POLECAMY

3 sprawdzone sposoby na lato bez grzybicy stóp

Dokucza ci nawracająca grzybica stóp i paznokci? Zapytaliśmy naszych czytelników o ich sposoby na uciążliwą dolegliwość
3 sprawdzone sposoby na lato bez grzybicy stóp fot. Fotolia

Po kąpieli w jeziorze zakładasz buty na wilgotne stopy. Pożyczasz ręcznik od koleżanki. Wędrujesz po górach, cały dzień w ciężkich butach. Niby nic, ale właśnie stwarzasz idealne warunki do rozwoju grzybicy paznokci . Sprawdź, jak je przechytrzyć.

Jak leczyć grzybicę stóp?

W leczeniu grzybicy bardzo ważna jest konsekwencja i cierpliwość. Jeśli przerwiemy terapię za wcześnie, problemy będą nawracać. Bardzo ważna jest też profilaktyka: dokładne mycie i suszenie stóp, zwłaszcza między palcami. Jeśli nie pomogą domowe sposoby, koniecznie trzeba iść do dermatologa po leki na receptę. Laseroterapia, to niestety drogi zabieg (ok. 100 zł za paznokieć).

3 skuteczne sposoby na grzybicę stóp:

1. Kąpiele stóp

Odkąd regularnie chodzę na basen, co jakiś czas mam grzybicę. Gdy tylko dostrzegam pierwsze objawy (świąd, pieczenie skóry), przygotowuję kąpiel. Do 2 litrów ciepłej wody dodaję dwa rozgniecione ząbki czosnku i 4 łyżki octu jabłkowego. Moczę stopy raz dziennie przez 15 minut. Niedawno znajoma poleciła mi olejek z drzewa herbacianego. Zaczęłam dodawać po kilka kropli preparatu do wody, zamiast czosnku i octu. Ten sposób jest równie skuteczny, ale wygodniejszy.
Iza, studentka, 22 lata

2. Terapia laserem

Grzybicą paznokci łatwo się zarazić, ale trudno ją wyleczyć. Wiem coś o tym, bo zmagam się z nią od dawna. Przeczytałam, że skuteczny w jej zwalczaniu jest laser i postanowiłam wypróbować tę metodę. W gabinecie medycyny estetycznej naświetlano mi paznokcie 4 razy, co 3 dni. Zabiegi były szybkie, bezbolesne i – co najważniejsze –skuteczne. Moje paznokcie nareszcie są zdrowe.
Julia, dentystka, 27 lat

3. Kuracja maściami

Do niedawna często nękała mnie grzybica. Za każdym razem przez kilka dni smarowałem stopy maścią kupioną w aptece (bez recepty). Objawy ustępowały, ale po jakimś czasie znów się pojawiały. Dermatolog, do którego poszedłem uświadomił mi, że zbyt wcześnie przerywałem leczenie. Przepisał mi nową maść i zalecił, żeby stosować ją nie tylko do ustąpienia objawów, ale przez pełne dwa tygodnie. Od tamtej pory kłopoty zniknęły.
Robert, sprzedawca, 35 lat

Czytaj także:

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (19)
/rok temu
Krótkotrwałe to jest leczenie kataru a nie grzybicy. Trzeba zacząć od dokładnych badań i konsultacji z dobrym lekarzem. Wszystkie działanie profilaktyczne po prostu trzeba zastosować i to również po zakończeniu leczenia. W tym przypadku nie ma zmiłuj, jak człowiek sobie odpuści to grzybica wróci. Ja również miałam leczenie doustne wspomnianym lekiem i mogę po pół roku powiedzieć, że nie mam nawrotów choroby. Ale dietę trzymam cały czas i jak na razie unikam basenu.
/rok temu
Ja ma lek OK i uważam, że jest skuteczny. Wiecie ile razy już walczyłam z tym paskudztwem ??
/2 lata temu
Zależy co na kogo działa. Mnie faktycznie pomogła apteczna maść, ale mężowi, który zorientował się po jakimś czasie, że łagodna zmiana na palcu to grzybek, musiał już przyjmować doustne leki przez kilka tygodni. Także nie wrzucałabym wszystkich do jednego worka przy leczeniu ;)
POKAŻ KOMENTARZE (16)