Zachowanie wobec osób niewidomych

Zachowanie wobec osób niewidomych
W życiu codziennym, w pracy, na ulicy czy sklepie niejednokrotnie możemy spotkać osobę niewidomą lub niedowidzącą. Jak się wobec niej zachować, jak zaoferować swoją pomoc?  
/ 17.03.2009 13:39
Zachowanie wobec osób niewidomych

Po pierwsze nie możemy myśleć, że każda osoba niewidoma potrzebuje naszej pomocy. Zanim zatem zaczniemy jej udzielać, po prostu zapytajmy, czy dana osoba jej potrzebuje. Jeśli osoba niewidoma wyrazi chęć skorzystania z naszej pomocy, nie łapmy tej osoby za ramię, ale podajmy swoje jako wsparcie. Idąc z osobą niewidomą należy informować ją o każdej przeszkodzie na drodze: o nierównym chodniku, o kładce, o przejściu przez ulicę, o wąskim kawałku chodnika, o stopniach itp.

Kiedy jesz wspólny posiłek z osobą niewidomą poinformuj ją, w którym miejscu na stole znajdują się poszczególne rzeczy: przyprawy, dodatki do potraw itp. Opisz tej osobie położenie potraw na talerzu. Najlepiej przy tym operować ułożeniem godzin na tarczy zegara, np. „Ziemniaki na piątej, mięso na siódmej, a surówka na dwunastej”. Jeśli jecie nie w domu, ale w restauracji pamiętaj, aby na głos przeczytać menu.

W momencie kiedy gościsz osobę niewidomą u siebie w domu, pomóż jej zająć miejsce przy stole. Gdy wizyta Twojego gościa zapowiada się na dłuższą, opisz jej ustawienie swojego mieszkania. Nie zostawiaj uchylonych drzwi, zamknij je całkowicie lub otwórz na oścież. Kiedy opuszczasz pomieszczenie, zasygnalizuj to osobie niewidomej i co najważniejsze pożegnaj się z nią. Zawsze zwracaj się bezpośrednio do osoby niewidomej, a nie za pośrednictwem jej opiekuna.

Redakcja poleca

REKLAMA