitalnych. Dziecko może się nią zakazić drogą kropelkową i przez kontakt bezpośredni, na przykład poprzez picie z jednej butelki.

Małe dzieci nie są jednak jedynymi łatwymi ofiarami sepsy – zaraża ona także wielu innych grupom osób.

Najbardziej narażone na wystąpienie sepsy są osoby po rozległym operacjach, starsze, niedożywione, wyniszczone, z osłabioną odpornością i chorobami przewlekłymi, a także niemowlęta i wcześniaki
– mówi dermatolog dr n. med. Marek Kot.

Jak rozpoznać sepsę?

Sepsa postępuje szybko, pociągając za sobą całą lawinę szkód w organizmie: w ciągu kilkunastu godzin może spowodować niewydolność rozmaitych narządów, a w konsekwencji – śmierć.

Początkowo jej objawy mogą przypominać przeziębienie lub grypę bądź nieżyt żołądkowo-jelitowy – pojawiają się:

 • bardzo wysoka gorączka powyżej 38,5⁰C, na którą nie pomagają leki przeciwgorączkowe,
 • pocenie się,
 • dreszcze,
 • wymioty,
 • sztywność karku,
 • światłowstręt,
 • bóle głowy,
 • niepokój ruchowy,
 • brak apetytu.

Dziecko, u którego rozwija się sepsa, staje się apatyczne, dużo śpi, nie reaguje na bodźce, przestaje interesować się otoczeniem.

Do objawów sepsy należą podwyższona temperatura ciała, dreszcze, wzmożona potliwość, przyśpieszona akcja serca, senność, rozdrażnienie, niepokój oraz rozsiane zmiany plamicze i wybroczyny na skórze
– mówi dr n. med. Marek Kot.

Charakterystycznym objawem sepsy jest też bowiem wysypka, która pojawia się w zaawansowanym stadium choroby. Ma ona postać wybroczyn, które zlewają się czasem w większe plamy (tzw. wysypka wybroczynowa).

Jeśli na ciele pojawią się sinogranatowe kropki i plamki, możemy przeprowadzić szybki test w domu, by sprawdzić, czy wysypka może wiązać się z sepsą i czy wymagamy natychmiastowego kontaktu z lekarzem.  Wystarczy przyłożyć do takiej skóry bok szklanki i ucisnąć – jeśli zaczerwienienie nie mija, to znak, że musimy pilnie udać się do szpitala.

Jak wygląda taka wysypka, możecie zobaczyć na poniższych zdjęciach. Udostępnił je na Facebooku ojciec dziewczynki, u której stwierdzono sepsę. Millie przeżyła tylko dzięki temu, że w porę uzyskała pomoc lekarską.

Córka traciła siły z minuty na minutę. O 17.30 nie była w stanie się poruszać, nie mieliśmy z nią kontaktu. Zawieźliśmy ją do szpitala (Manchester Children's Hospital)  i tam zauważyliśmy wysypkę na jej brzuszku. To charakterystyczny objaw posocznicy meningokokowej, nie wolno go lekceważyć. Te plamki wyglądają jak siniaki
– napisał Tim Dawson, ojciec chorej dziewczynki.

Jak leczy się sepsę?

Leczenie sepsy można podzielić na dwa tory:

 1. przyczynowe, czyli wdrożenie leczenia przeciwko konkretnemu patogenowi, który wywołał zakażenie,
 2. objawowe.

Leczenie choroby jest multidyscyplinarne i prowadzone jest w oddziałach intensywnej opieki medycznej. Opiera się na utrzymaniu pracy narządów wewnętrznych i przeciwdziałaniu ich niewydolności, antybiotykoterapii, opanowaniu uogólnionego stanu zapalnego i zatrzymaniu kaskady zaburzeń krzepnięcia
– wyjaśnia nam dr n. med. Marek Kot.

Pamiętajmy, że sepsa wymaga pilnego leczenia szpitalnego, w tym podania antybiotyków. Chorzy leczeni są na oddziale intensywnej terapii. O życiu chorego zakażonego sepsą decydują godziny, jeśli więc obserwujemy u siebie lub bliskiej osoby niepokojące objawy, koniecznie jak najszybciej udajmy się do szpitala!

Przypominamy także, że w naszym kraju dostępne są szczepienia przeciwko meningokokom i pneumokokom (obowiązkowe u dzieci urodzonych od 1 stycznia 2017 roku), będącymi najczęstszą przyczyną sepsy, w tym przeciwko serogrupie B, która występuje najczęściej w naszym regionie geograficznym.

Dowiedz się więcej o sepsie:
Jak się przed nią uchronić?
Dlaczego sepsa jest niebezpieczna wiosną?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)