Jak napisać dedykację do książki i nie tylko - zasady i przykłady

Jak napisać dedykację fot. EGHStock
Odpowiedzi na pytanie, jak napisać dedykację, jest kilka. Dedykacja do książki na prezent (np. dla przyjaciela) powinna być zwięzła, czytelna i mieścić się na stronie tytułowej. Zapoznaj się z przykładami takimi, jak cytat z danej książki czy fragment wiersza — to uniwersalny pomysł, by bliskiej osobie sprawić radość tą formą wypowiedzi.
Edyta Liebert / 23.06.2023 16:10
Jak napisać dedykację fot. EGHStock

Dedykacja jest unikalnym dodatkiem upominku dla drugiej osoby, najczęściej książki. Może zawierać 3-4 zdania (ok. 350 słów) lub jedynie dwa słowa — wiele zależy od relacji osoby obdarowującej i obdarowanej. Warto napisać ją na odwrocie zdjęcia, dodać do vouchera czy wygrawerować np. na zegarku. Jak napisać dedykację idealną? Skupmy się na detalach i przykładach dedykacji.

Spis treści:

 1. Podstawowe zasady pisania dedykacji
 2. Jak napisać dedykację do książki
 3. Jak napisać dedykację do książki — przykłady
 4. Dedykacja dla przyjaciółki/przyjaciela
 5. Dedykacja dla nauczyciela
 6. Dedykacja z okazji dnia ślubu
 7. Dedykacja z okazji urodzin
 8. Dedykacja z okazji Chrztu Świętego
 9. Dedykacja z okazji Pierwszej Komunii Świętej

Podstawowe zasady pisania dedykacji

Przede wszystkim dedykacja musi być napisana poprawnie, czyli zgodnie z zasadami ortografii i interpunkcji. Dużą niestosownością jest niesprawdzenie pisowni czy niedbałe pismo słabej jakości długopisem lub ołówkiem. To świadczy nie o wyrazie szacunku wobec osoby obdarowanej, a jego braku, więc nie jest w dobrym tonie.

Jeśli już decydujesz się na napisanie kilku słów od siebie, upewnij się, że dedykacja jest przemyślana. Czasem pozostawione na końcu zdania spójniki, przyimki czy zaimki powodują, że treść może być odbierana jako "pisana na szybko". Odnoś się do zainteresowań, możesz pozwolić sobie na sentymentalny wydźwięk lub humorystyczny. Jeśli wspomnisz wspólne wspomnienie, będzie to miłą niespodzianką, może nawet wywoła wzruszenie.

Dedykacja jest nacechowana emocjonalnie, powinna zachować zwięzłą, zgrabną formę. Dedykacja ma być miłym i szczególnym dodatkiem do podarunku, podkreślać intencję jego wręczenia, nie może być zatem przesadnie treściwa.

Jak wygląda dedykacja?

Najlepiej, aby zawierała:

 • zwrot grzecznościowy (np. Kochanej Mamie),
 • treść (np. cytat lub aforyzm), która odnosi się do danego wydarzenia lub okazji,
 • zakończenie i podpis (np. życzy Córka),
 • miejsce i datę.

W przypadku niezwykłych i osobistych podarunków dedykacja jest czymś naturalnym. Wręczając galanterię skórzaną (np. portfel lub pasek) czy biżuterię możesz zdecydować się na personalizację prezentu – wytłoczenie lub wygrawerowanie imienia i nazwiska adresata, daty, intencji. Coraz częściej obdarowujący grawerują biżuterię i zegarki na prezent. Taka osobista dedykacja może zawierać nawet jedno słowo lub kilka, a wyrażają więcej, niż cała strona tekstu.

Jak napisać dedykację do książki

Jak napisać dedykację do książki, gdzie ją umieścić? Jeśli wiesz, ile mniej więcej słów nakreślisz, tym łatwiej będzie rozplanować architekturę zdań na stronie. Dedykacja powinna znajdować się na stronie przedtytułowej lub tytułowej, między zawartymi na niej informacjami o tytule i roku wydania.

Niekiedy autor pozostawia małe pole do wyrażania uczuć postronnym i sam umieszcza dedykację dla swoich bliskich na tych stronach. Dlatego dopuszczalne jest, by w wyjątkowych sytuacjach kilka słów od serca napisać na wyklejce. Lepszym jednak wyborem jest wówczas dołączenie eleganckiej kartki okolicznościowej. Wówczas dedykację z okazji rocznicy czy ślubu można połączyć z miłymi słowami dopasowanymi do uroczystości, np. życzeniami ślubnymiPod żadnym pozorem nie należy pisać dedykacji w książce, na okładce lub na odwrocie lektury.

Dedykacja, choć kojarzy się patetyzmem i wzniosłością, nie musi być poważna i chwytająca za serce. Najważniejsze, by była dostosowana do osoby i jej poczucia humoru czy wieku. Dla przykładu: dedykacja do książki dla podróżniczki mogłaby zawierać życzenia dalekich wypraw i wygodnych butów, a zabawna dedykacja dla książki dla babci — życzenia niesłabnącego wzroku i nieustającej pogody ducha. 

Czy dedykacja musi być napisana odręcznie?

Tak, wskazane jest, by była napisana starannie i odręcznie, niemniej jednak można zamówić już książki z dedykacją wydrukowaną i przytwierdzoną do książki tak, by zawsze prezentowała się schludnie. 

Jak napisać dedykację do książki — przykłady

Jeśli z trudem przychodzi ci wyrażenie swoich uczuć w piękny sposób, zawsze możesz skorzystać z gotowej formuły. Wartościowe jest uwzględnienie tematu książki czy kontekstu uroczystości. Mamy dla ciebie kilka gotowych wzorów, jeśli chodzi o treść dedykacji.

Dedykacja dla przyjaciółki/przyjaciela

Dedykacja dla bliskiej osoby musi zawierać zwrot, najczęściej: 

 • Kochana (Imię),
 • Drogi (Imię),
 • Moja (Imię) itp.

Podpis pod tekstem może wskazywać na bliskość relacji:

 • Twój (Imię),
 • Twoja (Imię),
 • Na zawsze (Imię) itp. 

Z okazji urodzin chcę życzyć Ci, by nasza przyjaźń umacniała się każdego dnia. Twoje urodziny są też moim świętem, dlatego cieszę się, że mogę je z Tobą przeżywać. Wszystkiego, co najlepsze!

Dedykacja dla nauczyciela

To typ wpisu, który może stanowić świetny przykład sytuacji, w której sprawdzi się krótka forma, mniej osobista, ale np. wyrażająca wdzięczność. Dedykację można dołączyć do upominku lub życzeń dla nauczyciela na koniec roku czy inną okazję. Można zachować formę oficjalną oraz podpis z dopiskiem np. klasy (IV B itp.) lub — w przypadku bardziej zażyłej relacji — pokusić się o formę osobistych podziękowań.

Z życzeniami nieustającej motywacji i uśmiechu na dalsze lata pracy. 

Dziękuję za trzy lata inspirowania, motywowania i wiary w moje możliwości.

Dedykacja z okazji ślubu

Wpis do książki z okazji ślubu może zawierać intymną wypowiedź lub cytat. Sprawdzą się aforyzmy o miłości i sentencje, a także złote myśli o mądrości życiowej i fragmenty wierszy. Możesz posilić się wersami z piosenek o miłości, ballad czy poematów. Jak napisać dedykację z cytatem?

Bardzo istotne jest podawanie źródła/autora słów, na które się powołujesz. Pamiętaj, by w dedykacji pisać do małżonków, a nie do jednej osoby, np. Drodzy (Imiona), Kochani (Imiona) i zakończyć podpisem, np. Ciocia (Imię), Wasza (Imię).

Lecz gdy miłością serce moje bije,
Gdy powiem: kocham – wtenczas tylko żyję,
Żyję szczęśliwy i w lubym zamęcie,
Świat do podziału pociągam w objęcie - Aleksander Fredro.

Życie nie jest problemem do rozwiązania, tylko rzeczywistością do doświadczenia — Søren Kierkegaard.

Kochać to chcieć przemierzyć cały świat we dwoje, po to, by nie było miejsca na ziemi wolnego od wspólnych wspomnień – Ernest Hemingway.

Dedykacja z okazji urodzin

Niekiedy zakupiona kartka okolicznościowa zawiera już wydrukowane wypowiedzi i pozostawia miejsce jedynie na podpis, niemniej jednak niekiedy warto napisać dwa słowa od siebie, zwłaszcza jeśli jest to osoba bliska sercu.

Dedykacja dla mamy będzie wyglądać inaczej niż dedykacja dla profesora, więc nie istnieje uniwersalna odpowiedź, jak napisać dedykację z okazji urodzin. Najważniejsze, by była napisana od serca, a nie z przymus i może odnosić się do upływającego czasu i mądrości życiowej.

Z życzeniami wyjątkowych i prawdziwych przeżyć. Oby lektura stała się inspiracją do tworzenia nowych wspomnień.

Najcenniejsze, co można podarować, to czas i obecność. Z życzeniami spędzania czasu na własnych zasadach i z ludźmi, którzy są go warci. 

Wszystko rozpoczyna się od myśli. Myśli prowadzą do uczuć, uczucia prowadzą do działań, działania prowadzą do rezultatów — J. Beck.

Dedykacja z okazji Chrztu Świętego

Jak napisać dedykację dla dziecka, które wkracza na ścieżkę wiary? Niekiedy uroczystość jest związana z pierwszym spotkaniem z dzieckiem, które niedawno się urodziło. Warto podkreślić podniosłość tej chwili, by za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat dedykacja do prezentu była wyjątkową pamiątką. Pamiętaj, że można ją też umieścić w postaci graweru na wartościowym upominku.

Niezapomniane słowa z okazji ochrzczenia:
Dla (Imię) kochanego
Z okazji Chrztu Świętego
Wyrazy miłości od wszystkich gości
Rośnij zdrowo i pogodnie kochany Okruszku
Bądź szczęśliwy z Bogiem w serduszku.

Lub świeckie i skierowane też do rodziców:

Człowiek, który ma dzieci, nie potrzebuje aniołów — Graham Masterton. 

Dedykacja z okazji Pierwszej Komunii Świętej 

Sentencje, cytaty wiersze czy kilka słów od serca — taka dedykacja z okazji Pierwszej Komunii Świętej sprawdzi się jako dodatek do książki na komunię, biżuterii czy nawet sprzętu elektronicznego — czemu nie, prawda?

(Imię), dziś Twój wielki dzień,
dziś wszystkie troski niech odejdą w cień.
Pana Jezusa po raz pierwszy przyjmujesz,
w gronie Dzieci Bożych w pełni się znajdujesz.

Gdy po raz pierwszy w pełni w Eucharystii uczestniczysz,
wtedy (Imię) szepcze skromnie — niech Ci się spełni, czego sobie życzysz!

Artykuł pierwotnie opublikowany 13.03.2009 na zlecenie Edipresse.

Czytaj także: Jak podpisać życzeniaJak poprawnie napisać listŻyczenia przy opłatku — co powiedzieć?

Redakcja poleca

REKLAMA