29 luty – Dzień Chorób Rzadkich

29 luty – Dzień Chorób Rzadkich fot. Fundacja ORPHAN
29 luty to data, która zdarza się rzadko. Dlatego właśnie wtedy obchodzony jest Dzień Chorób Rzadkich. Tego dnia rusza kampania pod hasłem „Nadzieja. Mamy ją w genach”, podczas której można dowiedzieć się więcej o rzadkich chorobach genetycznych. Zapraszamy na konferencję „Razem jesteśmy silni!”, na wystawę i pokaz filmu.
/ 28.02.2012 08:51
29 luty – Dzień Chorób Rzadkich fot. Fundacja ORPHAN

O Dniu Chorób Rzadkich

Już od pięciu lat w ostatni dzień lutego ludzie na całym świecie obchodzą międzynarodowy Dzień Chorób Rzadkich. Data nie jest przypadkowa - 29 lutego to najrzadziej występujący dzień w roku. Aby podkreślić solidarność z rodzinami dotkniętymi chorobami rzadkimi, tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem „Razem jesteśmy silni!”. Na świecie żyje około 350 milionów ludzi dotkniętych chorobami rzadkimi. Zdiagnozowano 7 tysięcy takich nietypowych chorób, tylko około 5 % może być skutecznie leczonych.  Cierpią na nie osoby w każdym wieku, jednak aż 75 % z nich dotyka dzieci. Liczba osób cierpiących na rzadkie choroby w Polsce jest nieznana. Szacuje się, że jest to kilkadziesiąt tysięcy osób.

Dzień Chorób Rzadkich rozpocznie konferencja „Razem jesteśmy silni!” o godzinie 11:00 w Pałacu na Wodzie w Łazienkach.

O zabranie głosu zostali poproszeni: Beata Czaplicka, Poseł na Sejm RP, Bartosz Arłukowicz, Minister Zdrowia, Jacek Graliński, Przewodniczący Zespołu ds. Chorób Rzadkich MZ, Prof. Jolanta Sykut-Cegielska oraz przedstawiciele organizacji pacjentów – Mirosław Zieliński, Krajowe Forum na Rzecz Terapii Chorób Rzadkich, Maria Libura, Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Zespołem Prader-Williego Stanisław Maćkowiak, Polskie Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Fenyloketonurię i Choroby Rzadkie „Ars Vivendi” i Krzysztof Swacha, Fundacja „Umieć Pomagać”.

Konferencja będzie połączona z wystawą zdjęć „Fotogeniczni” i pokazem filmu „Witajcie w rzadkim świecie”.

Po zakończeniu konferencji na placu przed Pałacem na Wodzie rozpocznie się happening „Nadzieja” – uczestnicy wspólnie utworzą główne hasło rozpoczynającej się kampanii „Nadzieja. Mamy ją w genach”.

O kampanii „Nadzieja. Mamy ją w genach”

 Główne problemy osób z chorobami rzadkimi w Polsce są związane z trudnościami z uzyskaniem szybkiej diagnozy, ze znalezieniem specjalistów, ze zbyt małą ilością istniejących terapii oraz - co bardzo ważne z ogromnym poczuciem izolacji i brakiem zrozumienia” – powiedział Mirosław Zieliński, Przewodniczący Krajowego Forum na Rzecz Terapii Chorób Rzadkich Orphan.

Dlatego właśnie podczas światowego Dnia Chorób Rzadkich rozpocznie się kampania „Nadzieja. Mamy ją w genach”, której celem jest stworzenie pozytywnej inicjatywy na rzecz osób z rzadkimi chorobami genetycznymi. „Poprzez działania edukacyjne chcemy dać nadzieję chorym i ich rodzinom oraz zbudować tak ważną dla nich społeczną akceptację i zrozumienie”
- mówi Mirosław Zieliński.

Symbolem kampanii stał się chromosom, którego wizualizacją jest para bardzo wyjątkowych dżinsów. Pomysł realizowany jest w ramach międzynarodowego projektu Global Jeans Project, który wykorzystuje w identyczne w języku angielskim brzmienie słów geny (genes) i dżinsy (jeans). Dżins jest powszechny, dobrze znany wszystkim ludziom, a jednocześnie oddaje ideę kampanii. Organizatorem kampanii jest Krajowe Forum na Rzecz Terapii Chorób Rzadkich. Kampania jest częścią międzynarodowego projektu Global Genes Project.

Szczegółowe informacje na temat akcji realizowanych w ramach kampanii można znaleźć na stronie www.nadziejawgenach.pl.

Akcje informacyjne

29 lutego odbędą się t akcje informacyjne skierowane do studentów uczelni medycznych w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, studentów psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Centrum Zdrowia Dziecka, Instytucie Matki i Dziecka, Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc. Działania edukacyjne będą kontynuowane i rozwijane w ramach rozpoczynającej się kampanii „Nadzieja. Mamy ją w genach”.

Dodatkowe informacje na temat obchodów znajdują się na stronie internetowej www.dzienchorobrzadkich.pl oraz na profilu www.facebook.com/DzienChorobRzadkich.

O organizatorach

Inicjatorem obchodów w Polsce jest Krajowe Forum na Rzecz Terapii Chorób Rzadkich - ORPHAN.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA