Kolorowe emocje

Kolorowe emocje

Zdaniem wielu terapeutów pierwszym krokiem prowadzącym do zmiany siebie i swojego stylu życia może być z pozoru banalna zmiana kolorystyki otoczenia i strojów. Wprowadź do swojego życia trochę koloru.
/ 25.08.2009 13:40
Kolorowe emocje

Czerń

Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego na oficjalnych balach, rautach, galach lub przyjęciach dla wyższych sfer pojawia się tak wiele osób ubranych na czarno? Może noszenie czerni stało się powszechnym zwyczajem, nieomal wyznacznikiem stosowności i elegancji. A może ubiory w tym kolorze wybierane są właśnie, dlatego, że z jednej strony podkreślają pozycję, władzę i autorytet, a z drugiej uchodzą za tradycyjne i konwencjonalne. Czerń będąca zaprzeczeniem wszelkiego koloru, nieodparcie kojarzy się z dostojeństwem i powagą. Kolor ten jak żaden inny nadaje się do ukrycia siebie i wtopienia się w tło.

Czerwień

Jeśli chcesz poczuć więcej energii, odwagi i asertywności, wybierz coś w kolorze czerwonym. Jeśli pragniesz by Cię zauważono, jeśli czujesz się atrakcyjny i przebojowy – czerwony samochód jest właśnie dla Ciebie. Kolor ten lubią ludzie, którym odpowiada działanie i rozmach. Szczególnie pasuje do osób związanych astrologicznie z żywiołem ognia, zwłaszcza Baranów i Lwów. Kolor czerwony wzmacnia nasze podstawowe popędy i wolę życia, a także dążenie do sukcesu. Silnie stymuluje także seksualność, nie bez powodu pewne przybytki rozkoszy oświetlano czerwonymi latarniami. Ciekawe, że osoby, które całkowicie odrzucają czerwień, ujawniały pewien rodzaj oziębłości lub zahamowań w tym względzie.

Ludzie w czerwonym typie są dość żywiołowi i pragną życia intensywnego i pełnego wszelkich podniet. Ważny jest pływ tego koloru na zdrowie. Może on pobudzać energię życiową i witalność. Pomaga zapobiegać anemii, chorobom krwi i przeziębieniom. Stosowany w nadmiarze prowadzi do arytmii serca lub dolegliwości przewodu pokarmowego.

Pomarańcz

Jeśli czujesz się przygnębiony i za mało w twoim życiu radości, humoru i dobrej zabawy, przydałby ci się jakiś pomarańczowy akcent. Już wkrótce zyskasz więcej pewności siebie i częściej się będziesz uśmiechać. Kolor pomarańczowy wzmacnia naszą dumę i ambicję ugruntowując poczucie własnej wartości. Gdy brak nam zapału do pracy, gdy jesteśmy zestresowani i czujemy się niepewnie w nowym środowisku, pomóc nam mogą choćby pomarańczowe owoce ułożone malowniczo na pozłacanej paterze.

Jeśli czeka nas jakieś nudne zebranie lub pozostajemy w bliskim związku z osobą o dogmatycznym sposobie myślenia – zawieśmy pomarańczowe zasłony lub rozłóżmy obrus w tym kolorze a radosna, twórcza energia rozprzestrzeni się w naszym otoczeniu. Pomarańczowy jest kolorem osób ekspansywnych umysłowo i fizycznie, a jego wibracje pomagają zarówno w przyswajaniu wiedzy jak i pokarmów. Może być używany do leczenia bronchitu i dolegliwości nerek.

Żółć

Żółty harmonizuje z intensywną praca umysłową i odpowiedni jest dla osób sprawujących władzę i kontrolę. Kojarzony ze słońcem wzmaga optymistyczne, pozytywne wibracje. Nadaje się dla powietrznych znaków zodiaku, na przykład Bliźniąt i Wodnika. Ten pogodny i pobudzający kolor rozjaśnia świadomość i dobrze zrobi osobom o skłonnościach do nadmiernego krytycyzmu i pedanterii. Pod jego wpływem rozluźnią się, a ich naturalne talenty umysłowe zostaną lepiej ukierunkowane na poszukiwanie wiedzy i nowych zainteresowań naukowych.

Kolor żółty ułatwia logiczną komunikację z otoczeniem. Nie przypadkowo testy wskazują na to, że wybierają go osoby o wysokiej inteligencji, nowatorskie i oryginalne. Uwaga, nadmiar stymulacji tą barwą może skłaniać do zazdrości, o czym wiedzą zapewne wszyscy interesujący się symbolicznym językiem kwiatów. Wibracja żółci wzmacnia system nerwowy a także stymuluje pracę jelit i wątroby. Kolor ten może być używany również przy problemach skórnych i związanych z układem oddechowym.

Zieleń

Kolor zielony uspokaja i wprowadza nastrój kojącej równowagi. Kojarzy się z uczciwością i nie jest krzykliwy, podnosi także nasze poczucie bezpieczeństwa. Daje nam poczucie pełni. Pod jego wpływem mamy błogie uczucie, że jesteśmy w porządku i otaczający nas świat wydaje nam się całkiem dobrze urządzony. Kolor zielony zbliża nas do natury i jej obfitości. Gdy męczy nas poczucia niespełnienia, wewnętrzne sprzeczności i zamęt, zieleń jest wówczas znakomitym remedium. Przywraca spokój i poczucie sensu życia, które nie musi szukać dla siebie uzasadnienia. Trawiasta zieleń pomoże uleczyć nasze serce zarówno na poziomie problemów emocjonalnych, jak i zdrowotnych, które zresztą są ściśle ze sobą powiązane.

Błękit

Ubieranie się na niebiesko sugeruje duchowość, uporządkowanie i mądrość. Ciekawe, że ten właśnie kolor wybierają znani politycy, zwłaszcza w swych kampaniach przedwyborczych. W kolorze tym nie ma agresji, a osoba, która go nosi ceni sobie lojalność i uczciwość. Kolor niebieski dobry jest dla osób, które lękają się przyszłości, przynosząc zaufanie i wiarę w swego wewnętrznego przewodnika. Nie chodzi przy tym o fałszywy, pełen złudzeń optymizm, lecz o spokojną mądrość związaną z zaufaniem do wyższego boskiego porządku życia.

Kolor ten wybierają osoby otwarte na poszukiwania duchowe i zainteresowane filozofią. Barwa ta wzmaga idealizm i zdolność do realizacji własnych celów. Jest w niej ukryta wibracja całkowitego spokoju połączonego z głębią uczuć. Może także prowadzić do większej harmonii duchowej. Kolor niebieski wykazuje silne działanie tonujące. Pomalowanie na kolor jasnoniebieski pokoju, który zajmują hiperaktywne dzieci, zmniejszy ich pobudzenie. Korzystny jest także dla zdrowia gdyż obniża poziom stresu i nerwowości; oddziałuje na tarczycę oraz łagodzi stany gorączkowe.

Fiolet

Kolor fioletowy generuje uczucia szacunku do siebie i godności osobistej oraz własnej wartości; kojarzony jest z duchowością i dostojeństwem. Wzmaga zainteresowania mistyczną stroną życia i sztuką. Osoby, które wybierają ten kolor są wrażliwe, zdolne do głębokiego odczuwania, ale jednocześnie potrafią opanować swoje emocje i nie zatracać się we współczuciu. Jest ono dla nich raczej empatią, zdolnością rozumienia i współodczuwania, dzięki której potrafią skuteczniej działać i pomagać innym.

Kolor ten polecany jest dla tych, którzy marzą o stworzeniu pełnego magii związku, przynoszącego intuicyjne i uczuciowe zrozumienie. Barwa ta osiąga szczytowe możliwości uzdrawiające przynosząc zdolność regeneracji. Pomaga leczyć uszkodzenia mózgu, uwalnia od nerwic. Pomaga także w zaburzeniach widzenia, chorobach pęcherza i nerek. Mogą ją z pożytkiem stosować osoby skłonne do uzależnień.

Malina

Jeśli zbyt dużo wokół ciebie chamstwa i wulgarności, postaw w oknie jakiś malinowy kwiat. Kolor ten wytwarza aurę łagodności i delikatności. Barwa ta symbolizuje opiekuńczość i miłość. Promienieje ciepłem i serdecznością, prezentuje się szczególnie dobrze w holach oraz sypialniach. W jej otoczeniu czujemy się bezpiecznie i pewnie. Pomaga uspokoić trudne, agresywne zachowania.

Biel

Biel można polecić każdemu, nie jest kontrowersyjna i można się nią otoczyć bez ryzyka wystawienia się na śmieszność, a jej wibracja sprzyja osobistej niezależności i wolności. Pomaga dotrzeć do wewnętrznej czystości i powiększa nasze pole auryczne. Jeżeli twoje życie wydaje ci się zbyt ograniczone, nudne i trywialne, biel wyzwoli cię od przyziemności, wzmacniając dążenie do poznania własnej duchowej wolności. Korzystnie wpłynie także na zmysł intuicji i wyższe funkcje poznawcze. Gdy nosić będziesz choćby biały szalik, częściej będą Ci dziękować a i sam odczuwać będziesz więcej wdzięczności wobec innych, a może także wobec przychylnego i opiekuńczego losu.


Elżbieta M. Jóźwiak
www.arslibra.vel.pl