POLECAMY

Wartościowy prezent na Dzień Dziecka

Wartościowy prezent na Dzień Dziecka nie musi równoważyć się z pojęciem „kosztowny”. Aby został doceniony, powinien po prostu zaangażować dziecko i dać mu możliwość wspólnej zabawy z rodzicami. Zobacz nasze pomysły na wartościowe prezenty dla dzieciaków.

prezenty na Dzień Dziecka

fot. Fotolia

Internet, tablety i smartfony stały się na przestrzeni ostatnich lat codziennymi towarzyszami życia dorosłych. Dzieci, w naturalny sposób naśladując zachowania rodziców, również sięgają po te urządzenia. Według badań PISA 2013, (Program Międzynarodowej Umiejętności Oceny Umiejętności Uczniów), 91% dzieci w wieku 6-7 lat gra na komputerze. Co czwarte robi to codziennie.

Jak w wypadku większości rozrywek, i tu wskazany jest umiar. Dlatego warto z okazji Dnia Dziecka wrócić do tradycyjnych zabawek i starać się zainteresować malucha „pozaelektronicznymi” formami spędzania czasu. Jednak wybór nie jest łatwy: sklepowe półki uginają się od lalek, klocków, pluszaków, samochodów, zwierzątek, robotów, resoraków, dziecięcych zestawów do karaoke i całej masy innych zabawek. Co brać pod uwagę, gdy zastanawiamy się, co kupić?

Wartościowy prezent = wpisany w trendy

Jak w przypadku odzieży, tak i na rynku zabawek panują zmienne trendy. Według ekspertów przyznających na międzynarodowych imprezach branżowych nagrody dla najciekawszych produktów, kilka rodzajów zabawek będzie w tym sezonie cieszyć się wyjątkowym wzięciem.

Specjaliści przewidują renesans klocków. Popularne mają być zarówno kolorowe zestawy z szczegółowo odwzorowanymi postaciami ludzkimi, jak i skomplikowane modele dla młodych inżynierów. Wśród ofert producentów można znaleźć nawet samochodziki sterowane mikroprocesorami. Do łask wracają również „planszówki” - od klasycznego chińczyka, warcabów i monopolu po bardzo złożone gry strategiczne i przygodowe. Decydując się na jedną z nich, należy zwracać uwagę na minimalny wiek użytkownika, długość rozgrywki i minimalną liczbę graczy.

Jeśli mamy wątpliwości, czy zabawka spodoba się malcowi, warto rozważyć kupno artykułów z najpopularniejszymi bohaterami młodego pokolenia. Angry Birds, księżniczki Disneya i postaci z komiksów Marvela (Spiderman, X-men itp.) gwarantują, że prezent się spodoba.

Wartościowy prezent na Dzień Dziecka = mądry prezent

Kupując artykuły z najmodniejszych serii mamy dużą szansę, że dziecko będzie zadowolone. Jednak prawdziwym sukcesem będzie zainteresowanie malucha aktywnościami, które pozwolą rozwijać kreatywność i umiejętności praktyczne. Wszyscy rodzice wiedzą, jak bardzo małe dzieci lubią się brudzić. Dlatego w pierwszych latach życia warto spróbować zainteresować je farbami do malowania rączkami. Dzięki nim dziecko może używać palców i stóp do tworzenia obrazków. Wykorzystując rączki i nóżki w inny niż zazwyczaj sposób, maluchy lepiej poznają swoje ciało i jego możliwości. Doskonałą bodźcem do rozwoju są również foremki i wałki do wyciskania modeliny.

Polecamy: Jak fotografować dzieci?

preznety na dzień dziecka

fot. Fotolia

Poziom skomplikowania zabawki powinien rosnąć wraz z dzieckiem. - Farbki powinny zastąpić najpierw kredki świecowe, a następnie miękkie kredki drewniane lub flamastry z dwoma końcówkami – grubszą, do zamalowywania większych powierzchni oraz cieńszą, która umożliwi kreślenie intensywnych, precyzyjnych linii – radzi Marzena Raczkiewicz, ekspert firmy MERplus.

Dla starszaków doskonałym prezentem będzie zestaw małego majsterkowicza lub akcesoriów do samodzielnego wykonywania biżuterii. Warto pokazać dziecku również materiały dające nieograniczoną swobodę ekspresji, jak masa papierowa lub pasta modelarska. Z ich pomocą można stworzyć wszystko, czego tylko dusza zapragnie: dekoracje do własnego pokoju, małe naczynka, rzeźby czy biżuterię – dodaje ekspert.

W Dzień Dziecka liczy się czas spędzony z rodzicami

Wykorzystanie artykułów plastycznych i nauka coraz sprawniejszego posługiwania się nimi wymagają jednak zaangażowania rodziców i ciągłej informacji zwrotnej – chwalenia, ale również porad, co robić inaczej. Niestety, dzisiejszy rynek nierzadko wymusza na rodzicach wydłużenie godzin pracy, skutkując zmniejszeniem ilości czasu poświęcanego dzieciom. Coraz częściej ulegamy pokusie, by kupić dziecku grę komputerową, która wciągnie je na długie godziny. Tym bardziej Dzień Dziecka warto zaplanować tak, by czas spędzić na wspólnej zabawie: ulepić wspólnie coś z plasteliny, pobawić się na świeżym powietrzu czy pójść na lody. Być może w dzisiejszych czasach odrobina uwagi to najbardziej wartościowy prezent, jaki możemy podarować dziecku.

Polecamy: Makijaż dla dzieci

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/2 lata temu
fajnie, można razem z dzieckiem spędzić czas na zabawie takim latawcem
/4 lata temu
My zaplanowaliśmy jako prezent drobnostkę + wyjazd na weekendowy z atrakcjami dla synka. Trochę zabawy i aktywności, ciekawych miejsc do odwiedzenia i odpoczynku na powietrzu. Mam tylko problem z pękniętą szybą w aucie, którym jedziemy, muszę szybko naprawić ją w NordGlass, bo w końcu która mama sobie z tym nie poradzi. Synek uwielbia wyjazdy, zwłaszcza autem, gdzie już w drodze zaczynamy zabawę :)
/4 lata temu
Ja mam ułatwione zadanie - synek jest fanem Spidermana, więc kupiliśmy mu z żoną lampkę-projektor właśnie ze Spidermanem, a do tego piżamkę z Człowiekiem-Pająkiem ;) Nie podoba mi się to całe kupowanie tabletów czy innych smartfonów dzieciom - potem narzekamy, że siedzą całymi dniami z nosem przed komputerem...
POKAŻ KOMENTARZE (3)