POLECAMY

Domowe sposoby na owsiki

Są tanie, skuteczne i zupełnie naturalne. Z powodzeniem uzupełnią leczenie farmakologiczne owsicy. Sprawdź, jak je stosować.
Domowe sposoby na owsiki fot. Fotolia

Owsica to najczęstsza infekcja pasożytnicza dotykająca dzieci. Najczęściej chorują na nią przedszkolaki i młodsi uczniowie (do 10-12 roku życia). Chorobą tą mogą zarazić się również dorośli. Wywołują ja owsiki - białe robaczki, które bytują w układzie pokarmowym człowieka. Objawy powodowane przez owsiki to: bóle brzucha, nudności, zgrzytanie zębami, świąd w okolicy odbytu, zaburzenia snu (spowodowane swędzeniem, które nasila się nocą). W stolcu osoby chorej często dostrzec można małe białe cienkie robaczki. By sobie z nimi poradzić, trzeba zastosować lek zawierający pyrantel (od niedawna jest dostępny bez recepty). Powinni go zażyć wszyscy najbliżsi osoby chorej. Konieczne jest również wypranie pościeli, piżam, koców itp., bo inaczej leczenie nie będzie miało sensu - jajeczka wnikną z powrotem do organizmu i problem powróci. Leczenie choroby można również wspomóc naturalnymi sposobami.

Domowe sposoby na owsiki – dla dzieci, dorosłych i kobiet w ciąży

Przedstawione domowe sposoby stosować mogą zarówno dzieci jak i dorośli (również w razie potrzeby kobiety w ciąży):

  • Czosnek - pomaga usunąć owsiki bezpośrednio z jelit i niszczy jaja owsików. Warto każdego dnia zjeść 1-2 ząbki utarte z solą lub olejem kokosowym. Można go dodawać do sałatek, kanapek.
  • Cebula - zawiera  naturalne związki siarki, które wspomagają usuwanie owsików. Możesz doprawiać nią dania lub pić syrop z cebuli. Uwaga! Najskuteczniej działa surowa cebula. Uwaga! Związki siarki zawierają również surowa marchew i kapusta. Po nie również warto sięgać.
  • Pestki dyni - zawarta w nich kukurbitacyna uszkadza układ nerwowy pasożytów przewodu pokarmowego. Każdego dnia  na czczo zjadaj ok. 2 łyżek pestek z dyni. Uwaga! Jeśli masz taką możliwość, postaw na pestki samodzielnie wysuszone. Te sklepowe mają mniejszą ilość substancji leczniczych.
  • Tzw. kwaśna dieta - powinna ona obfitować w kiszona kapustę, kiszone ogórki, maślankę, kwaśne mleko, jogurty naturalne. Zawierają one bakterie kwasu mlekowego, które pobudzają układ trawienny i ułatwiają wypróżnianie, a więc oczyszczanie jelit z owsików. Poza tym zakwaszają środowisko w układzie pokarmowym. A owsiki tego nie lubią.   

Domowe sposoby na owsiki u dorosłych

Przedstawione poniżej sposoby są odpowiednie tylko dla osób dorosłych. Nie można ich stosować u dzieci i kobiet w ciąży zarażonych owsikami.

  • Piołun - zawiera tujon, izotujon oraz santoinę, związki, które zwalczają owsiki. Łyżkę piołunu zagotuj w szklance wody. Pij chłodny napar na czczo. Powtarzaj zabieg przez kilka kolejnych dni.
  • Ocet jabłkowy - sprawia, że w jelicie cienkim rozwija się kwaśne środowisko niesprzyjające rozwojowi owsików. Każdego dnia wypijaj szklankę wody z 2 łyżeczkami octu winnego.
  • Ziołowe nasiadówki – ograniczą swędzenie w okolicy odbytu. Zaparz więc rumianek (5 łyżek lub torebek na litr wody), przestudź go i przelej do miski. Posiedź w niej kilka minut.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/miesiąc temu
Najważniejsze, by zakończyć leczenie, czyli podać drugą dawkę leku. Zresztą myśmy lek brali wszyscy, nie ma co ryzykować, że ktoś się zaraził i nie wiedząc, nie podjął leczenia. Później zostaje już tylko profilaktyka.
/4 miesiące temu
Nie wyobrażam sobie, żeby domowymi sposobami skutecznie pozbyć się owsików. Nie ryzykowałam i kupiłam w aptece pyrantelum. Zadziałało świetnie i już po owsikach
/5 miesięcy temu
nie mam przekonania, że domowe sposoby wystarczą, żeby się owsików pozbyć i wolałam zastosować pyrantelum. Zawiesinę bierze się raz i potem po 2-3 tygodniach można dla bezpieczeństwa dawkę powtórzyć. I w ten sposób szybko i skutecznie pozbylam się pasożytów u dziecka
POKAŻ KOMENTARZE (3)