Suknie ślubne – ceny zależą od kilku czynników. Jakich? Podpowiadamy!

Długie sukienki na wesele - przegląd modeli fot. Adobe Stock
Panny młode na suknię ślubną przeznaczają nawet kilkanaście procent ślubnego budżetu. Od czego zależy cena sukni ślubnej?
Wioletta Górecka / 02.07.2019 13:59
Długie sukienki na wesele - przegląd modeli fot. Adobe Stock

Zakup sukni ślubnej to najważniejsza decyzja dla panny młodej podczas przygotowań ślubnych. Od tego zresztą zwykle je zaczyna! Wybór wymarzonego fasonu, materiału, zdobień czy dodatków to zajęcie czasochłonne i…kosztowne. Ceny sukien ślubnych nieraz przyprawiają o zawroty głowy, a mniej zamożne pary właśnie ze względu na koszty sukni i wesela często odkładają decyzję o ślubie. Od czego zależą ceny sukien ślubnych?

Suknie ślubne – ceny uzależnione są od wielu czynników

O ile z niektórych elementów wesela można zrezygnować bądź zastąpić je innymi, o tyle suknia ślubna to podstawa i bez pięknego modelu trudno w ogóle wyobrazić sobie ślub i wesele! Choć zakłada się ją tylko dwa razy: na uroczystość i sesję zdjęciową, trudno na niej oszczędzać. Ceny sukien ślubnych zwalają jednak z nóg – często za najprostsze, skromne fasony trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.

Bierze się to przede wszystkim z rodzaju i ilości materiału, jakiego trzeba użyć do uszycia sukni. Druga kwestia to ogrom pracy, jaki projektant wkłada zarówno w zaprojektowanie, jak i uszycie sukni. Musi ona bowiem spełniać o wiele więcej warunków, niż wydaje się w pierwszej chwili. Suknia musi bowiem wyglądać lekko, ale być solidna i stabilna, falować i unosić się podczas tańca, ale jednocześnie nie tracić fasonu.

Jak wybierać suknię ślubną? Poradnik

Inną kwestią są dodatki: szlachetnych kamieni, koralików, elementów biżuterii czy materiałów.

Metka producenta także ma znaczący wpływ na cenę sukni – w tym przypadku, jak w każdym innym, płaci się przede wszystkim za jakość.

Suknie ślubne z salonu – za co płacisz?

Suknię ślubną można nabyć z kilku źródeł: w salonie, uszyć ją na zamówienie bądź odkupić od innej panny młodej. Kreację ślubną można też wypożyczyć lub nabyć model z ubiegłego sezonu.

Zdecydowanie najdroższą opcją jest kupno w salonie, najtańszą zaś – wypożyczenie lub odkupienie używanej.

Kupując suknię w salonie, masz przede wszystkim dostęp do szerokiej gamy najnowszych i najbardziej modnych modeli. Prace wielu uznanych projektantów masz dosłownie na wyciągnięcie ręki! Największą zaletą kupna w salonie jest wiec ogromny wybór i krawcowa na miejscu. W cenę sukni wliczone są przeróbki i poprawki, a jeśli na miejscu nie ma twojego rozmiaru – salon bez dodatkowych kosztów sprowadzi go dla ciebie. W salonie najłatwiej również dobrać jak najbardziej adekwatne do sukni dodatki.

Ogromny wpływ na cenę sukni ma przede wszystkim:

  • Wielkość miasta
  • Renoma i wielkość salonu
  • Dostępność marek w salonie.

Decydując się na suknię z salonu, musisz wpłacić zaliczkę.

Reasumując: najbardziej kompleksowa obsługa zakupu i przeróbek sukni, a także kupna dodatków czeka na ciebie w salonie. Minusem jest jednak to, że za wygodę i komfort zapłacisz o wiele więcej, niż wybierając inne źródło. W salonie w dużym mieście zostawisz średnio 1000 zł więcej, niż w innym miejscu.

Suknie ślubne szyte na miarę

Choć szycie na miarę wydaje się droższym przedsięwzięciem, w rzeczywistości możesz mieć suknię wyglądającą jak rodem z paryskiego salonu – z tą różnicą, że za nieporównywalnie mniejszą kwotę! Wybierając takie rozwiązanie, nie płacisz przede wszystkim za metkę. 

Idealna sukienka na wesele - czyli jaka?

Uszycia pięknej (często nawet ładniejszej, niż gotowe modele!) sukni często podejmują się dobre krawcowe. Warto wybrać mały zakład lub osobę prywatną, jednak o sprawdzonej renomie. W takim miejscu twojej sukni zostanie poświęcona większa i dokładniejsza uwaga.

Za suknię szytą na miarę możesz zapłacić nawet o 2/3 mniej, niż za gotowy model z salonu.

Zobacz także:
Piękne torebki wieczorowe na różne okazje - zobacz!Sukienka na wesele w kwiaty? Dlaczego nie! 

Redakcja poleca

REKLAMA