Wielkanocne jaja - pisanki

Jajka na Wielkanoc fot. Fotolia
Dziś wszystkie nazywamy pisankami, choć są to kroszonki, owijanki, oklejanki. Naucz sie robić każdą z nich
/ 27.02.2013 15:15
Jajka na Wielkanoc fot. Fotolia
Dawniej wierzono, że jajka ofiarowywane na Wielkanoc chronią przed złem, zapewniają pomyślność, zdrowie i szczęście w miłości. Aby zwiększyć ich magiczną moc, skorupki ozdabiano. Różnymi metodami w różnych regionach Polski. Prezentujemy tradycyjne metody zdobienia.

OKLEJANKA


Na wydmuszce wykleja się miniatury wycinanek z kolorowego papieru. To metoda ozdabiania spotykana tylko w okolicach Łowicza.

PISANKA jednobarwna


Na skorupce rysuje się specjalnymi piórkami woskowy wzór i wkłada jajko do farby. Po ufarbowaniu wosk trzeba zdjąć, odkrywając nie zabarwiony rysunek. Na zdjęciu pisanka opoczyńska, ale podobnie ozdabia się jajka na Kurpiach,
Białostocczyźnie i Lubelszczyźnie.

PISANKA wielobarwna


Metoda podobna do poprzedniej. Wosk zdejmuje się stopniowo, farbując jajko kilkakrotnie, na różne kolory. Kreski podobne do przecinka (kropla przechodzi w coraz cieńszą linię) rysuje się pisakiem; jest to maleńki lejek z blaszki, osadzony na patyku. Ten sposób zdobienia wywodzi się z Białostocczyzny.

WYTRAWIANA kwasem


Skorupkę farbuje się na jeden kolor, potem wytrawia wzór kwasem. Dawniej uzyskiwanym z kiszonej kapusty, dziś kwasem solnym. To jajko pochodzi z Kurpiów, co sugeruje rysunek regionalnej wycinanki, ale metoda nie jest ściśle związana z żadnym regionem Polski.

Zobacz, jak przygotować kartki wielkanocne reazem z dzieckiem >>

OWIJANKA


Na skorupkę nakleja się wzory z rdzenia sitowia i z wełny. Służy do tego specjalny klej sporządzony z mąki. Tak zdobią wielkanocne jajka na Kurpiach.

KROSZONKA


Jajka farbuje się, a następnie specjalne przygotowanym nożykiem wyskrobuje wzory. Ta technika zdobienia pochodzi z Opolszczyzny.

Technika MIESZANA


Skorupkę maluje się farbami, rysuje woskiem, wykleja wzory z tkanin lub papieru. Co komu w duszy gra. Takie pisanki powstawały wszędzie, a wzór zależał od fantazji ludowego artysty.

DRUTOWANA


Pochodzi ze Słowacji. Wydmuszkę owija się bardzo cienkim miedzianym drucikiem. Ten wzór jest najprostszy - zwykła siateczka. Sploty jednak bywają bardziej skomplikowane, często tworzą wzorzysty rysunek.

Wzory naklejane z TAŚM OZDOBNYCH


To również metoda Słowaków. Na skorupkę w kolorze naturalnym lub zabarwioną nakleja się ozdobne pasmanterie i sznurki.

Zobacz, jak przygotować kartki wielkanocne reazem z dzieckiem >>



Wybór i opracowanie Marta Suchodolska

Redakcja poleca

REKLAMA