Lekarze /fot. Fotolia

Jak zniszczyć raka trzustki zanim się jeszcze pojawi?

Nawet 20% przypadków raka trzustki rozpoczyna się od małej, wypełnionej płynem torbieli trzustki. Pozostawiony bez leczenia rak trzustki zabija 95% chorych w ciągu pięciu lat. Uniwersytet Hopkins jest wiodącym centrum leczenia i badań nad rakiem trzustki. To tam po raz pierwszy stworzono zespół, który skupił się na torbielach, które mają potencjał zezłośliwienia. Program utworzony w listopadzie bada 10 nowych pacjentów tygodniowo.
/ 03.08.2011 00:04
Lekarze /fot. Fotolia

Według badania opublikowanego w zeszłym roku w American Journal of Gastroenterology, do 13% populacji ma torbiel trzustki, choć większość z nich jest łagodna. Badacze zbierali wyniki pacjentów, którym wykonano rezonans magnetyczny z innych przyczyn niż choroba trzustki.

Paula Rhines jest jedną z pacjentek, którym się udało wygrać z rakiem. 41-letnia przedstawicielka handlowa, niedawno miała usuniętego raka trzustki, we wczesnym stadium. Zmiana została odkryta podczas badań diagnostycznych przed planowanym usunięciem pęcherzyka żółciowego. Lekarze z Florydy obserwowali torbiel na przestrzeni kilku lat, a kiedy zaczęła rosnąć nadal nie sądzili, że jest groźna. Jednak poradzili jej aby zasięgnęła innej opinii. Po internetowych poszukiwaniach, wybrała Centrum Hopkinsa, gdzie lekarze wykonali zestaw badań podobny do tych, które miała wykonane na Florydzie, w tym TK, MRI, USG i biopsję endoskopową.  W marcu miała 7-godziny zabieg, operację Whipple’a (pankreatoduodenektomia).  Po zabiegu, badanie histopatologiczne potwierdziło charakter torbieli, jako często rozwijającą się w raka trzustki.

Czasami zapalenie trzustki jest spowodowane przez torbiel lub samo prowadzi do powstania tzw. pseudotorbieli, które są łagodnymi zagłębieniami płynu i zazwyczaj nie muszą być usunięte. Natomiast torbiele, które mogą powodować zapalenie trzustki, jak u pani Rhines, są znane ze złośliwienia. „Na razie nie ma precyzyjnej metody aby dokładnie określić, kto potrzebuje operacji,” powiedział dr C. Max Schmidt (dyrektor Centrum torbieli i raka trzustki, które przyjmuje 1000 pacjentów rocznie).  Badacze szukają teraz markera genetycznego, który wskazywałyby osoby z wysokim prawdopodobieństwem rozwoju raka trzustki, jak ma to miejsce z rakiem piersi.

Zobacz też: Jakie badania wykonać w chorobach trzustki?

medicalexpress.com /kp

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/15.03.2013 22:21
cos strasznego :(
/30.01.2013 20:39
RAK TRZUSTKI MOZE BYC SPOWODOWANY CUKRZYCA ,,WYSOKI CUKIER USZKADZA TRZUSTKE I NIE MA RATUNKU TO JEST WYROK ,LUDZIE ZYJAQ DO 3 MIESIECY
/30.01.2013 20:31
ZMARL MAZ NA RAKA TRZUSTKI ..WSPOLCZUJE INNYM ,BO WIEM CO TO JEST,,13 WRZESNIA ZAWIOZLAM MEZA DO SZPITALA BO DOSTAL ZOLTACZKE ,,MYSLELISMY ZE TO WINA ZLOGOW JAKIE MIAL W WORECZKU.DZIEKI BADANIOM PRZEZ TOMOGRAF BYLO JEDNOZNACZNE ,,23 LISTOPADA ZMARL,CAŁY CZAS PRAWOE W SZPITALU WALCZYL BYL BARDZO SILNY CHOCIAZ WIEDZIAL ILE MA CZASU,DO MOMENTU KIEDY JUZ MUSIELI GO ODDAC DO PSYCHIATRYKA BOSTAL SIE NIEBEZPIECZNY ,,ale dlatego bo z bolu robil rzeczy ,ktore do pielegnirarek nie docieraly,,ze to bole ,ze czlowiek nie wytrzynuje tego ,,przezyl gehenne z nimi,,kiedy nie mial sil chodzic a nie chcial robic w pampersy i prosil o pomoc w doprowadzeniu go do wc,,slyszal tylko ,,sraj pan w pampersy !!!mam zal do tych ludzi straszny ,,w psychiatryku doprowadzili go do porzadku na tyle ze mogl czuc sie godnie ,a mial jeszcze swiadomosc tydzien przed smiercia,,,wspanialy personel ,cudowne pielegniarki z SUWALK i sam ordynator p.WROBLEWSKI ,wspaniały czlowiek wypisal meza do domu 4 dni przed smiercia,,,wiedzoielismy ze musi wracac ,bo chcial umrzec w domu ,,to byly najgorsze dni ,,,straszne bole ,nic nie pomaga ani plastry morfinowe,,umarl swiadomie na moich rekach z usmiechem na ustach ,,,JAK WAZNE JEST TRAKTOWANIE PACJENTA ,,ONI CZUJA ,TYLKO NIE MAJA SILY MOWIC ,,DZIS WIEM JAK STRASZNA JEST TA CHOROBA ,,
POKAŻ KOMENTARZE (1)