POLECAMY

Choroba bostońska atakuje! Jak ją rozpoznać i się nie zarazić?

„Bostonka” to choroba wirusowa, która zazwyczaj atakuje dzieci. Ale uwaga: jest bardzo niebezpieczna dla ciężarnych…
Marta Słupska / 7 miesięcy temu
Choroba bostońska atakuje! Jak ją rozpoznać i się nie zarazić? fot. Fotolia

Krostki i gorączka – to najbardziej typowe objawy choroby bostońskiej. Jak jej uniknąć i co robić, gdy zachorujemy my lub nasze dziecko?

Czym jest choroba bostońska?

Lekarze ostrzegają, że wzrasta liczba zachorowań na chorobę bostońską. Wywołuje ją wirus coxsackie, który rozprzestrzenia się drogą kropelkową i atakuje najczęściej dzieci poniżej 10. roku życia. Najczęściej, ale nie tylko, bowiem może także zagrażać dorosłym. Szczególnie niebezpieczny jest dla kobiet w ciąży, gdyż może powodować poronienia.

Nazwa choroby pochodzi od miejsca, gdzie doszło do jednej z największych jej epidemii. „Bostonkę” łatwo pomylić z innymi chorobami, np. ospą, grypą lub anginą. Wzrost zachorowań obserwuje się zazwyczaj w żłobkach i przedszkolach właśnie o tej porze roku, czyli jesienią.

Co warto wiedzieć o wirusie Coxsackie, popularnie nazwywanym wirusem bostońskim?

Objawy „bostonki”

„Bostonkę” możemy rozpoznać po wysypce – grudkowatych krostkach, które pojawiają się zazwyczaj na genitaliach i odbycie, podeszwach stóp, dłoniach oraz wewnątrz jamy ustnej. To dlatego nazywa się ją często „zespołem dłoni, stóp i ust”.

Zanim na skórze pojawią się krostki, widoczne są zaczerwienienia. Dopiero one przemieniają się w grudkowate zgrubienia z pęcherzykami. Chorobie towarzyszy też wysoka temperatura.

Jeśli zauważymy u siebie podobne objawy, koniecznie zgłośmy się do lekarza. Choroba wymaga leczenia, a chory powinien pozostać w domu, by nie zarażać innych.

Jak się nie zarazić?

„Bostonka” to choroba wirusowa – aby zminimalizować ryzyko zakażenia, myjmy ręce i dbajmy o higienę osobistą. Mycie rąk jest szczególnie ważne po wyjściu z toalety, przewijaniu dziecka oraz przed przygotowywaniem posiłków.

Warto także często prać dzieciom ubranka i zabawki, by ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Ważne jest również czyszczenie smoczków i innych przedmiotów, z którymi mają one styczność. Nauczmy też malucha, by nie piło nigdy w przedszkolu czy żłobku z kubeczków innych dzieci.

Dowiedz się więcej o chorobie bostońskiej!
Ból gardła. Czy to objaw "bostonki"?
Jak leczyć chorobę bostońską?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/3 miesiące temu
Na temat świerzba proszę dyskutować pod artykułem o świerzbie. Ten dotyczy bostonki - to informacja dla bystrzych inaczej.
/6 miesięcy temu
a co najlepiej stosowac przy swierzbie? moze jakies sprawdzone domowe sposoby zadzialaja?
/6 miesięcy temu
niestety świerzb jest bardzo zaraźliwy więc lepiej faktycznie nie puszczaj jej do przedszkola a jeśli wystąpi wysypka od razu zacznij leczenie... i to całej rodziny
POKAŻ KOMENTARZE (4)