POLECAMY

Niezwykła choroba królów, czyli co to jest hemofilia?

Hemofilia to rzadka choroba, która pojawia się już we wczesnym dzieciństwie chorego. Jak ją rozpoznać?
Marta Słupska / rok temu
Niezwykła choroba królów, czyli co to jest hemofilia? fot. Fotolia

Hemofilia przez lata nazywana była chorobą królów – wszystko przez to, że chorowali na nią przedstawiciele rodów królewskich, m.in. syn królowej Wiktorii czy syn cara Rosji Mikołaja II. Nazywa się ją też krwawiączką. Na czym polega i czy można ją wyleczyć?

Hemofilia – co to jest?

Hemofilia to choroba, która polega na wrodzonym braku czynników krzepnięcia krwi. Wyróżniamy trzy jej typy: hemofilię A, B i C. Tylko ostatni dotyczy kobiet i mężczyzn – na dwa pozostałe chorują tylko panowie. Nie jest to choroba zaraźliwa, a analiza DNA pozwala wykryć stan nosicielstwa hemofilii. Jej objawy są widoczne już we wczesnym dzieciństwie.

Hemofilię zazwyczaj się dziedziczy, jednak w około 30% przypadków chorują osoby, które nie miały przypadków tej choroby w rodzinie. Wówczas za wystąpienie hemofilii odpowiada mutacja genu czynnika krzepnięcia.

Jakie są objawy hemofilii?

Objawy hemofilii można zauważyć już u raczkujących dzieci. Należą do nich:

  • łatwe siniaczenie się,
  • trudne gojenie się ran i rozcięć,
  • wylewy krwi do stawów łokciowych czy kolanowych,
  • podskórne krwiaki,
  • krwawienie z nosa,
  • krwotoki wewnętrzne.

Wylewy krwi do stawów powodują obrzęki i bolesność, a chory ma problemy z poruszaniem stawami. Problemem są także przedłużające się krwawienia, które prowadzą do niedokrwistości. Przez to stolce chorego zyskują czarne zabarwienie.

Warto przy tym dodać, że u dzieci można nie zauważyć krwawienia z nosa – krew może bowiem spływać maluchowi po gardle i być połykana.

Szczególnie niebezpieczne w hemofilii są wylewy krwi w okolicy mózgu, rdzenia kręgowego oraz większych splotów nerwowych.

Hemofilia u dzieci

Diagnostyka hemofilii

Hemofilię rozpoznaje się na podstawie wstępnego rozeznania i badania krzepnięcia krwi. To zazwyczaj wystarcza, by potwierdzić chorobę.

Leczenie hemofilii

W leczeniu hemofilii podstawą są zastrzyki z brakującym czynnikiem krzepnięcia. Podaje się go 2-3 razy w tygodniu. Zdarza się tez, że chorzy wymagają przetoczenia krwi.

Chorzy poddani odpowiedniej terapii nie muszą obawiać się skrócenia życia, jednak leczenie trwa przez całe życie chorego.

Jak oddać krew?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)