Zodiak - pasjans

Zodiak - pasjans
Pasjans znany od początku XIX wieku. Jego rozłożenie wymaga przenikliwości. Do końca XIX wieku został wyparty przez bardziej modne pasjanse. Obecnie nie jest spotkany. Jego niezwykłość opiera się na zbieraniu sklepów podczas gry.
/ 03.02.2010 15:10
Zodiak - pasjans

Do gry będą potrzebne dwie pełne talie po 52 karty – razem 104. Na początku wykładamy poziomy rząd z ośmiu kart nazywany „Równik”, następnie krąg z dwudziestu czterech kart dookoła pierwszych ośmiu. To będzie „Zodiak”.

Cztery asy i cztery króle różnych kolorów w miarę ich pojawiania się wykładamy w rząd podstawowy oznaczony przerywaną linią. Przed rozłożeniem całej talii nie można przekładać kart na podstawowe. Grającymi są wszystkie wyłożone na stół karty poza podstawowymi. Można przekładać karty grające jedną na drugą do koloru w dowolnym porządku, malejącym lub rosnącym. Przy tym kary „zodiaku” przekładamy wyłącznie na karty „zodiaku”, a karty „równika” tylko na karty „równika”; przekładanie między „zodiakiem” i „równikiem” nie jest dopuszczalne.

Talię przerzucamy. Odkrywane karty przekładamy na grające. Jeżeli nie możemy je przełożyć, składamy je w osobną talię koszulkami do dołu. Po przełożeniu górnych kart tworzących się kupek grającymi stają się kolejne odkrywane karty. Zwolnione w wyniku przełożenia miejsca są uzupełniane kartami przerzucanymi. Pierwszy etap pasjansa wyszedł, jeśli wszystkie karty zostały zebrane na grające po jednym przerzuceniu talii. Drugi etap polega na zebraniu kart grających jednego koloru na podstawowe. Na króle w porządku malejącym, na asy – rosnącym.

Pasjans wyszedł, jeśli w rezultacie wszystkie karty są zebrane na podstawowe.

Istnieje wariant z wielokrotnym przerzuceniem talii.

Źródło: Wydawnictwo Printex

Redakcja poleca

REKLAMA