POLECAMY

Jak wykryć chorobę wrzodową?

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy to bardzo powszechny problem, a jej zdiagnozowanie już nie jest tak nieprzyjemne jak dawniej.
Jak wykryć chorobę wrzodową?

Kiedy podejrzewać chorobę wrzodową?

Pierwszym podstawowym objawem, który powoduje że zgłaszamy się do lekarza, jest ból (bardzo ograniczający nasze funkcjonowanie i pogarszający jakość życia). Jeśli charakter bólu jest typowy to bardzo często bez badań diagnostycznych dostajemy leczenie, które bardzo szybko pomaga. I po problemie. Czasami jednak gdy leki nie pomagają lub gdy dolegliwości bardzo szybko nawracając po odstawieniu leczenia należy wykonać badania dodatkowe.

Podstawowym badaniem jest morfologia krwi. Pozwala ona stwierdzić czy np. przez wrzód nie tracimy cennej krwi. Wtedy pojawia się niedokrwistość, niedobór żelaza. W krwi również można oznaczyć przeciwciała przeciwko bakterii, która bardzo często wiąże się z występowaniem choroby wrzodowej żołądka. Ten drobnoustrój Helicobacter pylori. Jednak badanie to ma małą wartość. Ponieważ czasami wrzody żołądka wiążą się z rozwojem raka żołądka w obrębie wrzodu, z krwi można oznaczy poziom specjalnych antygenów nazywanych niesłusznie markerami nowotworowymi. Niestety markery te nie zawsze są podwyższone u osób chorych, a czasami są podwyższone u osób zdrowych co może wprowadzać niesłuszny niepokój.

Ważnym badaniem, aczkolwiek nie wykrywającym wrzodów, a tylko umożliwiającym stwierdzenie obecności krwawienia z przewodu pokarmowego, które prawie zawsze towarzyszy chorobie wrzodowej jest badanie kału na krew utajoną. Aby badanie to miało wartość, należy je wykonać trzykrotnie; dopiero nie stwierdzenie trzykrotnie krwi prawie w 100% wyklucza krwawienie, czyli pośrednio obecność wrzodu.

Jedną z najczęstszych przyczyn wrzodów żołądka jest zakażenie Helicobacter pylorii. Istnieje wiele metod pozwalających na stwierdzenie obecności tej bakterii. Jedne są lepsze inne gorsze. Za najwłaściwszy uważa się test urazowy wykonywany w czasie gastroskopii. Inne mniej wartościowe to oznaczanie przeciwciał przeciwko bakterii we krwi – zdecydowanie nie polecany; oraz tak zwany test oddechowy wykonywany najczęściej u dzieci. Test oddechowy może służyć ocenie skuteczności leczenia u dorosłych po terapii przeciwko Helicobacter pylorii.

Zobacz też: Czy wrzody mogą być niebezpieczne?

Zobaczyć wrzód

Podstawą diagnostyki jest w chwili obecnej badanie endoskopowegastroskopia. Kiedyś wykonywało się radiologiczne badanie kontrastowe z barytem. Polegało ono na wypiciu środka kontrastowego zawierającego baryt, i wykonaniu kilku zdjęć rentgenowskich. Prawidłowo zacienienie barytem powinno być równe, jeśli baryt wnikała gdzieś głębiej to potwierdzało to obecność wrzodu.

W dzisiejszych czasach wykonuje się gastroskopię, czyli badanie polegające na obejrzeniu żołądka od środka. Gastrofiberoskopem (giętka rurką z kamerą i źródłem światła) ogląda się przełyk, żołądek i dwunastnicę. Gdy jest wrzód lub błona śluzowa żołądka nie wygląda prawidłowo można specjalnymi kleszczykami pobrać wycinek do badania histopatologicznego. Badanie to jest o tyle ważne że pozwala wykluczyć nowotwór który często rozwija się w obrębie wrzodu. Istnieją tez inne choroby, które wiążą się z występowaniem wrzodów w całym przewodzie pokarmowym – a których obraz jest bardzo charakterystyczny w badaniu histopatologicznym np. choroba Leśniewskiego-Crohna. Inną ważną rzeczą możliwą do stwierdzenia w gastroskopii jest obecność bakterii Helicobacter pylori w tak zwanym teście urazowym.
Co ważne w przypadku istnienia krwawienia z wrzodu gastroskopia pozwala tez zatamować to krwawienie nastrzykiwaniem krwawiącego naczynia specjalnym roztworem albo przez uciśnięcie naczynia. I chociaż gastroskopia nie jest wykonywana zawsze w przypadku podejrzenia choroby wrzodowej to jest badaniem bardzo ważnym bo pozwalającym na wykluczenie poważnych chorób np. nowotworu żołądka.

Zobacz też: Jak walczyć z wrzodami?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/3 lata temu
123546729
/3 lata temu
12304560456013235