Arystokratyczny - pasjans

Arystokratyczny - pasjans
Pasjans ten był rozpowszechniony w wyższych sferach. W końcu XIX wieku stały się modne pasjanse z nierównością pozycji. Z jednej pozycji można było przekładać karty na podstawowe, z innej – nie. Później moda minęła i te pasjanse zostały zapomniane. Arystokratyczny znany jest również pod nazwą Cztery kąty i Aristocratique.
/ 20.01.2010 09:43
Arystokratyczny - pasjans

Do gry będą potrzebne dwie pełne talie po 52 karty – razem 104. Z talii wyjmujemy i wykładamy na stół koszulką do dołu cztery asy cztery króle różnych kolorów przeplatając czerwone kolory czarnymi. To są karty podstawowe. Na asy zbieramy karty do koloru w porządku rosnącym (2, 3, …), na króle – do koloru w porządku malejącym (D, B, 10,…).

Po wyłożeniu kart podstawowych wykładamy cztery kąty oznaczone na schemacie cyframi od 1 do 4 w kolejności wykładania. Następnie kładziemy cztery karty w rząd od karty 1 do karty 2, potem od karty 2 do 3, dalej od 3 do 4, i wreszcie od 4 do 1. Grającymi są wszystkie karty, które leżą wokół podstawowych. Ale przekładać możemy jedynie w zależności od położenia. Karty „kątowe” oznaczone numerami od 1 do 4 można przełożyć na dowolną podstawową, pozostałe – jedynie na kartę tego pionowego lub poziomego rzędu, w którym są umieszczone. Na przykład, leżącą po karcie 1 w górnym rzędzie damę kier nie możemy położyć na króla kier, ponieważ są w różnych rzędach pionowych. Dwójkę kier z dolnego rzędu można położyć na asa kier, ponieważ są one w jednym rzędzie pionowym. Przełożone karty „kątowe” są zastępowane kartami z talii, pozostałe zaś nie.

Po tym, jak wszystkie możliwe przełożenia zostaną zakończone wykładamy kolejne szesnaście kart na te same pozycje, zakrywając leżące na stole karty z poprzedniego wyłożenia i uzupełniając miejsca, które się zwolniły w wyniku przełożenia kart. Kontynuujemy zbieranie kart na podstawowe. Jeżeli górna karta została przełożona, leżąca pod nią także staje się grającą i możemy ją przełożyć na podstawowe. Dalej wykładamy kolejne szesnaście kart i robimy tak do końca talii. Po rozłożeniu wszystkich kart i przełożeniu wszystkich możliwych na podstawowe pozostałe karty zbieramy w kolejności rozkładania i wykładamy ponownie bez tasowania. Pasjans wyszedł, jeśli trzech rozłożeń talii wystarczy do zebrania wszystkich kart na podstawowe.

  • Niektórzy gracze dopuszczają zbieranie kart na podstawowe z dowolnej otrzymanej kupki po trzecim wyłożeniu talii.
  • W wariancie „cztery kąty” po trzecim wyłożeniu jest dopuszczalne przekładanie jednej karty grającej na drugą w dowolnym – rosnącym lub malejącym – porządku.

Źródło: Wydawnictwo PRINTEX

Redakcja poleca

REKLAMA