POLECAMY

Nietypowe objawy cukrzycy - mogą Cię zaskoczyć!

„Chyba mam cukrzycę, bo ciągle mam chęć na łakocie”... Cóż, cukrzyca może wywoływać dziwne objawy, ale apetyt na słodycze na pewno do nich nie należy. Co zatem?
Agnieszka Czechowska / 7 miesięcy temu
Nietypowe objawy cukrzycy - mogą Cię zaskoczyć! fot. Adobe Stock

Organizm chorych na cukrzycę nie radzi sobie z przetwarzaniem i wykorzystywaniem węglowodanów, czyli cukrów otrzymywanych z jedzenia. W efekcie ich poziom we krwi za bardzo się podnosi. A to może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia – nieleczona cukrzyca prowadzi do kłopotów z układem krążenia (istotnie zwiększa m.in. ryzyko zawału!), uszkadza nerki, niszczy układ nerwowy. W skrajnym wypadku  gwałtowny wzrost cukru może skończyć się śpiączką, a nawet śmiercią. Jak widać z  tą chorobą nie ma żartów. Warto więc mieć ją pod kontrolą. Aby tak się stało, trzeba najpierw rozpoznać objawy cukrzycy.

Objawy cukrzycy - nie zawsze pasują do schematu

Podręcznikowe objawy cukrzycy to częstomocz, zwiększone pragnienie, nawracające infekcje intymne, trudno gojące się rany. Choć o tych symptomach mówi się często i tak trudno je jednoznacznie połączyć z cukrzycą (w końcu każdemu czasem zdarza się  np. dużo pić i ciągle biegać do toalety). Wykrycie tej choroby staje się jeszcze trudniejsze, gdy zwiastują ją sygnały, które na pierwszy rzut oka nie mają z tą choroba nic wspólnego, np.:

 • nadmierna potliwość
 • drżenie rąk
 • suchość w jamie ustnej
 • pękanie opuszków palców
 • nawracająca czkawka
 • metaliczny smak w ustach
 • „strzelające stawy”
 • ostre bóle mięśni (skurcze)
 • drętwienie kończyn
 • świąd sromu
 • zmieniony zapach moczu (przypominający woń dojrzałych owoców)

Cukrzyca i co dalej?

Żeby potwierdzić cukrzycę, konieczne są badania krwi: glukoza na czczo, tzw. krzywa cukrzycowa, badanie moczu, badanie hemoglibiny glikowanej  (HbA1c – określa ono średnie dobowe stężenie cukru w okresie 90 dni poprzedzających badanie). Na podstawie wyników lekarz określi stopień zaawansowania choroby i zdecyduje o sposobie leczenia (niekiedy wystarcza modyfikacje diety, w innych przypadkach konieczne są leki).

Polecamy!

5 przypraw i ziół, które obniżają poziom cukru we krwi

Grozi ci cukrzyca? Rozwiąż test i sprawdź!

Co jeść, gdy grozi ci cukrzyca?

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/7 miesięcy temu
Na cukrzyce typu II choruje juz 20 lat, pierwszy raz czytam, ze: Hiperglikemia - "w skrajnym wypadku gwałtowny wzrost cukru może skończyć się śpiączką, a nawet śmiercią". tego chyba nie pissal ktos, kto ma troche pojecia o chorobie. Podobnie mozna by bylo powiedziec o uzaleznieni od papierosow - skrajnym wypadku gwałtowny wzrost NIKOTYNY może skończyć się śpiączką, a nawet śmiercią. TU NIE CHODZI O NAGLY WZROST ! Jest odwrotnie gwaltowny spadek cukru moze skonczyc sie spiaczka albo nawet smiercia. Szkoda, ze autor nie zasiegnal konsultacji z ekspertem.
/7 miesięcy temu
Ciekawy artykuł warto przeczytać ;)