Nick jest Twoim pseudonimem, pod którym „ukrywasz się” podczas nawiązywania kontaktów z innymi za pomocą Internetu. Nick spełnia podobne zadanie jak wygląd zewnętrzny w realnym świecie – wywiera pierwsze wrażenie.
Polecamy: Najważniejsze jest pierwsze wrażenie
Czym się kierować wybierając nicka
Nick powinien być adekwatny do sytuacji. Jeśli bierzesz udział w dyskusji, która toczy się na forum poświęconym prawom dziecka raczej nie wybierzesz nicka „nadziewana babeczka” czy „smakosz piwa”, które bardziej by pasowały do forum kulinarnego. Zatem przede wszystkim weź pod uwagę tematykę fora, w którym uczestniczysz. Jeśli rozmawiasz na temat muzyki czy filmu z powodzeniem możesz ukryć się pod nazwiskiem ulubionego aktora, piosenkarza lub wybrać tytuł utworu. Inna zasada rządząca wyborem pseudonimu internetowego brzmi – nick musi być krótki, chwytliwy i łatwy do zapamiętania.
Czytaj także: Netykieta dla dzieci
Oryginalne nicki
Wielu użytkowników Internetu decyduje się na nicki kontrowersyjne, obrazoburcze lub wręcz przeciwnie – mające swoje źródło w literaturze, poezji, muzyce, językach obcych. Nick podobnie jak Twój wygląd zewnętrzny wywiera pewną reakcję innych uczestników fora. Nicki kojarzące się jednoznacznie, o zabarwieniu erotycznym prawdopodobnie skierują ku Tobie uwagę osób o niezbyt wyszukanym słownictwie, podobnym poziomie kultury, jak również o niewybrednym poczuciu humoru. Zbyt śmiały nick może zniechęcić do nawiązania z Tobą kontaktu osoby nieśmiałe, wartościowe. Nick zbyt wyszukany też może odstraszyć. Jeśli ukryjesz się pod pseudonimem indyjskiego noblisty lub nazwiskiem klasyka muzyki poważniej – będziesz zauważony, ale niewiele osób odważy się nawiązać z Tobą kontakt, z obawy by nie popełnić gafy.
Co mówią nicki
Nick może coś mówić o ukrywającej się za nim osobie, albo nie mieć tak dużego znaczenia. Nick zawierający imię i liczbę może wskazywać na wiek osoby, ale nie musi. Męskie imię wcale nie musi odnosić się do mężczyzny. Niektórzy wykorzystują anonimowość, jaką daje Internet, by wcielić się w osobę przeciwnej płci, osobę w innym wieku. Zatem nie należy wyciągać zbyt pochopnych wniosków na temat internauty na podstawie jego pseudonimu. Nawet ktoś kto wybrał nick „Jan Nowak” może być zarówno osobą mało ciekawą jak i kreatywną. Może chcieć powiedzieć „jestem kimś przeciętnym”, może też wykazywać się pewną dozą humoru i dystansu do samego siebie. Nicki czasami wyrażają stan duchowy internauty: „pogodna 27’, „odizolowany”. Jeśli czyjś nick Cię zainteresuje możesz zapytać o jego pochodzenie – czasem są to bardzo ciekawe historie, innym razem rozmówca zbędzie Cię milczeniem, wówczas nie ponawiaj pytania o historię nicka – może wcale nie jest taka ciekawa, jak Ci się wydawało.