POLECAMY

Andrzejkowe wróżby

Noc z 29 na 30 listopada to noc niezwykła, noc magii i wróżb, podczas której każda panna może poznać swoją uczuciową i matrymonialną przyszłość
Andrzejkowe wróżby
Od średniowiecza patronuje jej święty Andrzej, opiekun panien na wydaniu i najlepszy powiernik i orędownik dziewczęcych modlitw o miłość wielką i... odwzajemnioną.

W przeszłości wróżby andrzejkowe traktowane były bardzo poważnie i uczestniczyły w nich wyłącznie dziewczęta – panny na wydaniu. Nigdy nie brały w nich udziału – nawet spokrewnione z nimi – kobiety zamężne, a tym bardziej mężczyźni i chłopcy, którzy swój dzień miłosnych wróżb mieli w przeddzień świętej Katarzyny, czyli 24 listopada. Z czasem jednak katarzynki uległy zapomnieniu. Zmieniły się też andrzejki, które dzisiaj stały się przede wszystkim zabawą i... doskonałym pretekstem do niej. I tak traktujmy również nasz przewodnik po najpopularniejszych andrzejkowych wróżbach!

1. WRÓŻBA: lanie wosku

To najpopularniejsza wróżba andrzejkowa. Niegdyś używano do niej ołowiu (najbardziej ceniony był ten ze starych kościelnych okien), który był uważany za symbol trwałego i nierozerwalnego związku. Wosk też traktowano z ogromną atencją, gdyż pochodził on od pszczół uważanych za święte stworzenia, a wyrabiane z niego świece palono tylko podczas nabożeństw i ważnych uroczystości. Wróżby z wosku dotyczą głównie miłości i tego, co nas czeka w nadchodzącym roku. Do tej wróżby oprócz roztopionego wosku potrzebny jest klucz – symbol tajemnicy i jej odkrywania. Najlepiej, gdy jest on stary i bogato zdobiony, dobrze byłoby, gdyby był wykonany z mosiądzu albo innego metalu w kolorze złotym. Jak wróżymy? Do lewej ręki bierzemy klucz, a do prawej garnuszek z roztopionym woskiem, który przez dziurkę lejemy do naczynia (najlepiej, gdy jest ono wykonane z drewna) z zimną wodą (najlepiej, gdy jest ona ze studni, a nie z kranu). Znawcy przedmiotu podkreślają, że czynność tę należy wykonywać w skupieniu, prosząc w myślach o pomoc patrona tej nocy, świętego Andrzeja. Wosk lejemy tak długo, aż poczujemy wewnętrzne przekonanie, że jest go wystarczająco dużo, a następnie pozwalamy, by figura zastygła, nie dmuchając na nią i nie polewając wodą. Kiedy wosk całkowicie zastygnie, bierzemy go do ręki i zbliżamy do świecy tak, aby jego cień ukazał się na ścianie. Teraz wystarczy uruchomić wyobraźnię i zerknąć na znaczenie woskowych symboli, które drukujemy w ramce obok.

2. WRÓŻBA: ustawianie butów

Dzięki niej możemy dowiedzieć się, która z panien wyjdzie pierwsza za mąż. Na dodatek nie wymaga żadnych przygotowań. Każda z uczestniczących w wieczorze dziewczyn musi zdjąć but z lewej nogi. Potem buciki ustawia się jeden za drugim, zaczynając od najdalej wysuniętego rogu pokoju, a kończąc na drzwiach wejściowych. Przekłada się tak długo, zaczynając od ostatniego, aż dojdziemy do progu. Właścicielka buta, który jako pierwszy przekroczy próg, może być pewna że pierwsza zmieni stan cywilny. Jeżeli but do wróżby był drogi i elegancki – może liczyć na bogatego męża, jeśli zniszczony i reperowany – spotka mężczyznę po przejściach. Dlatego, wybierając buciki na imprezę, warto się dobrze zastanowić... Innym sposobem odgadnięcia swej przyszłości za pomocą buta jest rzucanie nim przez lewe ramię, stojąc tyłem do drzwi wejściowych. Ten, który upadnie najbliżej wyjścia i w dodatku jest zwrócony czubkiem w kierunku progu, wróży jedno, jego właścicielka stanie na ślubnym kobiercu już w najbliższym roku!

3. WRÓŻBA: magiczne kubeczki

Nie ma prostszego sposobu, by dowiedzieć się, co jest nam pisane w nadchodzącym roku. Wystarczą cztery kubeczki, obrączka, moneta, zielony listek i osoba, która będzie chciała wcielić się w rolę wróżki. To ona musi odwrócić kubeczki i schować pod nimi potrzebne do wróżby przedmioty (jeden zostaje pusty), a następnie pozamieniać miejscami tak, by nie można się było zorientować, co jest pod którym kubeczkiem. Dziewczyna, która chce poznać swoją przyszłość, wybiera jeden kubeczek. Jeśli znajdzie pod nim obrączkę, oznacza to szybkie małżeństwo, jeśli listek – ślub, monetę – bogactwo. Pusty kubek wróży, że w tym roku, niestety, w jej życiu uczuciowym nic istotnego się nie wydarzy.

4. WRÓŻBA: cudowne szpileczki

Zwykłe krawieckie szpilki w wigilię św. Andrzeja nabierają cudownej mocy. Musi ich być jednak dokładnie dwadzieścia jeden. Aby zadziałały, musimy je wrzucić do „magicznego” kubeczka. Zakrywając lewą ręką wierzch kubka, potrząsamy nimi (oczywiście prosząc w myślach świętego Andrzeja o dobrą wskazówkę!), a następnie rozsypujemy na czerwonym obrusie. Potem wystarczy odczytać literki, które zostały utworzone przez rozsypane szpilki, i już będziemy znać imię przyszłego chłopaka lub męża. Niestety, reguły są takie, że szpileczki można rozsypywać najwyżej trzy razy, jeśli więc za każdym razem nie zostanie utworzona żadna litera, oznacza to jedno – to nie jest jeszcze dobry czas na ułożenie sobie życia.

5. WRÓŻBA: z... obierka

Warto poćwiczyć umiejętność obierania jabłek, bo w andrzejki zwykły obierek nabiera niezwykłej mocy... Przede wszystkim powinien być jak najdłuższy. Dlaczego? Bo najdłuższe i najszczęśliwsze małżeństwo czeka tę pannę, której skórka z obranego jabłka będzie najdłuższa. A jak jeszcze z zamkniętymi oczami rzuci ją za siebie przez lewe ramię, to z kształtu, jaki przybierze, będzie mogła odczytać pierwszą literę imienia ukochanego!

6. WRÓŻBA: wahadełko

Powie ci, czy w przyszłym roku czeka cię ślub, ale najpierw musisz zaopatrzyć się w pierścionek, czerwoną nitkę i szklane naczynie z wodą. Potem trzeba zawiesić pierścionek na nitce, a tę uchwyć palcem wskazującym i kciukiem lewej dłoni. Następnie opieramy łokieć na stole i ustawiamy pierścionek tak, by wisiał 3 cm od brzegu naczynia. Teraz wystarczy poczekać, aż zacznie się kołysać, i policzyć, ile razy uderzy o brzegi w ciągu trzech minut. Wynik odejmij od sumy liter swojego imienia i nazwiska. Wynik pokaże, za ile lat zabiją ci ślubne dzwony. Uwaga! Jeżeli wynik odejmowania jest ujemny, oznacza ślub jeszcze w tym roku! A jeśli obrączka się nie poruszy? Cóż, wróżba jest jednoznaczna, na tego jedynego będziesz musiała jeszcze długo, długo poczekać...

7. WRÓŻBA: z gałęzi wiśni

Ta wróżba wymaga trochę zachodu i sporo cierpliwości, znawcy andrzejkowych wróżb twierdzą jednak, że sprawdza się jak żadna! Trzeba tylko wcześniej znaleźć drzewko wiśni, z którego w wigilię świętego Andrzeja ścinamy kilka gałązek, które wstawiamy do wody i stawiamy na oknie. Jeśli choć jedna z nich zakwitnie na święta Bożego Narodzenia – panna, która w ten sposób chciała poznać swoją przyszłość, może liczyć na szybki ślub i to z wielkiej miłości. Wszystkim naszym Czytelniczkom życzymy dużo szczęścia i samych pomyślnych andrzejkowych wróżb!
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)