POLECAMY

Jak ozdobić jajka styropianowe na Wielkanoc? Garść najłatwiejszych patentów!

Jajka styropianowe to jedna z najbardziej trwałych form pisanek. Zobacz, jak w prosty sposób stworzyć z nich niepowtarzalne ozdoby świąteczne!
Wioletta Górecka / 6 miesięcy temu
Jak ozdobić jajka styropianowe na Wielkanoc? Garść najłatwiejszych patentów! fot. Adobe Stock

Kolorowe, fantazyjne pisanki to nieodłączny element świąt wielkanocnych. Rodzajów zdobień i materiałów, z jakich są wykonane, jest mnóstwo. Jak ozdobić jajka styropianowe na Wielkanoc? To pytanie pojawia się bardzo często. Styropian to specyficzny do malowania materiał, jednak jest na to kilka sposobów: farbki akrylowe, sznurek, włóczka, wstążki, kolorowe pinezki, koraliki oraz materiał. Styropianowe jajeczka nie stłuką się i nie zepsują – to ozdoba na lata!

Pisanki ze styropianu

Ozdobienie jajek ze styropianu nie jest łatwym na pierwszy rzut oka zadaniem. Farbki mogą wsiąkać w materiał albo z niego spływać, zaś zdobienie mazakami czy kredkami nie da estetycznego efektu. Zatem jak ozdobić jajka styropianowe na Wielkanoc? Najbardziej odpowiednimi (i przy tym trwałymi) metodami będą te związane z pomalowaniem jajka farbką akrylową i przymocowaniem ozdób. W tym celu sprawdzą się wszelkiego rodzaju koraliki, guziki, wstążki, pinezki i kawałki materiału. Takie pisanki, ze względu na trwałość materiału, nie zniszczą się tak szybko jak tradycyjne wydmuszki czy papierowe jajeczka. Do malowania styropianu najlepiej nadają się farbki akrylowe – do kupienia w każdym sklepie papierniczym.

Malowanie styropianowych pisanek

Przed przystąpieniem do zdobienia, jajko musisz pomalować farbką akrylową, równą i niezbyt grubą warstwą. Pozostaw do wyschnięcia i zacznij zabawę! Na jednolitym tle o radosnym kolorze, nawet bardzo skromne ozdoby będą prezentować się doskonale. Po pomalowaniu jajka reszta zależy wyłączne od twojej pomysłowości. Kilka sprawdzonych patentów to:

  • przyklejenie ozdobnych kamyczków i wstążki
  • narysowanie wzorków farbką akrylową w innym kolorze niż podkładowa
  • uformowanie wzorku z kolorowych pinezek lub koralików (koraliki można przykleić)
  • opasanie jajka cienkimi, kolorowymi wstążkami i sklejenie ze sobą ich końców
  • naklejenie cekinów
  • wbicie szpilek z kolorowymi główkami.

Bardzo ładnie prezentuje się przełożenie szpilki przez dziurkę w cekinie i przymocowanie ich do jajka w takiej formie. Metody łączenia materiałów ze sobą są dowolne. Pomaluj jajeczko na żółto, z czarnych koralików zrób oczka, z kawałka pomarańczowego, sztywnego papiery wytnij dziobek, natnij żyletką kawałek styropianu i umieść dziobek go w odpowiednim miejscu. Z kawałka materiału lub papieru kolorowego wytnij skrzydełka i nóżki, przyklej w odpowiednich miejscach – kurczątko gotowe! Pomalowanie jajka przez zdobieniem jest bardzo istotne, ponieważ da ładne tło dla wszelkich wolnych przestrzeni pomiędzy guziczkami, wstążkami czy kamykami. Tylko twoja wyobraźnia i zdolności manualne ograniczają to, w jaki sposób ozdobisz jajka! 

Te pomysły również ci się przydadzą!

Stwórz pisanki, jakie za dawnych lat tworzyły nasze babcie!
Pisanki malowane czy drapane? Sprawdź pomysły na jedne i drugie!
Chcesz zafarbować jajka herbatą? Tak się to robi!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)