Welon
Większość panien młodych nie chce rezygnować z niepowtarzalnego atrybutu, jakim jest welon. Różnorodność tych akcesoriów jest zresztą tak duża, że kto szuka, ten na pewno znajdzie coś dla siebie. W zasadzie welony łączy tylko to, że w większości są uszyte z tiulu. Występują za to w dużej gamie długości, kolorów, fasonów. Od najprostszych jednowarstwowych i niewykończonych zwanych „mgiełkami”, bo wielowarstwowe fantazyjne kompozycje z lamówką, haftem czy kryształkami. Długi welon ciągnący się za suknią jest niewątpliwie widowiskowy, ale potrafi być też sporym ciężarem, więc decydując się na taki wariant radzimy zaopatrzyć się też w krótszy welon do tańca lub rozważyć odpięcie welonu zaraz po ceremonii w kościele/urzędzie.
Wielką zaletą welonu jest to, że pozwala on nieco osłonić ramiona i dodaje powagi w kościele, podczas gdy suknia pod nim może być stosunkowo frywolna.
Kapelusz
Odważniejsze panny młode często pytają o różnego rodzaju kapelusze lub toczki. Tego typu nakrycia głowy dodają sylwetce zdecydowanego charakteru i są miłą odmianą dla oka. Niestety ich wybór na rynku jest póki co niewielki, co oznacza zazwyczaj dłuższe poszukiwania, niż w przypadku welonów. Wiele pań boi się też o los swoich fryzur pod kapeluszami, stąd najprawdopodobniej nadal pozostaną one rozwiązaniem wybieranym przez mniejszość.
Kwiaty we włosach
Paniom, które źle się czują z wizją noszenia na głowie czegokolwiek, proponujemy wpięcie we włosy żywego kwiatu. Róża, storczyk czy kalia – kolorowe, żywe i delikatne dodają kobiecie niesamowitego uroku i są fantastyczną ozdobą. Florysta powinien umieć tak przygotować kwiat, aby nie zwiądł przez kilka godzin. Można też przygotować drugi na zmianę na późne godziny nocne.
Ostrożnym pannom młodym pozostają bardziej konserwatywne ozdoby (sztuczne stroiki), choć warto przynajmniej częściowo przełamać ich elegancję żywym kwiatem.
Katarzyna Wachułka
www.fabiogritti.pl