Aromatyczne przyprawy do potraw na Wielkanoc:
Chrzan
Chrzan nadaje potrawom ostry i wyrazisty smak. Dodaje się go dla pobudzania apetytu i ułatwienia trawienia. Ma działanie odkażające i rozgrzewające. Jest naturalnym antybiotykiem działającym jednak bez skutków ubocznych. To warzywo mało kaloryczne (100 g to tylko 70 kalorii). Zawiera również substancje bioaktywne o działaniu przeciwnowotworowym.
Czosnek
Czosnek podnosi smak potraw zarówno zimnych, jak i gorących. Świetnie pasuje do tłustej wieprzowiny i baraniny. Jego ostry i intensywny zapach łagodnieje pod wpływem temperatury, dlatego można go dodać nieco więcej do pieczonych czy gotowanych potraw, niż do zimnych (np. sałatek).
Zielony pieprz
Zielony pieprz marynowany doskonale pasuje do potraw z pomidorów, różnych sosów, marynat, ale dodaje się go także często do sałatek, makaronów czy pasztetów. Wygląda bardzo dekoracyjnie i warto to wykorzystywać ozdabiając dania. Zielony pieprz po zamarynowaniu nie jest już taki twardy i dlatego można go stosować w całości.
Kardamon
Kardamon ma intensywny, korzenny smak z wyraźną cytrusową nutą. Stosuje się go zarówno do potraw słodkich, jak i pikantnych Doskonały do herbaty, kawy, ciast, sałatek owocowych, ale także do potraw z mięsa, ryb i drobiu. Można go stosować w całości, rozdrobniony lub zmielony.
Cynamon
Cynamon wpływa nie tylko na smak potraw, ale i na nasze zdrowie. Jest doskonałym źródłem manganu, błonnika, żelaza i wapnia. Może zmniejszyć rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych. Hamuje rozwój bakterii i psucie się żywności, co czyni go naturalnym konserwantem.
Anyż
Anyż ma owoce w kształcie gwiazdy. Przyprawą są zarówno owoce (gwiazdki), jak i nasiona. Stosuje się go do ciast, deserów, potraw słodko-kwaśnych, mięsnych oraz warzywnych. Anyżu można używać w całości, w formie rozdrobnionej lub zmielonej. Ma właściwości lecznicze. Pomaga w redukcji gazów, łagodzi problemy trawienne.
Wanilia
Wanilia używana jest w postaci laseczek, proszku, cukru, ekstraktu alkoholowego. Jej zapach podnosi walory smakowe czekolady, ciast, lodów, potraw z białego sera i owoców. Jest też stosowana do produkcji likierów. Harmonizuje z goździkami, cynamonem i imbirem.