lek, tabletka, leczenie

Czy warto brać antybiotyki w czasie infekcji, jeśli cierpimy na AZS?

Czy w przypadku infekcji u osoby z AZS konieczne jest przyjmowanie antybiotyków? Radzi dr Bartosz Pawlikowski – dermatolog dziecięcy, pediatra z łódzkiej Kliniki Medevac!
/ 19.01.2016 11:11
lek, tabletka, leczenie

Dlaczego antybiotyki w czasie infekcji u osoby z AZS to dobry pomysł?

Polska to jeden z krajów, gdzie antybiotyki stosuje się zbyt często! Niestety jednak w pewnych sytuacjach związanych z leczeniem skóry antybiotyk jest nieodzownym elementem terapii miejscowej i ogólnej.  

W przypadku AZS dodatek antybiotyku do preparatu miejscowego znacząco przyspiesza leczenie – uzasadnia dr Bartosz Pawlikowski, dermatolog dziecięcy, pediatra z łódzkiej Kliniki Medevac.
Okazuje się, że bakterie bytujące na powierzchni stanowią swoisty alergen dla uszkodzonej procesem zapalnym skóry.

Nadmierna ilość bakterii na skórze wraz ze świądem doprowadzają do powstania tzw. błędnego koła, czyli sytuacji, gdzie już nie wiadomo, co jest przyczyną zaostrzenia – wyjaśnia lekarz.
W trakcie ogólnoustrojowej infekcji AZS często bardzo się nasila. Układ immunologiczny silnie stymulowany do walki z zapaleniem przyczynia się niestety również do zaostrzenia zmian skórnych.

– Dlatego podanie antybiotyku we wczesnej fazie infekcji u dzieci z AZS bardzo pomaga w leczeniu obu chorób – argumentuje dr Pawlikowski.

Zobacz też: Czy atopowe zapalenie skóry jest dziedziczne?

Antybiotyk w leczeniu AZS – tak czy nie?

Zapytany, czy warto zgodzić się na antybiotyk doustny lub miejscowy w leczeniu AZS u dziecka, lekarz odpowiada:

– Stanowczo tak. Oczywiście musi być ku temu jasny powód. Z rozmowy z rodzicami często jednak jasno wynika, że w danym momencie choroba jest tak nasilona, że nie da się uniknąć antybiotykoterapii.

Zobacz też: Atopowe zapalenie skóry – przegląd kosmetyków

Autor: dr Bartosz Pawlikowski, dermatolog dziecięcy, pediatra z łódzkiej Kliniki Medevac.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)