Caprese w formie szaszłyków

Sałatki na chrzciny

Oprócz głównego dania i deseru na przyjęciu z okazji chrzcin nie może zabraknąć również sałatek. Wybór mamy bardzo duży: sałatki owocowe, jarzynowe, z ryżem, z makaronem, z kuskusem, z owocami morza i wiele innych. Na które się zdecydować?
/ 20.05.2009 09:25
Caprese w formie szaszłyków

Decyzję o tym, jakie sałatki przygotujemy dla gości, musimy podjąć sami. Najlepiej jest wybrać takie, które wychodzą nam najlepiej. Jeśli jednak nie mamy sprawdzonego przepisu, poradźmy się kogoś z rodziny albo znajomych.

Z owoców czy z warzyw

Możemy przygotować tradycyjną sałatkę jarzynową (gotowane: ziemniaki, jajka, marchewka, fasolka; surowe: jabłko, ogórek kiszony, kukurydza z puszki; dodatkowo: majonez, śmietana, musztarda), którą lubią prawie wszyscy.

Dodatkowo możemy poczęstować gości sałatką owocową. Mieszamy ze sobą wszystkie owoce, które lubimy (np. grejpfruta, mandarynki, banany, jabłka, brzoskwinie, suszone śliwki, cytrynę, orzechy włoskie). Posypujemy je niewielką ilością cukru, dekorujemy bitą śmietaną albo polewamy kilkoma łyżkami likieru kokosowego.

Jeśli chcemy przygotować coś bardziej oryginalnego, możemy wybrać sałatkę z pieczarek z orzechami włoskimi (pieczarki, orzechy włoskie, parmezan, sok z cytryny, oliwa z oliwek, przyprawy), sałatkę z koziego sera i sałaty (sałata, czarne oliwki, miód, ser kozi, oliwa), sałatkę z homara w mango (awokado, mango, ugotowane mięso z homara, starta skórka z cytryny, szalotka, estragon, oliwa z oliwek i przyprawy).

Przed wyborem sałatek pamiętajmy tylko o ważnej zasadzie – przygotujmy przynajmniej dwie. Postarajmy się również, żeby nie były podobne i nie zawierały tych samych składników. Zwróćmy też uwagę na to, jakie dania i przystawki przygotujemy, i jakie rodzaje mięsa podamy. Nie każda sałatka pasuje bowiem do wszystkich dań.