Zwarta kolumna
Do gry będą potrzebne dwie pełne talie po 52 karty – razem 104. Z talii wyjmujemy i wykładamy na stół koszulką do dołu cztery asy i cztery króle różnych kolorów przeplatając czerwone kolory czarnymi. To są karty podstawowe. Na asy zbieramy karty do koloru w porządku rosnącym (2, 3, …), na króle – do koloru w porządku malejącym (D, B, 10,…). Po wyłożeniu kart podstawowych pozostałe karty rozkładamy w kolejności pokazanej na rysunku. Karty z „kątów” – pozycje 1, 6, 7, 12 – można przekładać na dowolne podstawowe, z innych pozycji tylko na karty z tego poziomego rzędu, w którym karta leży. Zwolnionych miejsc nie uzupełniamy. Po tym, jak wszystkie możliwe przełożenia zostaną zakończone wykładamy następne dwanaście kart w tejże kolejności. Wykonujemy możliwe przełożenia. Jeżeli górna karta utworzonego w ten sposób stosika została przełożona, leżącą pod nią także możemy przełożyć. Dalej wykładamy kolejne dwanaście kart i robimy tak do końca talii. Po rozłożeniu całej talii dopuszcza się przekładanie kart grających jednej na drugą do koloru w dowolnym porządku – rosnącym lub malejącym.
Po wykonaniu wszystkich możliwych przełożeń pozostałe karty zbieramy w kolejności rozkładania (od kupki z pozycji 1 do kupki z pozycji 12) i wykładamy ponownie bez tasowania. Pasjans wyszedł, jeśli trzech rozłożeń talii wystarczy do zebrania wszystkich kart na podstawowe.
- Niektórzy gracze dopuszczają uzupełnianie zwolnionych w wyniku przełożenia miejsc kartami z dowolnej kupki.
- W wariancie „chaldejski” podstawowe asy i króle tego samego koloru są umieszczane w jednym poziomym rzędzie.
- W wariancie „gotycki zamek” karty podstawowe nie są wyjmowane uprzednio, lecz w trakcie rozkładania. Umiejscowienie kolorów w rzędach podstawowych w ten sposób może być dowolne. Pozostałe zasady są identyczne.
- W wariancie „cztery kąty” karty podstawowe także nie są wyjmowane uprzednio, lecz rozmieszczane w trakcie wykładania niezależnie od miejsca, w którym się znalazły. Przełożoną w ten sposób kartę podstawową zastępujemy kartą wziętą z góry jednego z czterech kątowych stosików.
Pasjans z wakansami
Pasjans jest rozkładany jak poprzedni aż do pełnego wyłożenia talii. Po tym, jak wszystkie karty zostały wyłożone, gracz ma prawo zdjąć górne karty wszystkich stosików prócz kątowych (pozycje 2, 3, 4, 5, 8, 9, 10, 11) i przełożyć je pod spód stosików. Kiedy wszystkie możliwe przełożenia odkrytych w ten sposób kart będą zakończone możemy wyciągnąć kartę leżącą pod spodem tychże ośmiu stosików i położyć ją na kupkę. W związku z tym, że pod ostatnią kartą leży przełożona wcześniej przez nas karta, wyjmujemy przedostatnią. Dopiero po tym dopuszcza się przekładanie jednej karty grającej na drugą.
Źródło: Wydawnictwo PRINTEX