Wakacje sprzyjają grzybicy intymnej. Sprawdź, co warto o niej wiedzieć!

Ze statystyk wynika, że przyjemniej raz w życiu miało ją ponad 70 proc. kobiet. Pieczenie i swędzenie to nie wszystkie objawy. Czasami jest naprawdę nieprzyjemnie. I co wtedy?
Agnieszka Czechowska / 4 miesiące temu
Wakacje sprzyjają grzybicy intymnej. Sprawdź, co warto o niej wiedzieć! fot. Adobe Stock

Grzybica pochwy, zwana inaczej kandydozą (od nazwy drożdżaków, które ja wywołują - candida albicans) to powszechna infekcja intymna. Chorują na nią głównie kobiety, choć infekcja ta przenosi się również na mężczyzn (mogą się nią zarazić podczas zbliżeń).
Choroba atakuje, gdy dochodzi do zachwiania naturalnej flory bakteryjnej pochwy.

Co sprzyja grzybicy pochwy?

Na zakażenie grzybicze najbardziej narażone są kobiety w wieku 17-35 lat, panie w okresie menopauzalnym (słabo nawilżone błony śluzowe pochwy łatwo ulegają zakażeniom) i kobiety w ciąży (zmiany hormonalne zachodzące w tym czasie w organizmie sprawiają, że organizm jest bardziej podatny na infekcje grzybicze). Chorobie sprzyjają również:

 • przyjmowanie antybiotyków (leki te niszczą zarówno chorobotwórcze jak i dobre bakterie, które stanowią naturalną ochronę dla pochwy),
 • cukrzyca - podniesiony poziom glukozy we krwi sprzyja infekcja grzybiczym,
 • niedobory witaminy B,
 • przewlekły stres,
 • obniżona odporność organizmu,
 • częste infekcje,
 • błędy higieniczne, np. noszenie bielizny ze sztucznych tkanin, zbyt rzadkie zmienianie podpasek w czasie menstruacji,
 • za częste podmywanie się, stosowanie irygacji.

Objawy grzybicy pochwy

Objawy grzybicy pochwy obejmują przede wszystkim zmiany w wyglądzie wydzieliny pochwy:

 • wydzielina staje się biała, ma grudkowatą konsystencję i słodkawy zapach drożdży,
 • dodatkowo pojawia się świąd, pieczenie i uczucie suchości w pochwie,
 • wargi sromowe są obrzęknięte i czerwone,
 • pieczenie w czasie oddawania moczu.

Uwaga! Grzybicą można zarazić także partnera. Wówczas pojawiają się: zaczerwienienie śluzówki żołędzi i napletka, swędzenie i pieczenie, biały nalot na członku.

Domowe sposoby na grzybicę pochwy

Przy pierwszych objawach grzybicy pochwy pomóc może zastosowanie probiotyku ginekologicznego dopochwowo (globulki) i doustnie (kapsułki). Tego typu preparat można dostać bez recepty w każdej aptece (np. Iladian, Lacibios Femina).

Skuteczne bywa również podmywanie się Tantum Rosa i naparem z rumianku (o ile nie jesteś uczulona na to ziele). Zewnętrznie możesz zastosować Clotrimazolum (bez recepty). Jeśli jednak po 1-2 dniach objawy nie mijają, trzeba iść do ginekologa. Lepiej nie odwlekać tej wizyty.

Leczenie grzybicy pochwy

Lekarz najprawdopodobniej przepisze ci preparat antygrzybiczy o szerokim spektrum działania w globulkach i maść do stosowania zewnętrznie. Jeśli to nawrót grzybicy, może dać ci także antygrzybiczy lek doustny lub zlecić posiew, by zastosować tzw. kurację celowaną (dopasowaną do rodzaju grzyba, który cię zaatakował). Jeżeli objawy ma również twój partner, lekarz przepisze mu maść.

Kuracja trwa 7-14 dni. Nie wolno jej przerywać, nawet jeśli objawy ustąpiły, bo grozi to nawrotem choroby. W tym czasie lepiej powstrzymywać się od kontaktów seksualnych.

Jak uniknąć grzybicy pochwy?

Wszystkich czynników ryzyka tej choroby nie da się wyeliminować. Można jednak zmniejszyć prawdopodobieństwa jej nawrotu, stosując się do poniższych reguł:

 • Podmywaj się 2 razy dziennie. Okolice intymne wycieraj osobnym ręcznikiem lub ręcznikiem jednorazowym.
 • Nie siadaj na desce klozetowej w publicznej toalecie.
 • Zrezygnuj z jacuzzi. Dysze z ciepłą wodą to siedlisko grzybów.
 • Zażywaj probiotyki w czasie antybiotykoterapii i 2 tygodnie po jej zakończeniu.
 • Często zmieniaj podpaskę w czasie miesiączki (nawet co godzinę).
 • Noś przewiewną bieliznę (najlepiej bawełnianą).

Dieta zapobiegająca grzybicy pochwy

Zdaniem niektórych specjalistów zakażeniom grzybiczym sprzyja dieta bogata w węglowodany proste. Ograniczenie ich może więc zredukować ryzyko nawrotów choroby. Zamień więc białe pieczywo na razowe, ogranicz owoce i słodycze, biały ryż  i makarony. Częściej sięgaj po kasze, pestki, cytrusy, jogurty, maślankę, kefiry, kiszonki

Polecamy!
Masz dolegliwości intymne? Zrób test i przekonaj się, co ci jest!
A może to chlamydioza? Jej przypadków jest coraz więcej!


 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/3 miesiące temu
Zawsze przed dłuższymi wyjazdami , zwłaszcza za granicę chodzę do lekarza rodzinnego i do ginekologa, skontrolować to i owo. Dostałam od ginekologa HydroVag, bo mówił, mi, że często łapie się infekcje na basenie , a ten lek fajnie otacza nasza sferę intymną i zabezpiecza. Dlatego stosowałam globulki cały wyjazd i faktycznie nie załapałam żadnej infekcji,