Jak opanować stres?

Uciążliwy stres potrafi skutecznie przeszkodzić nam w realizacji naszych celów. Dowiedz się skąd bierze się stres i jak go opanować
Wszystkich od czasu do czasu dopada zdenerwowanie. Co jednak, jeśli wszechogarniający stres skutecznie przeszkadza w realizacji zamierzonych celów? Agnieszka Szafrańska-Romanów, psycholog z Centrum probalans podpowiada, jak poradzić sobie z negatywnym wpływem zdenerwowania.

Skąd bierze się stres?


Psychologicznie rzecz ujmując stres pojawia się wtedy, gdy wymagania sytuacji zewnętrznej przekraczają możliwości adaptacyjne jednostki. Innymi słowy - gdy stawiane przed nami wymagania są większe, niż nasze możliwości.

Po czym poznać, że stres przestaje działać na naszą korzyść?


Rozmawiając o stresie nie można zapomnieć o jego korzystnej, motywującej roli. Jednak zbyt duża dawka pozytywnego stresu również może negatywnie odbyć się na naszym zdrowiu i psychice. Prowadzi to do fizycznego i psychicznego wyczerpania organizmu, gdzie stres zamiast mobilizować do działania, obezwładnia i zniechęca do podjęcia jakichkolwiek prób wybrnięcia z sytuacji.

Jak opanować stres?


Gdy nagle zostajemy postawieni w sytuacji stresowej warto zrobić kilka kroków, które pomogą opanować zdenerwowanie. Co możesz zrobić?
  • weź kilka głębokich oddechów - dzięki temu dotlenisz mózg i zregenerujesz siły do dalszego działania
  • odetnij się od sytuacji - wyjdź na krótki spacer lub idź na kawę. Spojrzenie na problem z dystansu pomoże Ci uspokoić myśli
  • pomyśl o czym przyjemnym - zamknij oczy, uspokój oddech i spróbuj skupić myśli na czymś przyjemnym.
Jeśli często jesteś narażona na stresujące sytuacje, warto zaplanować długofalową strategię radzenia sobie ze stresem, np. poprzez ruch czy aromaterapię.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/4 lata temu
Bardzo ciekawe. Zastanawia mnie fakt jak rozpoznajemy granicę swoich możliwości. Przecież "dla chcącego nic trudnego". Ja stosuję to podejście aczkolwiek czasami i to nie pomaga:P jak ma się nerwowego szefa to ciężko o opanowanie. Wtedy biorę nervocalm, bo potrzebuje siły do działania i opanowania. Nie lubię kiedy emocje biorą górę. Mi się niestety to zdarza. Wydaje mi się, że zależy to od uwarunkowania genetycznego.