Trochę historii
Nazwa pasjans pochodzi od francuskiego patience, oznaczającego ‘cierpliwość’. Nie powinno to budzić specjalnego zdziwienia, wszak układanie kart wymaga od gracza cierpliwości i dużego zaangażowania. Jednak dziś zapewne mało kto, układając pasjansa, myśli o etymologii jego nazwy. Mało jest wiadomo o pochodzeniu tej specyficznej gry, podobnie jak niewiele dotąd wiemy o miejscu powstania samych kart, bez których gra w pasjansa nie byłaby możliwa. Przyjmuje się, że karty wynaleziono gdzieś na Dalekim Wschodzie, skąd przez Włochy i Francję przybyły one na kontynent europejski. Stąd też znawcy pasjansów uznają, że, z dużym prawdopodobieństwem, grę samą wymyślili Francuzi. Jednak są to zaledwie przypuszczenia, które obecnie jest niezwykle trudno udowodnić. Faktem jednak pozostaje, że pasjanse opanowały całą Europę i królują one po dziś dzień.
Wprowadzenie do gry
Zwykle do układania pasjansów używa się talii złożonej z 52 kart, zwanej często kartami do wista. Jednak istnieją także specjalne karty, których przeznaczeniem jest układanie pasjansów, są to tzw. francuskie karty. Te specjalne karty są stosunkowo małe, dzięki czemu nie zajmują specjalnie dużo miejsca. Przed przystąpieniem do układania pasjansów warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi terminami, związanymi ze sztuka pasjansów. Wśród nich wyróżnia się:
- karty (karty dzielimy na: karty oczek – czyli karty od 1 do 10; karty figurowe – będą to walety, damy i króle, o wartości od 11 do 13; karty podstawowe – czyli te, na których układa się inne karty w porządku malejącym lub rosnącym; karty odkryte – czyli te, które układa się obrazkiem do góry);
- malejący porządek kart (układanie kart od króla w dół do asa);
- rodzina (zalicza się do niej karty, które następują bezpośrednio po sobie);
- rosnący porządek kart (układanie kart od asa w górę do króla).
Pasjanse zwykle dzieli się ze względu na stopień trudności na:
- łatwe,
- o średnim poziomie trudności,
- dla doświadczonych graczy.
Ale prawdą jest, że jest to podział tylko umowny. Każdy z nas ma inne predyspozycje i tak, co dla jednego jest łatwe, dla drugiego może okazać się nie do przejścia i na odwrót. Pasjans jest grą dla każdego, bez względu na umiejętności czy wiek. Obecnie na rynku można spotkać wiele poradników wprowadzających do gry w pasjansa, w których oprócz podstawowych zasad można znaleźć szereg zróżnicowanych pod względem trudności pasjansów. Pasjanse różnią się między sobą nie tylko poziomem trudności, ale przede wszystkim zasadami układania kart. Niektóre reguły wymagają od gracza więcej czasu na naukę od innych, ale zawsze celem pasjansu będzie określone ułożenie kart.
Niektórzy uważają, że pasjanse są furtką do wiedzy normalnie niedostępnej człowiekowi. Często szuka się w nich odpowiedzi na frapujące nas pytania, dotyczący teraźniejszości albo przyszłości, albo nawet osób, których już z nami nami. Jednak najczęściej ta specyficzna gra, polegająca na układaniu kart w określony sposób, służy od wieków ludziom jako rozrywka i umilenie czasu. Dla niektórych pasjans jest chwilą relaksu, a dla innych wyuczeniem koncentracji i umiejętności logicznych.