Świąteczny savoir-vivre modowy fot. Fotolia

Świąteczny savoir-vivre modowy dla panów

Nie wiesz jak się ubrać na uroczystą kolację wigilijną? Czy można wyglądać elegancko, a jednocześnie czuć się dobrze? Mamy konkretne porady stylizacyjne, które pozwolą na odpowiednie dobranie stroju według własnego stylu i możliwości. Oto 8 wigilijnych przykazań męskiego dresscode'u.
/ 30.11.2012 12:48
Świąteczny savoir-vivre modowy fot. Fotolia

Kolacja wigilijna jest w Polsce jedną z najbardziej celebrowanych tego rodzaju uroczystości w ciągu roku. Przygotowania do niej rozpoczynają się już kilka dni wcześniej, jak się okazuje są to nie tylko przygotowania kulinarne. Strój, który wybieramy na tą okazję jest wyjątkowo dopracowany, przemyślany. Jak być eleganckim i jednocześnie modnym przy pierwszej wigilijnej gwiazdce podpowiada Maciej Puciata z Van Thorn.

Zobacz też: Kolorystyka stroju

Elegancki mężczyzna powinien zdawać sobie sprawę, jak ważne jest dopasowanie stroju do sytuacji. Wigilijny wieczór wymaga od nas wyjątkowej aranżacji, również pod względem doboru garderoby i dodatków. Coraz częściej Polacy spędzają święta Bożego Narodzenia poza domem, w kurortach, gdzie organizowana jest kolacja wigilijna dla gości hotelowych. Świąteczne kolacje w korporacjach są już niemal obowiązkiem. Niemniej jednak święta spędzone w domowym zaciszu z najbliższymi mają największy urok, choć nie zwalniają nas od obowiązku dbałości o wygląd. Niezależnie od miejsca świętowania, jedno jest pewne, przy stole musimy wyglądać elegancko. Niezmiernie ważne jest także to, aby w tym wszystkim nie zapominać o … sobie. Elegancja nie oznacza sztywnego trzymania się kanonu – garnitur, biała koszula, krawat. Oto garść praktycznych wskazówek:

  1. Biała koszula – czy obowiązkowa? Koszula musi być. Oczywiście najbardziej elegancka jest biała koszula. Zawsze należy wybierać stonowane koszule, niż te w jaskrawych kolorach, czy też w bardzo rzucające się w oczy wzory. Elementami nowoczesnymi i modnymi, które mogą podkreślić charakter mężczyzny są: kontrastowa stójka, środek mankietów, kolor guzików lub dziurek od guzików. Czasem wystarczy naprawdę drobny szczegół, by sprawić, żeby koszula nabrała bardziej awangardowego charakteru.
  2. Garnitur, marynarka, czy sweter? W eleganckich restauracjach, kurortach i zawsze wtedy, gdy kolacja wigilijna i jej cała oprawa jest przygotowywana „na elegancko” warto być w garniturze. To samo dotyczy wigilii w domu, jeśli jest taki zwyczaj, a koszula i marynarka obowiązuje w prawie każdej sytuacji. Na zestaw typu koszula i sweter możemy sobie pozwolić, jeśli jesteśmy np. w górach i otoczenie jest bardziej weekendowe, na luzie. Najczęściej wybierając się na kolację wigilijną znamy jej charakter, organizatorów, w związku z czym raczej nie powinniśmy mieć wątpliwości i być zaskoczeni nietypowymi wymaganiami dresscodu.
  3. Krawat, czy mucha, a może szal? Mucha będzie bardzo praktycznym dodatkiem, bo nie wyląduje nam nagle w zupie, ale nie każdemu ów dodatek pasuje i nie każdy jest na tyle odważny, by ją nosić. Do wyjątkowo eleganckich wizytowych garniturów można wybierać klasyczne muchy czarne, midnightblue, bordowe, ale coraz modniejsze są muchy kolorowe, we wzory, a nawet aksamitne. Do garnituru pasuje również jedwabny krawat, natomiast do marynarki z koszulą lub swetra z koszulą polecamy wełniane krawaty lub krawaty z dzianiny. Dzianinowe swoją strukturą dużo lepiej będą się komponowały z całością.
  4. Kolory eleganckiego pana, w zależności od pozycji, wieku. Tutaj nie ma zasad, wszystko zależy od charakteru mężczyzny. Wyjątkowość kolacji wigilijnej wymaga raczej stonowanej ciemnej kolorystyki.
  5. Niezbędne dodatki. Koszula na spinki byłaby idealna, bo jest najbardziej elegancka. Mucha lub krawat zależą od osobowości, ale jeśli już jest marynarka to bezwzględnie powinna być poszetka (chusteczka) w kieszonce piersiowej. To właśnie tym elementem można podkreślić osobowość.
  6. Niewybaczalne błędy. Wydaje się to być banalnie proste, jednak okazuje się, że nadal mężczyźni potrafią zaliczyć w tej kwestii wpadkę. A zatem przypominamy, że przy wigilijnym stole należy zapomnieć o t-shirtach, czy bluzach - koszula u mężczyzny jest obowiązkowa. Jeśli krawat to wiążemy go tak, by sięgał do paska, absolutnie nie powinien sięgać do pępka!
  7. Modna awangarda, czyli na jakie szaleństwo możemy sobie pozwolić? Zdecydowane kolory krawatów, poszetek i skarpetek – to tymi dodatkami możemy urozmaicić stonowaną ciemną kolorystykę garniturów, marynarek czy swetrów i kolorowe elementy w koszuli czyli guziki, dziurki czy kontrastowe stójki.
  8. Czego powinien unikać tęgi mężczyzna? Przede wszystkim wzorów w szeroką kratę i szerokie (ponad 2 cm prążki). Powinien również unikać marynarek dwurzędowych, a z drugiej strony marynarek z wąziutkimi klapami – wszystko musi być proporcjonalne, a przede wszystkim dopasowane do wymiarów – brzuch nie może wystawać spomiędzy guzików koszuli!

Zobacz też: Jak dobrać odpowiednie obuwie do stroju?

Wygląd podczas kolacji wigilijnej jest niezwykle ważnym elementem, bo w Polsce święta Bożego Narodzenia obchodzone są w wyjątkowej atmosferze. Dlatego nawet jeśli na co dzień, nie czujemy się najlepiej w zapiętej pod samą szyję koszuli i krawacie, postarajmy się tego dnia zadbać o wizerunek.

Zobacz też: Krawat czy muszka

Porad udzielił: Maciej Puciata z Van Thorn

Źródło: Materiały prasowe Van Thorn

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/24.07.2014 19:03
Jak wybrać dobry krawat? Chwyć go za węższy koniec i sprawdź jak swobodnie zwisa. Dobry krawat będzie wisiał równo. Jeżeli zauważysz, że się skręca, nie kupuj go. Taki zwis męski nigdy nie będzie dobrze się prezentował.
/10.04.2014 00:07
Wszystko bardzo ladnie opisane co do wigilii i ubioru polecam rowniez zajrzec do poradnika na stronie www.bit.ly/1qgzgYd