POLECAMY

7 najczęstszych chorób stóp – jak je rozpoznać i wyleczyć?

Grzybica, haluksy, palce młotkowate, odciski, modzele, brodawki, sucha skóra i wrastające paznokcie to główne dolegliwości stóp. Jak je rozpoznać i leczyć? Czy można zapobiegać chorobom stóp? Które schorzenia stóp są dziedziczne, a które zależą od dbałości o higienę?

fot. Fotolia

Grzybica stóp

Grzybica stóp  pojawia się, gdy spędzamy dużo czasu w butach (są one ciepłym, ciemnym, wilgotnym miejscem, wręcz idealnym do rozwoju bakterii).

Grzybica może powodować:

  • suchość skóry,
  • zaczerwienienie,
  • pęcherze,
  • świąd,
  • łuszczenie.

Jeśli nie wyleczymy grzybicy od razu, infekcja może być trudna do zwalczenia (nieodpowiednio leczona może ponadto powrócić!).

Aby zapobiec infekcji, należy utrzymywać stopy – zwłaszcza obszar między palcami – czyste i suche, a także często zmieniać buty i skarpetki lub pończochy. Można używać specjalnego proszku do stóp.

Haluksy

Haluksy to deformacja stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Charakteryzuje się bocznym odchyleniem palucha z towarzyszącym przyśrodkowym przemieszczeniem pierwszej kości śródstopia. Uważa się, że dotyczy od 2 do 4 % populacji.

– W ok. 80% deformacja występuje obustronnie (nie oznacza to, że jednoczasowo) i początkowo jest niebolesna. Z czasem może się stać przyczyną dolegliwości związanych z rozwojem miejscowego stanu zapalnego, który objawia się zaczerwienieniem, zwiększonym uciepleniem, pieczeniem, okresowo obrzmieniem i bólem na wysokości stawu śródstopno-paliczkowego palucha – mówi dr Błażej Rusin z Halluxmed Klinika Jackowiak.

Haluksy są dziedziczne. Dodatkowo na ich powstawanie ma wpływ noszenie butów na wysokim obcasie. Leczenie może obejmować dobór odpowiedniego obuwia, stosowanie wkładek i aparatów korygujących, jednak tylko zabieg operacyjny pozwala na całkowite pozbycie się zmian.

Sucha skóra

Sucha skóra może powodować swędzenie i pieczenie stóp.

Używaj łagodnego mydła w małych ilościach i kremu nawilżającego lub balsamu na nogi i stopy każdego dnia. Możesz też dodawać olejki do kąpieli, ponieważ sprawią one, że stopy będą lepiej nawilżone.

Odciski i modzele

Odciski i modzele są spowodowane przez tarcie i ciśnienie, gdy kościste części nogi ocierają się o buty.

Jeśli masz odciski i modzele, musisz skonsultować się z lekarzem. Czasami rozwiązaniem jest dobranie dobrych butów lub wkładek ortopedycznych. Odciski i modzele mogą być niebezpieczne, zwłaszcza jeśli masz cukrzycę lub słabe krążenie. Zaawansowane zmiany są usuwane operacyjnie przez lekarza.

Brodawki

Brodawki to narośla skórne wywołane przez wirusy. Czasami bywają bolesne i, nieleczone, mogą się rozprzestrzeniać.

Lekarz może zastosować leki, wypalanie lub zamrożenia brodawek.

Zobacz też: Czy mężczyźni mogą mieć haluksy?

Palce młotkowate

Palce młotkowate powstają zazwyczaj u osób noszących buty o niewłaściwym rozmiarze. Zbyt ciasne lub za krótkie buty powodują ucisk paliczka. Tworzeniu się schorzenia sprzyja także rozwój haluksów, które wpływają na złe ułożenie palców. Duży palec przesuwa się w miejsce palca sąsiadującego, tym samym zmuszając go do wygięcia.

Palce młotkowate najczęściej występują u osób, które niewłaściwie stawiają stopę na podłożu, przenosząc ciężar ciała na przednią część stopy. Niekiedy przyczyną schorzenia są wady anatomiczne oraz urazy neurologiczne, np. udar mózgu. Znacznie częściej pojawiają się u osób z nadwagą. Schorzeniu towarzyszą stany zapalne stawów i odciski.

Palce młotkowate leczone są operacyjnie.

Wrastające paznokcie

Wrastające paznokcie to częsta przyczyna długotrwałych dolegliwości. Proces chorobowy zaczyna się w bruździe znajdującej się między brzegiem paznokcia a skórą po obu stronach paznokcia (tzw. wał paznokcia). Normalnie znajduje się tam wolna przestrzeń stanowiąca ochronę macierzy przed uszkodzeniem. Przerost wału paznokcia lub zniekształcenie palca (na skutek np. grzybicy) powoduje zmniejszenie opisanej przestrzeni, co prowadzi do pogrubienia  zaczerwienienia i bolesności wału paznokcia.

Często towarzyszy tym dolegliwościom wyciek wydzieliny, a przerośnięta boczna część skóry pokrywa znaczną część paznokcia.

Leczenie w łagodnych przypadkach polega na opatrunkach ze środków odkażających. Bardzo ważny jest sposób przycinania paznokci – na prosto, a nie na okrągło. W cięższych przypadkach wykonuje się częściowe usuniecie płytki paznokcia i wału paznokcia.

Zobacz też: Ból podeszwy stopy – czym jest metatarsalgia?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/3 miesiące temu
U mnie ostatnio w domu panowała brodawkowa epidemia. Jak jednemu znikneło, to drugiemu się pojawiało. Coś strasznego! DOmowe sposoby tu niestety nie pomogły, wszyscy musielismy się zgłosić do centrum Podologicznego u nas w Tarnowie na wypalanie, zeby pozbyc się problemu i nie rozsiewac tych wirusów w kółko po sobie
/4 miesiące temu
Ja grzybice dopiero w centrum podologicznym u siebie w Rzeszowie dałam rade wyleczyc. Domowe sposoby odpadaja, bo to bardzo ciezki do wyleczenia wirus niestety
/rok temu
Wszystkie te sprawy są okropne, ale najgorsze dla mnie i najtrudniejsze do pozbycia się są haluksy. Sama ich niestety doświadczam, ale dopiero zaczęły dawać o sobie znać, więc staram się ich jak najszybciej pozbyć. Bolą niesamowicie, ale nie noszę już szpilek, na rzecz adidasów i zakładam na noc aparat Marcin. Rano jest dużo lepiej.