Którzy wróżbici sa najbardziej znani

Którzy wróżbici sa najbardziej znani
Ludzie od zawsze starali się poznać przyszłość. W mitach i opowieściach przekazywanych z pokolenia na pokolenie przetrwało wiele imion znanych wróżbitów, których przepowiednie zmieniło oblicze świata.
/ 19.07.2010 09:41
Którzy wróżbici sa najbardziej znani

W społecznościach od zawsze jedno z najważniejszych miejsc zajmowały osoby, które posiadały umiejętności pozwalające im uchylić rąbka tajemnicy przyszłości. Były to osoby wybrane, w jakiś sposób naznaczone przez bóstwa. Ich siła i potęga wynikała z ich proroctw i przepowiedni, które decydowały o losach społeczności, do której należeli. Liczono się z ich zdaniem, radzono w najważniejszych kwestiach, jak wojna czy pokój. Do dziś przetrwało wiele imion znanych wróżbitów, a wśród nich, m.in.:

  • Pytia – Kapłanka, mieszkająca w Delfach, w świątyni Apollona. Mogła nią być kobieta, która ukończyła 50 rok życia. Powszechnie uważa się, że jej proroctwa i widzenia powstawały na skutek wdychania przez nią specyficznych oparów z różnego rodzaju ziół. Były to najprawdopodobniej narkotyczne wizje. Wypowiadała ona swoje proroctwa zwykle w postaci poetyckiej, posługując się heksametrem. Zdarzało się jednak równie często, że były to chaotyczne zdania, niepowiązane ze sobą logicznie, które można było interpretować na wiele różnych sposobów. Mimo tego Pytia była niezwykle ceniona przez władców greckich, radzono jej się we wszystkich najważniejszych kwestiach. Ranga wyroczni delfickiej była wysoka, dopóki nie omyliła się ona w sprawie wyniku tzw. wojny perskiej (V w.p.n.e.). Pytia poradziła Ateńczykom odstąpić od walki, zapowiadając im rychłą przegraną. Jak jednak czas pokazał jej słowa miały się nijak do prawdy.

Zobacz także: Wywróż z kości swoją przyszłość

  • Mimir – Mimir jest nordyckim bogiem mądrości, mieszkającym pod wiecznie zielonym drzewem, nad rzeką Mimir. Legenda głosi, że każdy kto napił się wody z tego źródła, mógł poznać swoją przyszłość, jednak cena za to była ogromna.
  • Nostradamus – Jasnowidz i lekarz, wędrownik, żyjący w XVI wieku. Ludzie, a przede wszystkim lekarze nie byli mu zbytnio przychylni, gdyż proponował on inne, niż powszechne, metody leczenia. Uważał, że ciągłe upuszczanie krwi za pomocą pijawek pacjentom na niewiele się zdaje. Proponował w miejsce tego wyciągi z ziół i przyrządzone przez siebie specyfiki. Zasłynął jednak w świecie głównie ze swoich przepowiedni. Przyszłość odczytywał on z gwiazd, jednak do dziś nie wiadomo na jakich regułach opierał swoje wyliczenia. Do jego najważniejszych proroctwa zalicza się między innymi: śmierć króla Francji Henryka II, dojście do władzy i upadek Napoleona czy Adolfa Hitlera, atak terrorystyczny na WTC.
  • Kasandra – Postać mitologiczna, córka Priama, króla Troi. Dar jasnowidzenia otrzymała od boga Apolla, który upatrzył ją sobie na kochankę. Kasandra jednak nie była skora odwzajemnić jego uczucia, więc ten postanowił ją ukarać. Od tej pory nikt z otoczenia dziewczyny nie chciał uwierzyć w jej proroctwa, nawet jej własna rodzina. Nie udało się więc jej uratować Troi przed zagładą.

Zobacz także: Twarz prawdę Ci powie - linia Saturna i Jowisza

Redakcja poleca

REKLAMA