Jak tłuszcze wpływają na płodność?

Kiedy kobieta pragnie zajść w ciążę, powinna wiedzieć, jakie tłuszcze należy spożywać, a jakich unikać. Które z nich mogą utrudniać zajście w ciążę?

zakupy

fot. Fotolia

Które tłuszcze wpływają na płodność?

Tłuszcze są nie tylko nośnikiem smaku i kalorii, decydują również o prawidłowej budowie wielu hormonów i komórek. Warto jednak pamiętać, że im więcej tłuszczów trans znajduje się w naszej codziennej diecie, tym większe jest prawdopodobieństwo rozwoju niepłodności ze względu na problemy z owulacją. Specyficzne tłuszcze mogą bowiem rozbudzać lub wyciszać stany zapalne w organizmie.

Tłuszcze nienasycone sprzyjają poprawie płodności, zwiększają wrażliwość tkanek na insulinę i zmniejszają stany zapalne. Znajdziemy je w olejach roślinnych, orzechach i nasionach, tłustych rybach morskich. Szczególnie ważne są kwasy tłuszczowe DHA, które wchodzą w skład komórek mózgu oraz siatkówki oka.

Odmiennie działają tłuszcze trans, które powinno się eliminować z diety. Ma to ogromne znaczenie w przypadku niedoczynności tarczycy.

Tłuszcze trans, czyli utwardzone tłuszcze roślinne, w głównej mierze dostają się do naszej diety z produktów przetworzonych, takich jak margaryny twarde i miękkie oraz miksy tłuszczów, fast food, popularny popcorn, produkty instant, słodycze gotowe oraz przygotowane w domu z wymienionych wcześniej tłuszczy.

Nie można w identyczny sposób oceniać wpływu na zdrowie kwasów tłuszczowych trans występujących naturalnie i sztucznych izomerów, gdyż na podstawie licznych badań naukowych okazuje się, że naturalne tłuszcze trans, znajdujące się w produktach pochodzenia zwierzęcego, wywierają odmienny wpływ na organizm człowieka.

Zobacz też: Jak choroba Hashimoto wpływa na płodność?

Porady udzieliła Alicja Kalińska, dietetyk. Od 14 lat, jako jedyna w Polsce, wraz ze swoim zespołem, rozwija amerykańską metodę SetPoint. Autorka i konsultantka publikacji oraz programów telewizyjnych nt. diety i żywienia. Tylko w ciągu ostatnich lat jej zespół pomógł 20 tys. klientów stracić łącznie ponad 50 ton tkanki tłuszczowej.   

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/3 lata temu
Dieta płodności - bardzo ważny element przy dłuższych staraniach, zwłaszcza jak nie zna się przyczyn niepłodności. Ja zmieniłam nawyki, skorzystałam z diety na ovufriend, zmobilizowałam partnera i nam się udalo