POLECAMY

Zachowanie wobec osób na wózku

Wobec osób poruszających się na wózku powinniśmy zachowywać się w przemyślany sposób. Poklepywanie takiej osoby, zwracanie się niebezpośrednio do niej, tylko do jej opiekuna, chwytanie za wózek, stawia  nas w złym świetle.  
Zachowanie wobec osób na wózku

Pamiętajmy, że człowiek poruszający się na wózku inwalidzkim jest normalną osobą i witając się z nią powinniśmy uścisnąć jej rękę, tak jak to robimy na co dzień ze swoimi kolegami/koleżankami. W przypadku kiedy osoba ta miałaby niesprawna prawą dłoń, uściśnijmy lewą. Możemy też położyć naszą drugą dłoń na ramieniu tej osoby, będzie to oznaką naszej sympatii i serdeczności.

Największym błędem jaki popełniany podczas powitania z osobą niepełnosprawną jest ignorowanie obecności tej osoby i zwracanie się nie do niej, tylko do jej opiekuna. Nie wybaczalne też jest traktowanie osoby na wózku jak mebla: podawanie trzeciej osobie ręki nad głową osoby siedzącej na wózku, poklepywanie wózka, kładzenie na kolana tej osoby jakiś rzeczy do przytrzymania, opieranie się o wózek jak o poręcz.

Należy zapamiętać, że wózek inwalidzki należy do przestrzeni osobistej jego właściciela, w którą my nie mamy prawa ingerować. Dotykanie wózka porównywalne jest do dotykania np. naszych nóg, czy ubrania. Nikt z nas nie czułby się w takiej sytuacji komfortowo.

W trakcie rozmowy z osobą na wózku staraj się zachowywać z nią kontakt wzrokowy. Najlepiej jeśli usiądziesz na krześle, wtedy wasze oczy będą na tym samym poziomie. Stojąc zmuszalibyśmy tę osobę do ciągłego trzymania głowy w górze. Jeśli siedzenie na krześle jest nie możliwe, stań w odpowiedniej odległości, tak aby osoba ta nie musiała w niewygodnej pozycji trzymać swojej szyi.

Ostatnia bardzo istotna uwaga – nie narzucaj się ze swoją pomocą. Zaoferuj ją tylko wtedy, gdy widzisz, że ta osoba jej potrzebuje. Zanim zaczniesz pchać wózek, poproś wcześniej o instrukcję. Pchając wózek za nieodpowiednią część, możesz go uszkodzić. Kierując wózkiem staraj się jechać po równym terenie, omijaj kałuże i zanieczyszczenia. Pchaj wózek po takim terenie, po jakim sam chciałbyś chodzić zaraz po założeniu nowych butów. Wózek inwalidzki to kosztowny wydatek, poczyniony na lata, dlatego należy o niego dbać z niezwykłą starannością.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/3 lata temu
Zgadzam się. W Polsce rzadko sptyka się ludzi tolerancyjnych. Najbardziej mnie denerwuje kiedy ludzie ignorują taką osobę i nie mają do niej szacunku . NIKT NA TO NIE ZASŁUGUJE!!!!
/4 lata temu
bo w Polsce sportem narodowym jest wywyższanie się... prawie każdy sie cieszy jak ktoś ma gorzej i myśli że dzieku temu jest lepszy - jak często sie okazuje - tak nie jest...
/4 lata temu
Widzę, że kolega i koleżanka niżej nie uważali na j. polskim w podstawówce.
POKAŻ KOMENTARZE (2)