Czym jest zmora nocna?

Zmora nocna fot. Adobe Stock
Zmora nocna to demon, który przychodzi do nas w trakcie snu. Towarzyszy mu uczucie utraty władzy nad własnym ciałem.
/ 26.05.2020 12:48
Zmora nocna fot. Adobe Stock

Zmorą nocną, czy też zmorą senną, nasi wschodni sąsiedzi określają jako wizytę zmarłej lub żywej osoby lub też jako demona, ducha lub postać okrytą otoczką śmierci i negatywnymi emocjami. Zjawisko to następuje zawsze w trakcie snu. Przez wielu zaliczane jest również do paraliżu lub bezdechu sennego. Jest to więc nic innego, jak uczucie porażenia mięśni w trakcie snu z zachowaniem pełni świadomości.

Na czym polega paraliż senny?

To uczucie utraty władzy nad własnym ciałem. Przerażające i bezsilne zarazem. Śniący nie wie, czy rzeczywistość, która go otacza to sen czy jawa. Widzi rzeczy lub postacie, których nigdy by się nie spodziewał. Są niesamowicie realne i niezrozumiałe. Człowiek ma wrażenie, że jego własna psychika płata mu figle i nie potrafi racjonalnie wytłumaczyć swoich wizji (porównywalne do halucynacji).

Wizycie nocnego gościa zawsze towarzyszy uczucie strachu i niemocy. Słyszy i czuje każdy gest, chociaż nie może wykonać żadnego ruchu i obronić się przed zmorą. Człowiek ma wrażenie, że jego ciało staje się kilkanaście kilogramów cięższe i wręcz zapada się w łóżko. Wizycie zmory nocnej często towarzyszy uczucie negatywnych emocji, złości, a nawet przygnębiającego smutku.

Czym jest zmora nocna i czego chce?

Osoby, które doświadczyły tej wizyty na własnej skórze, opisują nocnego gościa jako ciemną, prześwitującą postać (najczęściej kobiecą). Widzą jak przemieszcza się po pokoju i zmierza w ich stronę. Śniący nie potrafi jasno ocenić kim jest, choć często im kogoś przypomina. Może być to ktoś kogo kojarzą, z kim może wiązać się wiele emocji.

Gość wyciąga ręce, kładzie się na klatce piersiowej i dusi śniącego, który w żaden sposób nie może się obronić. Czuje, że brakuje mu powietrza, powoli wpada w panikę. Postać często chce coś przekazać, krzyczy, lecz nie w pełni zrozumiale. Może również atakować partnera śpiącego obok. Ponad 20% populacji deklaruje się, iż doznało wizyty zmory nocnej i zawsze oceniało ją jako przerażające doświadczenie.

do kogo przychodzi zmora nocna
fot. Adobe Stock

Do kogo przychodzi i co zwiastuje zmora nocna?

Wizyta nocnej zmory jest zwykle trudna do jednoznacznego wytłumaczenia. Możemy przypuszczać, że jej obecność jest wynikiem jakichś emocjonalnych rozterek, ukrytych głęboko w podświadomości, która ujawnia się w wyniku, np. silnego zmęczenia.

To również efekt przeżytej traumy, która mogła nas dotknąć nawet wiele lat wstecz, a ujawniła się w wyniku jakiegoś czynnika, wspomnienia przywołanego w trakcie dnia lub miejsca, z którym to doświadczenie wiążemy.

Może być to sposób uświadomienia sobie pewnych problemów, a dla wierzących w magię i duchowe wizyty, to znak, że przyszedł czas na zmiany i poprawę relacji z otoczeniem. Zmora nocna może być również interpretowana jako ostrzeżenie, choroba, a nawet śmierć.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 05.07.2013

Sprawdź znaczenie snów w senniku:
Sennik - krew
Sennik - szczur
Sennik - zęby

Redakcja poleca

REKLAMA