POLECAMY

Sztuka pisania dedykacji

Dedykacja dołączona do prezentu jest miłą i elegancką formą wyrażenia intencji wobec adresata. Najczęściej jest to podziękowanie, życzenia bądź inna treść, której głównym celem pozostaje jedno – sprawienie obdarowanej osobie przyjemności.
Sztuka pisania dedykacji

Dedykację umieszczamy na pierwszej stronie książki, za zdjęciem, na dołączonej karteczce lub w formie napisu umieszczonego bezpośrednio na prezencie. Kosz kwiatów, postawiony po przedstawieniu w teatrze lub operetce na scenie, dzięki dedykacji wyrazi osobiste podziękowanie za wspaniałe przeżycia podczas występu. Kwiaty z życzeniami możemy przesłać za pośrednictwem kwiaciarni – pewien dziennikarz starał się w ten sposób o uzyskanie zgody na przeprowadzenie wywiadu ze światową gwiazdą. W sytuacji, w której prezent zostaje posłany pod same drzwi, dołączony do niego liścik będzie mówił za nas.

Także w przypadku niezwykłych i osobistych podarunków dedykacja jest czymś naturalnym – prezentując najbliższej osobie ozdobny kuferek lub komódkę, możemy zamówić napis na jednym z jej boków, lub pod spodem. Wręczając galanterię skórzaną (np. portfel lub pasek) czy biżuterię możemy zdecydować się na personalizację prezentu – wytłoczenie lub wygrawerowanie imienia i nazwiska adresata, daty, intencji. Oryginalne będzie podarowanie szabli lub miecza z odpowiednią sygnaturą.

Dedykacja jest zatem zawsze dostosowana do okazji. Może być to jubileusz, ważne zdarzenie, dokonanie, podziękowanie lub wyrażenie sympatii. Nigdy nie jest bezosobowa, istnienie tych miłych słów jest uzasadnione osobą ich adresata. Jest osobista i nacechowana emocjonalnie, bo nic tak nie sprzyja uczynieniu zwierzenia, jak mała karteczka dołączona do prezentu, na którą możemy przelać swe myśli. Powinna jednak zachować zwięzłą, zgrabną formę – żadnego rozwlekania się, od tego mamy listy. Jeśli nie umiemy wyrazić swoich uczuć w piękny sposób, zawsze możemy skorzystać z gotowej formuły, np. zacytować wiersz. Dedykacja ma być miłym i szczególnym dodatkiem do podarunku, podkreślać intencję jego wręczenia, nie może być zatem przesadnie treściwa.

Informacje, jakie powinny się znaleźć w dedykacji:

  • od kogo?
  • komu?
  • z jakiej okazji?
  • podziękowanie
  • data i podpis.

Przykładowe dedykacje:

„Z podziękowaniem za wspaniałe przeżycia podczas przedstawienia, Panu… składają wyrazy szacunku -…. Warszawa, dnia…”

„Dla…
Z gorącymi życzeniami dalszych sukcesów zawodowych… dnia…”

„Z okazji spotkania i wieloletniej współpracy życzę samych sukcesów, a nam – częstszych spotkań!... dnia…”

Przyjaciel to ktoś, kto wie o Tobie wszystko, a mimo to wciąż Cię lubi. Prawdziwych przyjaciół życzy…”

„…! Życzę Ci takiego szczęścia, jakie daje podarunek od dziecka: bukiet więdnących mleczy, toffi z kieszeni, schwytana żaba, całus… dnia…”

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)