Wiejski - pasjans

Wiejski - pasjans
Pasjans znany od połowy zeszłego wieku. Nie miał szerokiego rozpowszechnienia w wyższych sferach, ponieważ był uważany za zbyt prosty. Arystokracja preferowała pasjanse z ładnym rysunkiem lub skomplikowanymi wielostopniowymi wyłożeniami. Pasjans jest rzeczywiście prosty, może dlatego przylgnęła do niego taka nazwa.
/ 20.01.2010 09:36
Wiejski - pasjans

Wiejski

Do gry będą potrzebne dwie pełne talie po 52 karty – razem 104. Na stole koszulką do dołu rozmieszczamy rząd z ośmiu kart. To są karty grające.

Karty podstawowe – cztery asy i cztery króle różnych kolorów – wykładamy w rząd podstawowy. Na asy zbieramy karty do koloru w porządku rosnącym (2, 3, 4, …), na króle – do koloru w porządku malejącym (D, B, 10,…). Karty przełożone do rzędu podstawowego zastępujemy z talii. Niżej pierwszego rzędu układamy drugi, trzeci i kolejne rzędy do końca talii.

Grającymi są dolne karty pionowych rzędów (na rysunku oznaczone „G”). Karty przełożone na podstawowe zastępujemy kartami z talii. Jednej na drugą kart nie przekładamy. Jeżeli po usunięciu karty z dolnego rzędu leżąca nad nią karta może zostać przełożona, to przekładamy ją na podstawową. Po wyłożeniu całej talii dopuszcza się przekładanie jednej karty grającej na drugą do koloru w porządku rosnącym lub malejącym. Kiedy wszystkie możliwe przełożenia zostaną wykonane zbieramy karty w kolejności odwrotnej wykładaniu i rozmieszczamy powtórnie. Pasjans wyszedł, jeśli po dwóch rozłożeniach talii wszystkie karty zostały zebrane na podstawowe.

W wariancie „La Babette” karty wykładamy jedną na drugą tworząc kupki. Po zatrzymaniu pasjansa stosiki zbieramy w kolejności wybranej przez gracza i rozkładamy ponownie bez tasowania. Pasjans wyszedł, jeśli tego wystarczy do zebrania wszystkich kart na podstawowe.

Karnawał

W odróżnieniu od poprzedniego w tym wariancie karty przełożone nie są zastępowane kartami z talii. Podczas rozkładania będziemy otrzymywać pionowe rzędy z różną ilością kart. Tak, na przykład, po wyłożeniu trzeciego rzędu może wyjść rozłożenie podane na rysunku.

Grającymi są dolne karty pionowych rzędów. Pasjans wyszedł, jeśli po jednokrotnym wyłożeniu wszystkie karty zostały zebrane na podstawowe.

Źródło: Wydawnictwo PRINTEX

Redakcja poleca

REKLAMA