Wyhoduj rzeżuchę

Stała się jednym z symboli Wielkanocny. Stanowi nie tylko wspaniałą ozdobę świątecznego stołu, ale jest także źródłem wielu witamin i minerałów. Rzeżucha – symbol odradzającego się życia – już czas pomyśleć o jej hodowli.
/ 24.03.2009 09:50

Na wyrośnięcie rzeżucha potrzebuje 10 dni. Zatem jeśli chcemy by ozdobiła nasz świąteczny stół, najlepiej zasadzić ją niecałe dwa tygodnie przed Wielkanocą. Warto jednak docenić jej walory zdrowotne i zaprzyjaźnić się z nią na cały rok.

Jak zasadzić rzeżuchę

  1. Kup jedno opakowanie rzeżuchy.
  2. Wybierz naczynie, w którym ją zasadzisz. Jeśli ma ona dekorować stół wielkanocny znajdź jakiś ozdobny półmisek, salaterkę, przeźroczysty pojemnik lub skorupki jajek.
  3. Wyłóż naczynie watą, ligniną lub gazą, po czym zwilż je wodą.
  4. Na tak przygotowanym podłożu rozprowadź równomiernie nasiona.
  5. Przy pomocy zraszacza zwilż nasiona wodą.
  6. Codziennie od dnia posadzenia podlewaj (najlepiej przy pomocy zraszacza) nasiona.
  7. Pozostaw w jasnym i ciepłym miejscu.

Pierwsze kiełki powinny się pojawić już drugiego lub trzeciego dnia. Niektórzy preferują jedzenie rzeżuchy we wczesnym stadium rozwoju tj. około 3-6 dnia od posadzenia. Po 10 dniach rzeżucha osiąga swoją finalną postać. Dobrze posadzona i pielęgnowana da efekt regularnego, zielonego dywanu, który wniesie powiew wiosennej świeżości na wielkanocny stół.

Zdrowa i smaczna

Warto docenić tę niepozorną roślinę za jej wartości odżywcze. Rzeżucha bowiem jest źródłem cennych witamin: A1, B1, B2, C, E, K, PP. Bogata jest także w sole mineralne, olejki eteryczne, żelazo, wapń, magnez, fosfor, siarkę, chrom oraz łatwo przyswajalny jod. Jedzenie rzeżuchy zalecane jest osobom cierpiącym na cukrzycę, anemię, chorobę wieńcową, reumatyzm, mających kłopoty z krążeniem czy trądzikiem. Rzeżucha ma właściwości oczyszczające nasz organizm, poprawia apetyt i wspomaga trawienie.

Dlatego warto wprowadzić rzeżuchę na stałe do naszej codziennej diety. Roślina ta mimo swojego lekko cierpkiego smaku jest doskonałym dodatkiem do różnych potraw. Nadaje się nie tylko do kanapek, ale także do różnego rodzaju, sałatek, surówek, zup, sosów czy masła. Dzięki niej potrawy nabierają oryginalnego i wyrazistego smaku.

Przepis na masełko z rzeżuchą

Dwie garści zieleniny: szczypiorek, koperek, natkę pietruszki, bazylię oraz rzeżuchę pokroić drobno i w rzucić do miski z kostką miękkiego masła. Wymieszać. Dodać dwa ząbki roztartego czosnku z dwoma szczyptami soli. Ponownie wymieszać. Całość przełożyć do naczynia, w którym będziemy masło podawać na stół i włożyć do lodówki.

Redakcja poleca

REKLAMA