domowe sposoby na anginę fot. Adobe Stock

Domowe sposoby na anginę. Jak leczyć zapalenie gardła i migdałów?

Domowe sposoby na anginę, takie jak inhalacje, płukanki, syropy domowej roboty, łagodzą ból gardła i ułatwiają oddychanie. Naturalne metody leczenia anginy przynoszą ulgę, ale warto pamiętać, że to jedynie dodatek do kuracji farmakologicznej.
Agnieszka Czechowska / 28.11.2019 15:31
domowe sposoby na anginę fot. Adobe Stock

Angina, czyli ostra infekcja gardła i migdałków wywoływaną jest przez bakterie, wirusy lub grzyby. W zależności od tego, jakie drobnoustroje spowodowały chorobę, takie ustala się leczenie. Działać trzeba od razu po wystąpieniu objawów, bo nieleczona angina skończyć się groźnymi powikłaniami.

Domowe sposoby na anginę

W przypadku anginy wirusowej stosuje się leczenie objawowe. Angina wywołana wirusami przebiega łagodniej niż bakteryjna. Charakteryzuje się bólem gardła (jest zaczerwienione, ale zwykle nie jest pokryte nalotem), gorączką, katarem, kaszlem i osłabieniem. Lekarz może zalecić środki z apteki na ból gardła i gorączkę, sprej na katar. Taką kurację warto wzbogacić o domowe sposoby na anginę.

Żeby mniej nie cierpieć, warto stworzyć organizmowi dobre warunki do do walki z wirusem:

  • Staraj się jak najwięcej pić – najlepsza będzie woda, napar z imbirem i miodem i herbatki ziołowo-owocowe.
  • Sięgnij po soki owocowe – skuteczny jest sok z malin, czarnej porzeczki, wyciąg z czarnego bzu, czyli naturalne sposoby na podniesienie odporności organizmu.
  • Wypoczywaj. Daj szansę organizmowi na walkę z chorobą. Dużo śpij i regeneruj się
  • Wietrz mieszkanie i nawilżaj powietrze – suche dodatkowo będzie podrażniało gardło.

Co na gardło?

Angina to przede wszystkim silny ból gardła, które może być zaczerwienione i obrzęknięte. Chory zwykle ma kłopoty z przełykaniem. Domowe sposoby, które przyniosą ulgę:

  • płukanie gardła - przygotuj ziołowy napar z szałwii, tymianku lub rumianku (złagodzą ból i stan zapalny), nadaje się też napar z liści malin oraz płukanka z soli;
  • okłady na szyję - ważne, żeby były ciepłe i suche;
  • syropy domowej roboty - niezastąpiony jest syrop z cebuli i syrop z buraka.

Co na katar?

Przy anginie nie dość, że bardzo boli gardło, to jeszcze trudno się oddycha przez katar i zatkany nos. To pomoże:

  • inhalacje - przygotowuje się je na bazie gorącej, parującej wody, do której dodaje się ziołowe olejki - zobacz najlepsze domowe inhalacje na katar;
  • płukanie zatok - po opróżnieniu nosa płucz zatoki solą fizjologiczną lub morską (więcej domowych sposobów na zatoki);
  • naturalny antybiotyk, czyli gorące mleko z czosnkiem i miodem (można też dodać trochę masła) - ułatwia oddychanie i rozgrzewa, poza tym wspomaga organizm w walce z wirusem.

Antybiotyk na anginę

Kurację antybiotykami stosuje się, gdy mamy do czynienia z anginą bakteryjną. Najczęściej jej przyczyną są paciorkowce. Wywołują stan zapalny, który kończy się anginą ropną, której objawy są bardzo nieprzyjemne. Towarzyszy jej bardzo silny ból gardła utrudniający przełykanie, wysoka gorączka, a na migdałkach pojawia się żółto-biały nalot.

Leczenie anginy bakteryjnej

Tu samo leczenie objawów to za mało. W przypadku anginy paciorkowcowej konieczny jest antybiotyk (na 7-10 dni). Jeśli lekarz nie jest pewien, jakie bakterie spowodowały infekcję, może zlecić wymaz z migdałków i antybiogram. Wtedy dobierze skuteczniejszą terapię. Co istotne, nie wolno jej przerywać. Powikłaniem źle leczonej anginy bywa bowiem m.in. zapalenie mięśnia sercowego, stawów.

Domowe sposoby wspomagające antybiotyk

Oprócz stosowania antybiotyków, wskazane jest picie dużej ilości płynów, lekka półpłynna dieta, wypoczywanie. Na ból gardła i katar pomogą metody stosowane w przypadku anginy wirusowej, czyli płukanki, inhalacje, syropy domowej roboty, soki owocowe.

Więcej o infekcjach dróg oddechowych:Objawy przeziębienia + jak się przed nim uchronićZapalenie zatok - jakie daje objawy i jak je leczyć?Grypa to poważna choroba wirusowa. Zobacz objawy i leczenieCo warto wiedzieć o zapaleniu płuc?


 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)