Bóle kolan fot. Fotolia

Bóle kolan - przyczyny bólu kolan

Przyczyn bólu kolana może być wiele i nie zawsze są oczywiste. Podpowiadamy, jak je ustalić i samodzielnie sobie pomóc oraz kiedy konieczna jest interwencja lekarza.
Marta Wilczkowska / 31.10.2013 16:36
Bóle kolan fot. Fotolia
Problemy ze stawami często związane są z wiekiem lub jakąś chorobą, która powoduje niszczenie chrząstki stawowej. Jeżeli jednak dotyczą tylko jednego kolana, zwykle chodzi o uraz czy przeciążenie. Lekkie, szybko przemijające dolegliwości nie zawsze wymagają wizyty u lekarza – wystarczy zażyć środek przeciwbólowy i oszczędzać przez kilka dni nogę. Co robić w innych sytuacjach? 

Bóle kolan - kiedy potrzebna jest wizyta u lekarza?

Bez względu na przyczynę urazu, konsultacja medyczna potrzeba jest zawsze wtedy gdy:
  • ból jest bardzo silny – nie ustępuje pod wpływem dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych;
  • masz gorączkę powyżej 38 st. C albo czujesz się bardzo chora (wymiotujesz, jest ci słabo itp.);
  • kolano jest sine, obrzęknięte, zdeformowane, bardzo gorące lub przeciwnie – zimne;
  • dolegliwości nawracają lub się utrzymują przez dłuższy czas – nawet jeśli nie przeszkadzają ci w codziennym funkcjonowaniu, wybierz się do lekarza. Skuteczną terapię najłatwiej bowiem przeprowadzić, gdy uraz jest świeży lub powodująca dolegliwości choroba dopiero się rozwija.

Jakie mogą być przyczyny bólu kolan?


Aby poznać przyczynę bólu kolana, należy określić objawy, jakie mu towarzyszą. Poniższe wskazówki pomogą Ci określić jaka może być prawdopodobna przyczyna bólu kolana - w celu uzyskania pewnej diagnozy wybierz się do specjalisty. Lekarz, na podstawie wywiadu i wykonanych badań, określi przyczynę dolegliwości i ułoży plan leczenia.

Czytaj także:

Oto objawy najczęstszych chorób i dolegliwości związanych z kolanami:

1. Złamanie


Kolano ma zmieniony kształt, masz problemy ze zginaniem lub prostowaniem nogi albo ból pojawia się, gdy przenosisz na nogę ciężar ciała? To może być złamanie np. nasady kości udowej czy rzepki. Mogło też dojść do uszkodzenia łąkotki czy zerwania więzadeł kolanowych.
Co robić?
Szybko zgłoś się do szpitala! Może być konieczna operacja lub założenie gipsu.

2. Zapalenie stawów


Jeśli obrzęk i ból towarzyszą także innych stawów niż kolana, prawdopodobnie chodzi o zapalenie stawów. Może być ono przejściowe (wynikające np. z ostatnio przebytej infekcji wirusowej) albo np. świadczyć o chorobie przewlekłej, np. gośćcu.
Co robić?
Aby pomóc sobie doraźnie przez kilka dni możesz zażywać leki przeciwzapalne z kwasem acetylosalicylowym lub ibuprofenem. Idź do lekarza, bo do postawienia diagnozy mogą być konieczne dodatkowe badania (np. analiza krwi i zdjęcie RTG).

3. Dna moczanowa


Jeśli kolano jest cieplejsze niż reszta ciała i bardzo, to mogą być objawy dny moczanowej – przewlekłej choroby, w wyniku której w stawach odkładają się kryształki kwasu moczowego.
Co robić?
Aby złagodzić dolegliwości, możesz przy zaostrzeniu objawów stosować leki z ibuprofenem. Na stałe zmień dietę. Jadaj produkty zbożowe i mleczne, owoce i soki owocowe oraz świeże warzywa. Wyklucz alkohol, drożdże, podroby i wywary mięsne. Ogranicz rośliny strączkowe, drób i grzyby. Jeśli to nie pomaga, idź do lekarza.

Czytaj także:

4. Zapalenie kości i stawów


Jeśli kłopoty z kolanem trwają (ciągle lub z przerwami) trwają co najmniej od kilku miesięcy, może to świadczyć o zapaleniu kości i stawów. Choroba ta wynika zwykle z przeciążeń w wyniku pracy czy sportu, dlatego najczęściej pojawia się po skończonym sezonie narciarskim lub letnim, dotyczącym sportów gdzie mocno obciążone są kolana (np. jogging na twardym podłożu).
Co robić?
  • Zrezygnuj na razie z obciążających kolana ćwiczeń, np. jazdy na nartach.
  • Idź do lekarza – po zrobieniu dalszych badań
  • (z krwi, zdjęcia RTG) może ci on przepisać odpowiednie środki przeciwbólowe i zalecić fizykoterapię.
  • Postaraj się zrzucić nadwagę – to dodatkowe obciążenie dla stawów.

5. Zapalenie kaletki maziowej


Jeśli ból ustępuje kiedy nie ruszasz nogą ale pojawia się ponownie po zgięciu kolana może to być zapalenie kaletki maziowej– czyli błoniastego woreczka z substancją, dzięki której łatwo przesuwają się przebiegające obok mięśnie i ścięgna.
Co robić?
Doraźna pomoc: przez kilka dni oszczędzaj nogę i stosuj niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. z kwasem acetylosalicylowym, ibuprofenem czy diklofenakiem (w żelu do smarowania lub w tabletkach). Jeśli to nie pomoże, idź do lekarza.

6. Uszkodzenie łąkotki


Jeśli ból dokucza Ci bez przerwy prawdopodobne jest uszkodzenie łąkotki – łąkotka amortyzuje ruchy stawu i pomaga utrzymywać jego części we właściwym położeniu. Do jej uszkodzenia może dojść np. w wyniku przeciążenia (np. podczas ćwiczeń), ale również np. przy nagłym ruchu skrętnym.
Co robić?
Idź do lekarza. Potrzebne są badania. Terapia zależy od rozmiaru uszkodzenia.

Czytaj także:

Na podstawie artykułu z magazynu "Przyjaciółka"

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (27)
/25.04.2019 09:09
u mnie zadziałała na bóle stawów. Stany zapalne szybciej ustąpiły można było wrócić do aktywności. Natomiast jeżeli chodzi o szybsze gojenie ran to naświetlanie również je przyspiesza,ale nie czaruje magicznie w jedną noc ;] @Smera, ja wziełam na raty i o wiele wygodniej mi się kupiło ,mimo zniżki
/12.04.2019 17:26
A wiecie czy można sprawdzić gdzieś jak te lampy rzeczywiście wyglądają? Czy zakupy możliwe tylko przez internet? @Alina te rany otwarte to moim zdaniem przesada. Pomoc w gojeniu się ran to jeszcze ok. Czytałam, że nawet są w stanie pomóc przy leczeniu blizn po trądziku
/11.04.2019 09:42
@julita, a jakie miałaś odczucia? zmnieszył się ból? ruchomośc była wieksza? rehabilitacja działa,ale faktycznie trzeba czekać kilka miesiecy @janna na otwarta rane? że się szybciej goi tak?na jakiej zasadzie to w ogóle działa?
POKAŻ KOMENTARZE (24)