POLECAMY

Bolesny problem stóp: haluksy. Jak się ich pozbyć?

Wbrew pozorom często operacja wcale nie jest konieczna.
Bolesny problem stóp: haluksy. Jak się ich pozbyć? fot. Fotolia

Haluksy (halluksy) to choroba zwyrodnieniowa, polegająca na zniekształceniu stopy, pojawiająca się najczęściej u kobiet – szczególnie tych, które noszą wysokie szpilki lub za ciasne obuwie, a także buty z wydłużonymi, szpiczastymi noskami. Paluch koślawy, bo tak się też określa to schorzenie, to także częsta przypadłość osób z nadwagą lub otyłych, a także z płaskostopiem.

Haluksy nie tylko nieładnie wyglądają, ale przede wszystkim powodują ból i dyskomfort, prowadząc do deformacji, warto więc podjąć się ich leczenia.

Jak leczyć haluksy?

Haluks to deformacja stopy. Łatwo ją poznać przez odchylenie palucha od pozostałych palców.

Haluksy wymagają konsultacji z lekarzem ortopedą. W zależności od zaawansowania problemu specjalista może zalecić:

  • żelowe osłony i plastry na haluksy,
  • separatory na palce, które pomagają właściwie je ustawić,
  • specjalne wkładki w postaci poduszeczek wkładanych w butach pod stopami,
  • opaski na haluksy,
  • ćwiczenia, które działają jak rehabilitacja i opóźniają postęp choroby.

Przykładowym ćwiczeniem tego typu może być odginanie dużego palucha jak najdalej od reszty palców w pozycji siedzącej z wyprostowanymi nogami. Czynność powtarzamy po 30 razy na każdy paluch.

Czy warto operować haluksy?

Operacja na haluksy

Operacyjne leczenie haluksów jest niezbędne, jeśli inne metody zawiodły, a pacjent wciąż odczuwa ból i ma problemy z poruszaniem się. Technika operacji zależy od tego, z jakim stopniem deformacji mamy do czynienia.

Operację na haluksy wykonuje się w znieczuleniu. Trwa średnio dwie godziny. Pozwala raz na zawsze pozbyć się haluksów. Po zabiegu można od razu chodzić, chociaż pacjenci odczuwają wówczas jeszcze pewien dyskomfort.

Jak zapobiegać powstawaniu haluksów?

Profilaktyka haluksów jest prosta i polega głównie na noszeniu odpowiedniego obuwia – nie powinno być one za ciasne. Warto zwrócić na to uwagę szczególnie u dzieci, których stopy szybko rosną i mogą wymagać kolejnej, większej pary butów.

Kobietom odradza się częstego chodzenia na wysokich szpilkach, a także zakładania butów ze zwężanymi noskami, które uciskają na stopy.

Warto także chodzić często boso po miękkim podłożu, a także ćwiczyć stopy, by zapobiegać zniekształceniom stawów.

3 sposoby na haluksy

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/7 miesięcy temu
Z haluksami borykała się i moja babcia i mama więc myślę, że taka nasza uroda, tyle tylko, że ja postanowiłam coś z tym jednak zrobić i do centrum podologicznego podologic się zgłosiłam, a tam znaleźli rozwiązanie, więc nie ma co mówić, że problem jest i się z tym pogodziło bo teraz podologia jest na tyle zaawansowana, że warto szukać pomocy specjalistów
/rok temu
Po raz kolejny pękam ze śmiechu. Powtarzacie znane stereotypy. No cóż- mam 57 lat, nigdy nie miałam nadwagi, nie mam płaskostopia, jako dziecko nie chodziłam w "zaciasnych" butach ani tym bardziej na obcasach. Pierwsze oznaki halluxów miałam w wieku 11 lat. Pamiętam jak wkładałam sobie między palce szpulki (takie drewniane) od nici ... nic nie pomagało. Pogodziłam się z myślą, że stopy mam po ojcu... On też miał halluxy.