POLECAMY

Myślisz, że dżuma pozostaje jedynie bohaterką prozy Alberta Camus? Błąd!

Poznaj przyczyny, objawy i leczenie dżumy – choroby, przez którą śmierć niegdyś zbierała obfite żniwo, a która nadal atakuje w niektórych rejonach świata.
/ 10 miesięcy temu
Myślisz, że dżuma pozostaje jedynie bohaterką prozy Alberta Camus? Błąd! fot. Fotolia

Dżuma jest zakaźną chorobą o ostrym przebiegu, która atakuje ssaki, w tym człowieka. Wywołują ją pałeczki gram-ujemne Yersinia pestis, czyli bakterie należące do rodziny Enterobacteriaceae. Do organizmu człowieka dostają się wskutek pokąsania przez pchły wcześniej żerujące na szczurach, nornicach, dzikich królikach i wiewiórkach. Do zakażenia może także dojść droga kropelkową – wtedy mówi się o płucnej odmianie choroby.
Niegdyś zbierała olbrzymie żniwo, dzisiaj, dzięki lekom i szczepionkom, jest znacznie lepiej kontrolowana i skutecznie leczona.

Mieczak zakaźny - co to jest

Choroby zakaźne w ciąży


Dżuma – rodzaje i objawy

Od wniknięcia pałeczki dżumy do organizmu człowieka do pojawienia się pierwszych objawów mija od 2 do 10 dni.

Postać dymieniczna dżumy – zaczyna się od wysokiej gorączki i dreszczy. Chory jest niespokojny, czasem bardzo senny. Powiększeniu ulegają węzły chłonne pachowe i pachwinowe, stają się one tkliwe, a po kilku dniach pękają. Na skórze mogą pojawiać się wybroczyny. Nieleczona postać dymieniczna w 50% przypadków prowadzi do śmierci.

Postać płucna pierwotna dżumy – najbardziej zaraźliwa, zaliczana do najcięższych chorób atakujących człowieka. Wnikające do dróg oddechowych bakterie dżumy wywołują odczyn zapalny. Pojawia się suchy, męczący kaszel, a po nim obfita plwocina i krwioplucie. Zarazki atakują płuca, a podróżują po ciele wzdłuż naczyń krwionośnych i limfatycznych. Pojawia się niewydolność oddechowo-krążeniowa i śmierć.

Postać posocznicowa dżumy – ma gwałtowny przebieg, prowadzący w ciągu 2-3 dni do śmierci chorego. Może być powikłaniem dżumy dymienicznej lub płucnej.

Jak się diagnozuje dżumę

Przede wszystkim stwierdza się typowe dla niej objawy. Poza tym hoduje się materiał pobrany z węzłów chłonnych, plwociny lub krwi i stwierdza obecność bakterii Yersinia pestis wykonując badania genetyczne. Stosuje się też badania serologiczne, czyli stwierdzające (lub wykluczające) obecność w surowicy krwi charakterystycznych dla choroby przeciwciał.

Leczenie dżumy

Kluczową sprawą jest szybka diagnoza i podanie antybiotyków w kroplówce (m.in.: gentamycyna, tetracyklina, streptomycyna). Leczeni trwa 2-3 tygodnie i jest skuteczne w 85% przypadków. Izolacja chorego jest konieczna wyłącznie w przypadku płucnej odmiany dżumy, choć w Polsce wszyscy chorzy na dżumę są obowiązkowo hospitalizowani.

Dżuma obecnie

Niegdyś pustoszyła wszystkie kontynenty, dzisiaj obecna jest w niektórych krajach Azji, Afryki i Ameryki Południowej.
Warto pamiętać, że szczepienie przeciwko dżumie (najczęściej wykonywane przed podróżą na tereny, na której występuje, nie zabezpiecza przed zakażeniem drogą kropelkową.

Ciekawostki

Skąd nazwa Czarna Śmierć?
Słowo "dżuma"pochodzi z języka rumuńskiego: ciuma w tym języku znaczy owrzodzenie, guz, zaraza . Właśnie tak nazywano występujące podczas dżumy na całym ciele chorego guzy i zmiany martwiczo-zgorzelinowe na skórze, często o ciemnym zabarwieniu.


Jej symbolem stała się maska ochronna z dziobem noszona w XVI-XVIII w. przez lekarzy w czasie epidemii. W dziobie często znajdowały się wonne olejki, które tłumiły zapach rozkładających się zwłok. Czarna końcówka dzioba najpewniej pojawiła się na masce później i być może symbolizuje czerniejące podczas dżumy ciało...

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/10 miesięcy temu
Warto zapobiegać chorobom i profilaktycznie przyjmować naturalne produkty. Aby podnieść odporność musisz brać 1 łyżkę syropu konopnego lub dodawać ją do przestudzonej herbaty, np. z czystka, liści konopnych i wiele innych. Ja stosuję tą metodę od dwóch lat i w ogóle nie choruje. https://konopiafarmacja.pl/wyroby-z-konopii/16-konopny-bio-syrop-z-rokitnikiem-270ml.html