Kamienie urodzinowe – listopad i grudzień

Kamienie urodzinowe – listopad i grudzień

Topaz jest kamieniem osób urodzonych w listopadzie. Patronem osób urodzonych w ostatnim miesiącu roku – grudniu – jest natomiast turkus (kalait).
/ 26.09.2016 15:52
Kamienie urodzinowe – listopad i grudzień

Topaz

Topaz jest zazwyczaj bezbarwny, ale może być również niebieski, biały, czerwono-różowy, brązowy, zielony, złoty – to topaz cesarski, bądź fioletowy. Egipcjanie wierzyli, że topaz uzyskał złoty blask dzięki dotykowi boga Słońca Ra. To czyniło z tego klejnotu bardzo potężny amulet, który chronił wierzących przed wszelką krzywdą. Jego urokowi nie oparli się również Rzymianie, którzy łączyli topaz z Jowiszem.

Słowo topaz wywodzi się ze słowa "topaz" oznaczającego ogień. Topaz w cudowny sposób wpływa na koncentrację myśli, zalecany jest ludziom pióra, adwokatom i politykom. Wibracjom topazu przypisuje się dobre samopoczucie, spokój wewnętrzny i ożywczą witalną siłę. Czasem silnie naładowane otoczenie – jak przed burzą – może powodować spontaniczne naelektryzowanie się kamienia.

Turkus

Turkus to kamień błękitnego nieba, który zmienia barwę, gdy właściciel jest chory lub grozi mu niebezpieczeństwo – wtedy blednie i szarzeje. Nazwa turkus wywodzi się od nazwy Turcji "turecki kamień", gdyż jego szlak handlowy wiódł niegdyś przez Turcję. Najbardziej znane i najrzadsze są czystej niebieskiej barwy. Występują również zielone i niebieskozielone. To amulet dziewic i młodych żon. Obdarza je pogodą umysłu, opanowaniem, siłą psychiczną, strzeże przed upadkiem. Turkus jest kamieniem ochronnym. Wzmacnia refleks ludzi za kierownicą, chroni podróżnych przed wypadkami.

Temu, kto lubi go nosić, zapewnia powodzenie w sprawach materialnych i szczęście rodzinne. Pomaga w wystąpieniach publicznych i w pisaniu. Amulet wykonany z turkusa to potężna broń przeciwko wrogom i wszelkim przeciwnościom losu. Podarowany ukochanej zapewnia uczucie czyste i niezmienne. Pogorszenie barwy możliwe jest także pod wpływem światła, potu, olejów i kosmetyków, środków czystości oraz przesuszenia. Dlatego przed myciem rąk bezwzględnie należy pamiętać o zdjęciu pierścionka z turkusem.