Jak wyglądają zdrowe bioderka?
Zdrowe dziecko ma nóżki mocno osadzone w zagłębieniu miednicy (tzw. panewce), dzięki czemu mogą się swobodnie poruszać. Jeżeli jednak panewka jest zbyt płytka lub ustawiona pod złym kątem, staw biodrowy nie może pracować jak należy. Właśnie wtedy mówimy o jego dysplazji.Skąd się bierze dysplazja u dziecka?
Lekarze do końca nie wiedzą, dlaczego niektóre dzieci rodzą się z dysplazją. Jedną z jej możliwych przyczyn jest to, że miało za mało miejsca w łonie mamy lub że w macicy było za mało płynu owodniowego. Z tego względu dziecko nie mogło poruszać nóżkami, a brak ruchu sprawił, że staw biodrowy wykształcił się nieprawidłowo.Ryzyko wystąpienia dysplazji stawu biodrowego jest nieco większe u dziewczynek, u dzieci, których rodzeństwo lub rodzice mieli dysplazję stawu biodrowego, a także wtedy, gdy dziecko urodziło się z położenia pośladkowego.
Jak diagnozuje się dysplazję stawu biodrowego u dziecka?
Tuż po narodzinach dziecka lekarz ogląda jego bioderka: ocenia ułożenie fałdek pod pośladkami, sprawdza, jak odwodzi nóżki i ocenia, czy są one równej długości. Drugi raz biodra badane są przez pediatrę na pierwszej wizycie w przychodni.Jak leczyć dysplazję stawu biodrowego?
1. Lekka dysplazja
Niewielką niedojrzałość stawów biodrowych koryguje się poprzez specjalną gimnastykę (ortopeda pokaże, jak ją wykonywać) oraz przez szerokie odwodzenie nóżek dziecka. W tym celu ortopedzi zalecają, aby rodzice nosili niemowlaka w pionowej pozycji przodem do siebie, z nóżkami szeroko rozstawionymi na boki i ugiętymi w kolanach.2. Zaawansowana dysplazja
Jeśli ortopeda stwierdzi, że dysplazja jest poważna, zaleci dziecku aparat, który utrzymuje nóżki w odpowiedniej pozycji, a przez to ustawia kość udową i panewkę. Noszenie aparatu nie jest wygodne, dlatego dziecko może na początku protestować. Nie martw się tym – szybko się przyzwyczai. Leczenie trwa 2–3 miesiące, czasem dłużej. Tylko ortopeda może zadecydować o jego zakończeniu.Tych zasad musisz się trzymać!
- Nigdy nie prostuj nóżek niemowlęcia. Możesz niechcący doprowadzić do zwichnięcia stawu biodrowego.
- Przewijając nie unoś dziecka do góry za nóżki. Najbezpieczniej jest przenosić nóżki i pupę, podkładając dłoń pod kość krzyżową dziecka.
- Ubieraj malucha tak, aby mógł swobodnie poruszać nóżkami. Powinien być w stanie trzymać nóżki w pozycji fizjologicznej, czyli w zgięciu i szerokim rozłożeniu (odwiedzeniu).
- Noś dziecko na ręku przodem do siebie, aby jego rozłożone na boki nóżki obejmowały cię w pasie.
Dowiedz się więcej:
6 ćwiczeń dla mamy i niemowlaka
5 leczniczych kąpieli dla niemowlaka
5 kolorów, które dobrze wpływają na dzieci
5 leczniczych kąpieli dla niemowlaka
5 kolorów, które dobrze wpływają na dzieci
na podstawie tekstu autorstwa Sylwii Niemczyk/Twoje Dziecko