1/3 chorych na nadciśnienie nie wie, że choruje!

Stetoskop /fot. Fotolia
Szacuje się, że na nadciśnienie tętnicze cierpi 30% Polaków. 1/3 z nich nie jest nawet świadoma swojej choroby, a aż 9%, mimo iż wie, że choruje, nie robi nic, by się leczyć. Tymczasem nieleczone nadciśnienie może skrócić życie o ponad 15 lat!
/ 10.02.2017 13:02
Stetoskop /fot. Fotolia

Cichy zabójca

Nadciśnienie tętnicze przez wiele lat może nie wykazywać żadnych swoistych objawów. Chory może czuć się dobrze, a nawet jeśli odczuwa dyskomfort związany z podwyższonym ciśnieniem, to ma on nierzadko przejściowy  charakter. Ból głowy, rozdrażnienie, szumy uszne, potliwość, duszności – to symptomy, które towarzyszyć mogą wielu chorobom i trudno powiązać ich wystąpienie właśnie z nadciśnieniem.

Organizm może się przyzwyczaić

Na domiar złego, organizm przystosowuje się do zmian w naczyniach krwionośnych spowodowanych przez nieustannie podniesione ciśnienie. W rezultacie, początkowo występujący ból głowy mija, a chory czuje się dobrze. Stan względnie dobrego samopoczucia w chorobie może trwać latami. Chory przyzwyczaja się do niego, nie zdając sobie sprawy, że w jego organizmie zachodzą często nieodwracalne zmiany – uszkodzenia serca, nerek, mózgu. Pierwszym poważnym symptomem może być, niestety, zawał lub udar.

Zobacz też: Sprawdź, czy masz nadciśnienie tętnicze!

Kto jest w grupie ryzyka?

Wedle zajmujących się leczeniem nadciśnienia specjalistów,  około połowa wszystkich przypadków hipertensji ma związek z naszym stylem życia. Do najważniejszych czynników ryzyka należą otyłość, stres, brak aktywności fizycznej oraz bogata w tłuszcze i sól dieta. Jeszcze kilkanaście lat temu nadciśnienie dotyczyło grupy wiekowej 50+, dziś z powodu tej choroby cierpią, a w konsekwencji umierają, coraz młodsi.

Jak diagnozuje się nadciśnienie?

Nadciśnienie diagnozuje się w oparciu o  pomiar ciśnienia tętniczego krwi.

Jeśli jego wartości w kilku oddalonych w czasie pomiarach przekraczają 140/90 mm słupka rtęci, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Do objawów, które mogą towarzyszyć podwyższonemu ciśnieniu, należą przede wszystkim uderzenia ciepła, szum w uszach, bóle w klatce piersiowej, bezsenność, nadmierna potliwość.   

Poza tym choroba nie wykazuje żadnych swoistych dla niej objawów. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie pomiarów ciśnienia, szczególnie przez osoby, które jeszcze nie chorują lub nie wiedzą o tym, że chorują.

Warto mierzyć ciśnienie!

To właśnie z myślą o tej grupie ruszył program edukacyjny „Cała Polska leczy nadciśnienie”, którego zadaniem jest dostarczenie Polakom wiedzy na temat sposobów walki z wysokim ciśnieniem krwi. W ramach akcji będzie można, między innymi, wygrać wymarzoną wycieczkę zagraniczną.  Wystarczy jedynie zarejestrować się na stronie www.e-medycyna.pl  i przez 7 dni prowadzić pomiar ciśnienia tętniczego, a wyniki zapisywać z pomocą internetowego dziennika. Po tygodniu należy odpowiedzieć na pytanie konkursowe. Raz w miesiącu, wśród osób, które spełnią wymienione warunki, rozlosowana zostanie atrakcyjna wycieczka zagraniczna. Więcej informacji na stronie e-medycyna.pl.

Zobacz też:Nadciśnienie tętnicze – rosnące zagrożenie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA