azs fot. Fotolia

Atopowe zapalenie skóry – jak ją leczyć i pielęgnować?

Sucha, swędząca skóra, podrażnienia i krostki – to może być AZS. Jak sobie radzić z tą chorobą?
Marta Słupska / 07.03.2017 14:57
azs fot. Fotolia

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to częsta choroba alergiczna skóry, którą zazwyczaj rozpoznaje się we wczesnym dzieciństwie. Szacuje się, że u 85% dzieci objawy pojawiają się już przed ukończeniem 5. roku życia. Zdarza się jednak, że AZS diagnozuje się u osób dorosłych.

Atopia najczęściej dotyczy kobiet i występuje u co piątej osoby na świecie. Jej symptomy są często mylone z innymi chorobami o podłożu alergicznym. Niestety, całkowite wyleczenie AZS nie jest możliwe.

AZS w czasie infekcji - czy konieczne są antybiotyki?

Objawy atopowego zapalenia skóry

Podstawowym objawem AZS jest uporczywy świąd skóry, który pojawia się głównie wieczorem i nocą. Jest on na tyle intensywny, że może prowadzić do problemów ze snem, bezsennością i rozdrapywaniem swędzących miejsc na skórze.

Poza świądem objawami atopowego zapalenia skóry są też:

 • krostki,
 • szorstka i sucha skóra,
 • podrażnienia i zaczerwienienia skóry,
 • łuszczenie się skóry.

Podrażnieniom i zaostrzeniom objawów sprzyjają niektóre pokarmy, takie jak pszenica i skorupiaki, stres, drobnoustroje, detergenty, konserwanty czy alergeny wziewne (pyłki, pleśnie, kurz, sierść zwierząt).

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

Atopowego zapalenia skóry nie da się wprawdzie wyleczyć, można jednak skutecznie minimalizować jego objawy. Odpowiednie leczenie dobiera lekarz, biorąc pod uwagę nasilenie choroby i to, jakie daje symptomy. Ważne jest takie dobranie preparatów, by łagodzić zapalenia i świąd skóry, a także zmniejszać jej obrzęk.

W leczeniu AZS stosuje się kremy o działaniu przeciwzapalnym, fototerapię, antybiotyki, leki zmniejszające reakcję alergiczną, maści z lekami przeciwhistaminowymi, glikokortykosteroidy miejscowe, a także leki obniżające poziom stresu chorego – uspokajające i psychoterapię.

Jak dbać o skórę atopową?

Poza wspomnianym już leczeniem ważna jest też odpowiednia pielęgnacja. Zaliczamy do niej:

 • unikanie środków drażniących,
 • unikanie noszenia ubrań z wełny,
 • unikanie kosmetyków na spirytusie,
 • unikanie zakładania nowych ubrań bez ich uprzedniego wyprania,
 • korzystanie z kąpieli w krochmalu, specjalnych olejkach lub płatkach owsianych,
 • regularne natłuszczanie skóry,
 • traktowanie skóry delikatnie, na przykład poklepując ją po kąpieli, zamiast trzeć ręcznikiem,
 • pranie ubrań w delikatnych proszkach, stosowanie dodatkowego płukania po praniu.

W zakresie kosmetyków poleca się stosować emolienty, czyli kosmetyki stworzone specjalnie do pielęgnacji skóry z AZS, które nie podrażniają jej i mają odpowiednio skomponowane składy.

Sterydy w leczeniu AZS - czy są bezpieczne?

 

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/09.01.2018 14:34
Atopowe zapalenie skóry jest straszne, wiem, bo sama go mam. Powiem szczerze ze dzięki kosmetykom z atopis.pl jakoś funckjonuję i jest duzo lepiej. one są bardzo delikatne. właśnie pamiętajcie o tym, by te kosmetyki były delikatne. To bardzo wazne.
/30.05.2017 10:48
moim zdaniem emolienty linomag są niezłe. Naturalny i prosty skład sa najważniejsze przy chorej skórze. Tu bazą jest olej lniany, dlatego dobrze natłuszczają.
/17.03.2017 08:37
U mnie przy zmianach atopowych bardzo pomagają emolienty z serii latopic, które nie tylko skutecznie regenerują i nawilżają skórę. Zawierają one substancje zmniejszające świąd i hamujące rozwój gronkowca złocistego. Przy tym mają przystępne ceny.
POKAŻ KOMENTARZE (1)