Dlaczego boli mnie brzuch?

Jeśli ból brzucha długo się utrzymuje, często powraca lub towarzyszą mu inne objawy, warto udać się do lekarza. Przyczyn bólów brzucha może być bowiem wiele, w tym: wrzody, zapalenie jelit, a nawet nowotwór. Co jeszcze powoduje ból brzucha?
/ 11.10.2013 12:19

Ból brzucha może przypominać kłucie lub kolkę, pieczenie bądź pulsowanie, gniecenie czy też kurcz. Od czasu do czasu takie dolegliwości odczuwa właściwie każdy z nas. Zwykle kojarzymy je z zatruciem pokarmowym, problemami z trawieniem czy przejedzeniem. Jednak przyczyn może być dużo więcej.

Wrzody, infekcja, a może stres?

Najczęściej ból brzucha jest związany z dolegliwościami układu pokarmowego. Czasami pojawia się nagle, jest ostry i krótkotrwały.

– Wówczas może być oznaką na przykład zapalenia wyrostka robaczkowego, pęcherzyka żółciowego, dróg żółciowych, ostrego stanu zapalnego żołądka czy niedrożności jelit i tym podobnych problemów – wymienia dr n. med. Marcin Chmielewski, specjalista gastroenterolog z poznańskiego Szpitala Med Polonia. – Jeśli natomiast ma charakter przewlekły i mniejsze nasilenie, ale za to doskwiera przez wiele dni, a nawet tygodni, może świadczyć o wrzodach żołądka, zapaleniu jelit, a nawet nowotworze.

Przyczyną często są też infekcje układu pokarmowego wywołane przez wirusy, a także przejedzenie lub niewłaściwy sposób odżywiania.

Warto jednak pamiętać, że ból brzucha nie musi być związany wyłącznie z tego typu dolegliwościami. Może bowiem towarzyszyć również przeziębieniu, chorobom układu moczowego, a także innym poważnym schorzeniom.

Na przewlekłe bóle brzucha często skarżą się osoby zmagające się z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa czy stawów (wówczas mówi się o tak zwanych bólach ściennych).

Z kolei ostry ból brzucha może też towarzyszyć zawałowi serca, zapaleniu mięśnia sercowego i płuc.

Winowajcą często jest również powodujący skurcze jelit stres.

Lista przyczyn bólu brzucha jest jednak o wiele obszerniejsza, dlatego jeśli ta dolegliwość utrzymuje się długo, często powraca lub towarzyszą jej inne objawy, nie powinniśmy zwlekać z wizytą u specjalisty.

Zobacz też: Jak starzeje się układ pokarmowy?

Diagnostyka, czyli dlaczego boli?

Podczas konsultacji lekarz najpierw przeprowadza szczegółowy wywiad.

– W ten sposób można uzyskać aż 80% informacji dotyczących choroby. W przypadku bólu brzucha bardzo ważne jest przede wszystkim ustalenie, w jakiej okolicy jest on zlokalizowany, a także czy pojawia się nagle, czy też ma charakter przewlekły – mówi dr n. med. Marcin Chmielewski.

Istotne jest również poinformowanie specjalisty o tym, jakie czynniki go zaostrzają, bo to, czy ból pojawia się na czczo, czy też w określonym czasie po posiłku jest bardzo ważne dla diagnozy. Lekarzowi trzeba także opowiedzieć o wszystkich objawach towarzyszących bólowi brzucha, na przykład zgadze, wymiotach, nudnościach, biegunkach czy zaparciach.

Po wywiadzie specjalista zwykle przeprowadza tak zwane badanie fizykalne. Podczas niego ogląda, opukuje i osłuchuje jamę brzuszną pacjenta, a także bada brzuch palpacyjnie w poszukiwaniu objawów choroby. Jeśli te działania nie pozwalają postawić jednoznacznej diagnozy, pacjent jest kierowany na badanie dodatkowe.

– Do najczęściej wykonywanych należy badanie endoskopowe, które pozwala dokładnie obejrzeć poszczególne organy od wewnątrz. W razie potrzeby możemy również podczas niego od razu pobrać wycinki do analizy histopatologicznej czy usunąć polipy – wyjaśnia dr n. med. Marcin Chmielewski.

Badanie polega na wprowadzeniu do organizmu pacjenta cienkiej rurki (jej średnica to kilka milimetrów), zakończonej miniaturową kamerą z lampą, która przetwarza obraz i przesyła go do monitora.

Aby obejrzeć górny odcinek przewodu pokarmowego przeprowadza się gastroskopię, natomiast dolny odcinek bada się podczas kolonoskopii. W pierwszym przypadku endoskop wprowadza się przez usta, a w drugim przez odbyt.

– W szczególności badanie kolonoskopowe może wywoływać u pacjenta dyskomfort lub ból, dlatego obecnie wykonuje się je zwykle w znieczuleniu ogólnym – mówi dr n. med. Marcin Chmielewski.

Jeśli ból brzucha, nudności i inne „sensacje żołądkowe” dokuczają nam często, zamiast czekać aż „samo przejdzie”, lepiej udać się do lekarza. Właściwa diagnoza pozwoli szybciej rozpocząć skuteczne leczenie i wyeliminować nieprzyjemne objawy.

Zobacz też: Kiedy boli brzuch

Źródło: materiały prasowe LTM Communications/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/09.09.2014 13:08
Witam :) Od wczoraj południa, zaczął mnie boleć brzuch ,na początku myślałam ,że to zdenerwowanie, bo następnego dnia miałam iść na badania, nie przechodziło więc ,po 21 poszłam na ostry dyżur ,okazało się ,że to grypa żołądkowa , jak was boli brzuch lepiej iść do lekarza a nie eksperymentować z lekami ,pozdrawiam :)