Kto powinien wręczyć kwiaty

Kto powinien wręczyć kwiaty
W najbliższym czasie wybieramy się z mężem na 80. urodziny mojej babci. Zastanawiam się, kto z nas powinien wręczyć bukiet kwiatów jubilatce. Mój mąż twierdzi, że ja ponieważ to moja babci. Ja natomiast jestem przeciwnego zdania. Co mówi na ten temat etykieta?
/ 07.04.2009 12:14
Kto powinien wręczyć kwiaty

W dyskusji tej rację ma Pani. To mąż powinien wręczyć bukiet Pani babci. Zasady etykiety w tym względzie są jednoznaczne. Jeśli kwiaty przynosi małżeństwo i ma zamiar wręczyć kobiecie, to mężczyzna to czyni. Jeśli natomiast dodatkowo kupujecie Państwo prezent, to już wręczenie go powinno przypaść Pani.

Kobieta natomiast wręcza kwiaty jeśli przeznaczone są one dla mężczyzny. Są to jednak sytuacje nieczęste, w końcu bardziej popularne w naszej kulturze jest kupowanie kwiatów kobietom. Mężczyźni dostają kwiaty naprawdę sporadycznie. Są to sytuacje zazwyczaj oficjalne, np. inauguracje akademickie, podziękowanie lekarzowi, profesorowi po obronie.

Prześledźmy jeszcze jedną sytuację: idziemy do kogoś z wizytą przynosimy kwiaty i butelkę dobrego alkoholu. Jak powinniśmy się wtedy zachować? W takim przypadku mężczyzna powinien dać kwiaty gospodyni, a następnie wręczyć butelkę gospodarzowi. Nie wypada, by kobieta przekazywała trunek mężczyźnie.

Redakcja poleca

REKLAMA