Z pozoru nie do zdarcia, ma niezwykle wrażliwy układ nerwowy i skłonności do chorób na tym tle. Pewnie dlatego, że z natury jest powściągliwy i trzyma nerwy na wodzy, a jego stres musi przecież gdzieś kiedyś w końcu znaleźć ujście... Gdy więc Wodnik ma przeciążone nerwy, pojawiają się u niego najróżniejsze bóle i zaburzenia, które trudno zlokalizować, a także problemy z koncentracją. Częściej również niż inne znaki zodiaku czuje się ogólnie rozbity i rozstrojony. Problemy sprawiają mu także dolne partie nóg – puchną mu kostki, przytrafiają się siniaki i skręcenia. Może też mieć żylaki.
Świetnie wpływa na niego świeże powietrze i takie sporty jak żeglarstwo czy latanie, np. na lotni lub szybowcach – szybko łagodzą napięcia i dostarczają pozytywnej energii.
Ziołami korzystnymi dla „wodnikowego” zdrowia są: kozłek lekarski, miodunka leśna, majeranek, wawrzyn, szałwia, nasturcja, lipa, lubczyk, czosnek, jemioła pospolita, prawoślaz i kwiat kasztanowca.
Mikroelementy, o które powinien zadbać w swojej diecie, to sód i fosfor. Na pewno znajdzie je w jęczmieniu, życie (warto np. częściej stosować mąkę razową), ryżu, prosie, rodzynkach czy niemal już dziś zapomnianych owocach morwy. Powinny również pić herbatkę z mieszanki szałwii, mięty, kwiatów lipy oraz kopru włoskiego.
Napary i okłady dla Wodnika
Należy wziąć łyżkę ziela majeranku, zalać szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem 15–20 minut. Napar ten popijać dwa razy dziennie przez kilka dni.
W przypadku żylaków na noc pomogą okłady. Jedną łyżeczkę kwiatów kasztanowca zalać szklanką wrzątku i odstawić na 15–20 minut. Połową szklanki tego naparu nasączyć płótno i owinąć chore miejsce, dodatkowo przykrywając je ceratką, aby trzymało ciepło. Zabezpieczyć bandażem, by nie zsunęło się w nocy. Pozostałe pół szklanki należy wypić.
Ból żył łagodzi także wcierana co drugi dzień w newralgiczne miejsca maść z prawoślazu (do nabycia w aptece lub sklepie zielarskim).