Prezent idealny – czyli o czym marzą Polacy?

Kto z nas nie lubi sprawiać prezentów drugiej osobie, bądź też być nimi obdarowywanym? Zdecydowana mniejszość. Nie lubimy jednak, gdy przy jego wyborze spotykamy się z jakimiś trudnościami czy niezdecydowaniem. Pomożemy ci wybrnąć z tego problemu. Powiemy ci jaka forma prezentu najbardziej zadowala Polaków!
/ 22.10.2012 15:25

58% kobiet woli dawać prezenty, niż je dostawać. Dlaczego tak się dzieje? Wydawałoby się, że nie ma nic przyjemniejszego od otrzymania upominku. Skąd zatem tak zaskakujące wyniki?

Sondaże źródłem wiedzy

Specjaliści z firmy Wyjątkowyprezent.pl postanowili uzyskać odpowiedzi na te i inne pytania. W związku z tym na ich prośbę agencja badawcza przeprowadziła telefoniczne badania ankietowe na próbie ponad 1000 dorosłych Polek i Polaków. Wyniki przeprowadzonego sondażu są reprezentatywne dla całej populacji naszego kraju.

Chcieliśmy uzyskać odpowiedź na pytanie co jest ważne dla Polaków, a w szczególności dla kobiet w przypadku wyboru prezentu. Dzięki temu mamy pewność, że kobiety lubią
prezenty, które są niestandardowe.
– Mówi Jakub Matuszewski, Dyrektor Zarządzający Wyjątkowyprezent.pl.

Skąd wziął się prezent?

W wyjaśnieniu tego zjawiska nieco pomaga nam nauka. Jeden z najsłynniejszych  antropologów - Polak - Bronisław Malinowski zgłębiał to zagadnienie na przełomie XIX i XX wieku. W czasie swoich długoletnich obserwacji prowadzonych wśród plemion zamieszkujących Papuę Nową Gwineę odkrył uniwersalne prawa rządzące rytuałem obdarowywania. Tamtejsze ludy od wieków uczestniczą w niesamowitym rytuale wymiany darów. W ich kulturze szczególnie istotnym fragmentem życia były podróże do sąsiednich wysp w celu wręczenia bardzo cennych podarunków. Było to oznaką zamożności i prestiżu. Antropolog odkrył, że tak naprawdę wręczamy prezenty po to, by podtrzymać więzi oraz udowodnić naszą pozycję społeczną. W naukach społecznych jest to określane mianem reguły wzajemności – dajemy prezenty, ponieważ podświadomie liczymy na to, że kiedyś  ktoś również nas nimi obdaruje.

Nie daj się rutynie

W naszym kręgu kulturowym powszechne są zupełnie inne formy prezentów. Można pomyśleć, że są to głównie podarunki praktyczne – nie ma nic lepszego niż kolejna ciepła para skarpetek na zimę. Jednak prawie jedna trzecia Polek nie zgodziłaby się z takim stwierdzeniem. Czasy, gdy kobiety otrzymywały na 8 marca parę rajstop i dyżurnego goździka odeszły, na szczęście, do historii. Coraz więcej pań oczekuje, że prezent je pozytywnie zaskoczy. Prawie połowa Polek chciałaby otrzymać coś nietypowego. Dzięki temu można się wyróżnić wśród koleżanek z pracy.

Doskonale wiemy, że znalezienie odpowiedniego prezentu, w zalewie artykułów wypełniających półki sklepowe centrów handlowych jest bardzo trudnym zadaniem.  Niektórzy twierdzą, że łatwiej było zdobyć ciekawy prezent w czasach PRL niż teraz, gdy nie brakuje nam niczego. Szczególny problem z wyborem upominków mają panowie. Kobietom przychodzi to łatwiej – zapewne dzięki większej wrażliwości i umiejętności przewidywania jakie emocje wywoła dany podarunek u drugiej osoby.

Polecamy: Jaki prezent na urodziny dla chłopaka lub męża?

Dostarcz więcej emocji

Badania potwierdzają, że kobiety wolą prezenty, które niosą ze sobą duży ładunek emocjonalny – takie, które sprawią przyjemność. Podarunek wcale nie musi być przedmiotem – prawie połowa przebadanych pań zdecydowanie stwierdziła, że prezent powinien być niematerialny.

Pojawia się w takim razie pytanie, jaki prezent można wręczyć, aby spełniał  dwa kryteria: był rzeczą zamkniętą w pięknie opakowanym pudełku, a jednocześnie niósł dużą dawkę emocji? Wydawać się może, że to dość trudne zadanie – znaleźć taki upominek. Zwłaszcza, że zarówno kobiety jak i mężczyźni preferują prezenty - niespodzianki.

- Ten problem nie jest wcale trudny do rozwiązania. Można przecież podarować prezent w formie przeżyć -  mówi Jakub Matuszewski.

- Od lat staramy się w naszej firmie rozwiązać kilka dylematów, związanych z wręczaniem prezentów. Szczególnie ważną dla nas grupą są kobiety. Wiemy, że stanowią aż 80% naszych klientów. Kupują prezenty nie tylko dla swoich mężów, chłopaków, czy ojców, ale bardzo często także dla innych kobiet – dodaje.

- Nawet najtrwalsze przedmioty prędzej czy później ulegną zużyciu i stracą swój pierwotny blask. To co My oferujemy - to wspomnienia. Uważamy, że  takie prezenty są najtrwalsze, bo wspomnienia zostają w naszych głowach na zawsze i nikt ich nam nie zabierze. Oferta jest bardzo zróżnicowana, z pewnością można znaleźć coś odpowiedniego na każdą okazję. Duże zainteresowanie kobiet wynika z pewnością z faktu, że są one dużo bardziej emocjonalne, wrażliwsze. W dużo większym stopniu liczą się dla nich emocje, niż faktyczna wartość otrzymanego, czy wręczanego podarunku – dodaje Matuszewski.

Nastały inne czasy

Słowa przedstawiciela  firmy WyjatkowyPrezent.pl potwierdzają wyniki badań. Aż 78% kobiet uznaje prezenty w formie przeżyć za będącąe na czasie, czy wręcz „cool”. Mężczyźni z kolei bardzo chcieliby je otrzymać. Potwierdziło to 60% panów.  

W dzisiejszych czasach, gdy bardzo często mamy zbyt mało czasu na to, by spokojnie przygotować prezent, znaleźć go w ofercie sklepów, czy wreszcie udać się na zakupy – nowoczesna forma i oferta znajdują uznanie coraz większej ilości Polaków. 

Taki rodzaj prezentu jest wygodny dla ponad 60% Polek, a prawie 80% uznaje go za nowoczesny sposób sprawiania przyjemności drugiej osobie. Przebadane Polki uważają, że z pomocą takiego prezentu są w stanie spełnić marzenia obdarowywanej przez nie osoby. To niezwykle istotne, bo trafiony prezent sprawia przyjemność podwójnie – dającemu oraz obdarowanemu.

Zobacz także: Kto powinien wręczyć kwiaty

Źródło: Materiały prasowe Wyjatkowyprezent.pl  

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/31.01.2013 19:15
Pomarzyć można:)
/29.01.2013 09:05
Proszę jakie drogie prezenty nie jest tak źle chyba w naszym kraju ;)
/29.01.2013 09:05
Proszę jakie drogie prezenty nie jest tak źle chyba w naszym kraju ;)
POKAŻ KOMENTARZE (4)